فهرست
این ایتالیا، آن ایتالیا خواهد شد؟
این ایتالیا، آن ایتالیا خواهد شد؟

این ایتالیا، آن ایتالیا خواهد شد؟

آی اسپورت - آنها سرانجام پس از غیبت در جام جهانی راهی میدان شدند. لاجوردی‌پوش‌هایی که جای‌شان در روسیه خالی بود. ایتالیایی‌هایی که صدها خاطره از آنها در دل جای داده بودیم. قرار بود ایتالیا پس از جیانپیرو ونتورا با روبرتو مانچینی دانه‌های خوش‌بینی را بارور سازد. ما را به آینده روشنی امیدوار کند، ولی تساوی ملال‌آور با لهستان گره خورد به شکست مقابل پرتغال. با همان پرسش‌ها، با همان تردیدها، با همان حفره‌های خالی.

تساوی 1-1 در بولونیا برابر لهستان با خوش‌اقبالی به چنگ آمد، با ضربه پنالتی دیرهنگام جورجینیو. سیستم 3-3-4 مانچو به ترکیبی از قدیمی‌ها و جوانان دل بسته بود. دوناروما جای بوفون درون دروازه ایستاده بود و از سربازان قدیمی کیه‌لینی و بونوچی در قلب دفاع ایستاده و زاپاکاستا و بیراگی مدافعان کناری بودند. چالش بزرگ در خط میانی جلب نظر می‌کرد. جایی که روزگاری بزرگان در آن قرار داشتند. حتی در ایتالیای سقوط کرده جام جهانی مردان میانی تیم دلگرمی می‌دادند: تیاگو موتا، کلودیو مارکیزیو، آنتونیو کاندروا، آلبرتو آکویلانی، آندره‌ی پیرلو، مارکو وراتی. اما همان خط برابر لهستان لانه گمنام‌ها شده بود: روبرترو گالیاردینی و لورنزو پیگرینی. میان آنها، جورجینیو مرد میانی چلسی بازیکنی در کلاس جهانی بشمار می‌رفت. کمی جلوتر لورنزو اینسینیه و فدریکو برناردسکی از ماریو بالوتلی حمایت می‌کردند.

تصور می‌کردیم همین ایتالیا برابر لهستان دریادلانه بازی کند، با انگیزه‌ای بالا برای چنگ زدن به پیروزی. ولی آن چه دیدیم رخوت در حمله بود و سردرگمی در خط میانی. توپ از پایی به پای دیگر رسید، چرخید و دور زد بی آن که موقعیتی را درون محوطه جریمه خلق کند. توپ در نیمه اول فقط ده بار به پای بالوتلی خورد و او نیم ساعت به پایان جایش را به آندره‌آ بلوتی داد. مرد بازیسازی نبود تا جریان بازی را تغییر دهد. و در حقیقت دوناروما بود که با مهار دو توپ تیم را از شکست رهایی بخشید.

مانچو طی دیدار با پرتغال در لیسبون تیم را به کلی دگرگون ساخت: اولین ایتالیا از تابستان 1998 تاکنون بدون بازیکنی از یوونتوس. زوج میلانی رومانلی - کالدارا در قلب دفاع جای زوج یووه‌ای کیلینی - بونوچی را گرفتند، همان دو مدافعی که می‌گویند آینده دفاع ایتالیا خواهند بود. نام بالوتلی بی‌مصرف دیدار پیشین حتی بین بیست و سه بازیکن به چشم نمی‌خورد و فدریکو کیزا، فیورنتینیایی بیست ساله کنار کاپیتان چیرو ایموبیله و سیمونه زازا خط حمله را شکل داده بود. کیزا به عنوان جوان غیرقابل پیش‌بینی تیم جایش در دو گوش را عوض کرد بی‌آن که ایموبیله و زازا را پیدا کند. این معجون کیفیت بازی هر سه را پایین آورده بود. جورجینیو در پشت سر آنها برغم توانایی‌اش در بازی با توپ هرگز از حمایت کریستانتنه و بوناونتورا بهره مند نشد. به ایتالیا نگاه می‌کردیم و بازیکنی که خط میانی به مهاجمان را پیوند دهد نمی‌یافتیم. زازا می‌توانست پس از مغلوب کردن کاروالیو دیدار را به تساوی بکشد، ولی ناکام ماند.

نمایش ایتالیا برابر پرتغال با شکست در لیسبون به پایان رسید: اولین پیروزی پرتغال برابر ایتالیا از 1957. با تک گل آندره سیلوا. همان مهاجمی که میلان او را به خدمت گرفت و سپس به صورت قرضی راهی سویا کرد. ناتوانی میلان در بهره‌گیری از سیلوا چالش‌های سری آ را هم به رخ می‌کشید. سیلوا از پورتو با 20 گل در 38 بازی راهی میلان شد. زمانی که یکی از بهترین جوانان فوتبال اروپا بشمار می‌رفت. ولی در میلان طی 24 بازی در لیگ فقط دو گل زد و سرانجام راهی اسپانیا شد. گاتوزو می‌گفت: «آره اون برای کشور خوب گل می‌زنه، ولی نه برای ما.»

ایتالیایی‌ها دل سپردن به جوانان را می‌فهمند، ولی آن مسیر طولانی است، خیلی طولانی. حقیقت این است دست مانچو خالی است و برگ‌های برنده چندانی در دست ندارد. ایتالیا حتی در روزهای تاریکش، از یورو 1996 تا جام جهانی 2002 و جام جهانی 2010، ستاره‌های بزرگی داشت که می‌توانستند همه چیز را زیر و رو کنند. ولی از حالا به بعد چی؟ گزینه‌های مانچو در ادامه راه کدام‌ها هستند؟ معمای خط میانی و خط حمله را چگونه حل خواهد کرد؟ ای کاش دیبالا و ایکاردی دعوت بازی با پیراهن ایتالیا را می‌پذیرفتند و به پیراهن آرژانتین دل نمی‌دادند، ولی همین است که هست. مارکو وراتی در پاری‌سن‌ژرمن معرکه بوده، ولی با پیراهن لاجوردی هنوز نمایش قابل قبولی ادامه نداده. برناردسکی قابلیت شکوفایی را به رخ کشیده، فقط اگر در ترکیب یووه جای ثابتی پیدا کند.

حال و هوای تیم ملی ایتالیا با «اگر» گره خورده و توصیف می شود و چه حیف. ایتالیا در ده دیدار آخرش فقط دو بار پیروز شده، برابر آلبانی و مقابل عربستان و مانچو در کسوت مربی تیم ملی طی پنج دیدار فقط یک بار طعم پیروزی را چشیده، برابر عربستان.

ورزش 3

۴    
آی اسپورت
2018-09-12 16:17:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر