فهرست
آقای خطیر بیا و پاسخگو باش!
آقای خطیر بیا و پاسخگو باش!

آقای خطیر بیا و پاسخگو باش!

آی‌اسپورت-  فصل جدید فوتبال برای استقلال با یک شکست تلخ شروع شد. به جز شکست در برابر ماشین سازی (که با هیچ معیاری در حد و اندازه های تیم های مدعی لیگ نیست)، استقلال دقیقاً از لحظه ای که سوت پایان بازی به صدا درآمد درگیر حاشیه های پیچیده ای شده که پای آن به روزنامه های معتبر ایتالیایی هم باز شد. بازوهای رسانه ای استراماچونی، استقلال را به زندان تشبیه می کنند! و انگار مربی ایتالیایی منتظر فرصتی است که از این زندان فرار کند.

استقلال خیلی زود به وضعیت بحرانی نزدیک شده و برای اینکه بدانیم چرا به این حال و روز گرفتار شده، باید چند ماه به عقب برگردیم. به روزهایی که علی خطیر، مرد همه کاره استقلال در فصل نقل و انتقالات بود. به روزهایی که خطیر تعیین می کرد، کدام بازیکن باشد و چه کسی نباشد. به روزهایی که به دلیل مبهم و نامشخص، اصرار عجیبی داشت که استقلال حتماً باید مربی ایتالیایی داشته باشد.

امروز خطیر در باشگاه استقلال مسئولیتی ندارد ولی باید به پاسخگوی سوالاتی باشد و مسئولیت تصمیم هایی که گرفته را به عهده بگیرد. در ادامه چند پرسش را با معاون ورزشی سابق استقلال مطرح می کنیم که شاید بد نباشد برای آن ها جواب منطقی داشته باشد:

۱-خطیر خیلی علاقه دارد که از او با لقب "عضو ایرانی فیفا" یاد شود. از عضو ایرانی فیفا می پرسیم با کدام صلاحیت فنی تشخیص دادی که استراماچونی برای استقلال گزینه مناسبی است؟ مربی‌ای که هیچ وقت در آسیا کار نکرده، هیچ شناختی از فوتبال این منطقه ندارد، در باشگاه هایی کار کرده که امکانات پنج ستاره داشته اند، برخلاف مربیان خارجی مسنی که به ایران آمده اند بدون همسرش نمی تواند زندگی کند و از همه مهم تر، کارنامه کاری اش یک شیب تند نزولی داشته. از اینترمیلان به اودینزه و بعد یونان و چک و اخراج و خانه نشینی. کدام ویژگی استراماچونی مناسب استقلال بود که بعد از دو ماه دلتنگ اروپا شود و بخواهد از این زندان؟! فرار کند.

۲- استقلال سال پیش به جام نرسید ولی صاحب رکورد بهترین خط دفاع تاریخ لیگ شد. با چه استدلالی مهم ترین اجزای خط دفاعی استقلال از تیم بیرون رانده شدند؟ این نهایت بی تجربگی مسئولی است که قبل از استقلال، هیچ تجربه ای در تیم بستن نداشته و تصورش از فوتبال، بازی پلی استیشنی است. خطیر نمی داند بازیکنی که در تیم جا افتاده را نباید مفت از دست داد. خطیر در روزهایی که استقلال نیاز به ترمیم نقاط ضعف خودش داشت، مشغول دعوا با این و آن بود و فکر می کرد فوتبال به همین سادگی است: اگر حسن رفت، حسین را می آوریم!

۳- در روزهایی که عشق دوربین و مصاحبه علی خطیر را رها نمی کرد و مشغول افشاگری درباره رقم قرارداد بازیکنان بود، او از یک طرف به استراماچونی وعده می داد که احسان حاج صفی را جذب می کنم و از طرف دیگر مشغول فراری دادن بازیکنانی بود که به درد استقلال می خوردند. امید نورافکن که همین هفته دو پاس گل داد و ستاره هفته اول بود، به خاطر اختلاف با ایجنتش به بلژیک بازگردانده شد. آرمین سهرابیان که در دو پست دفاع قابلیت بازی داشت و حتی به اردوی تیم ملی هم رسیده بود، به سادگی کنار گذاشته شد. از مهدی رحمتی و روزبه چشمی و پژمان منتظری که چیزی نگوییم بهتر است. به خروجی های استقلال در همین هفته اول نگاه کنید. تقریباً همه آن ها در تیم های بالانشین پارسال، فیکس شده اند. محمدی مهر پاس گل می دهد، روح اله باقری یکی از قشنگ ترین گل های هفته را می زند. میثم تیموری در تراکتور فیکس می شود. آقای خطیر! بیا و پاسخگو باش و بگو با کدام استراتژی این همه بازیکن موثر را حراج کردی؟ به چیزی فکر می کردی؟ با کدام صلاحیت فنی تشخیص دادی که باید ۱۷ بازیکن از استقلال جدا شوند؟

۴- در همان روزهایی که رسانه نزدیک به خطیر تبدیل به مرجع خبری استقلال شده بود، در استقلال به استراماچونی قول داده شده بود که چهار بازیکن مورد نظر مربی ایتالیایی (و البته بازیکنان ایجنتش) را به استقلال بیاورد. با این حساب، باید خارجی های استقلال از تیم جدا می شدند. طارق همام، هافبک فیکس تیم ملی عراق که دو سال از قراردادش باقی مانده بود، به سادگی فسخ کرد و رفت. پاتوسی هم که می خواست بماند، سر از امارات و تیم شفر درآورد. منشا و ایسما هم به ترتیبی دیگر جارو شدند. همه این اتفاقات برای این است که جا برای میلیچ، مدافع نیمکت نشین دسته دو ایتالیا باز شود. اینها همه ناشی از بی تجربگی مدیری است که آسان به سمت های مدیریتی در استقلال رسیده بود.

۵- حسینی، وریا، زکی پور، طاهرخانی، دانشگر، علی کریمی، باقری،  فرشید اسماعیلی، شجاعیان، تبریزی و محسن کریمی. این ترکیب استقلال در اولین بازی فصل بود. نکته ای برای شما جلب توجه نمی‌کند؟ همه این ۱۱ نفر فصل پیش هم عضو باشگاه استقلال بوده‌اند! در واقع استقلال تنها تیم لیگ برتری است که در هفته اول از هیچ خرید جدیدش استفاده نکرده. چرا؟ چون خریدهای جدید به اندازه ای خوب نیستند که بتوانند خودشان را به تیم تحمیل کنند. این شاهکار مدیریتی مدیری است که در فصل نقل و انتقالات، ملی پوشان را از تیم کنار گذاشته و یک خروار بازیکن متوسط که حتی خواب اردوی تیم ملی را هم ندیده اند، به تیم آورده.

حال و روز امروز استقلال، نتیجه آن چیزی است که خطیر بی‌تجربه با مشاوران کارنابلدش در فصل نقل و انتقالات رقم زدند. راستی چه کسی به خطیر این همه اختیار داد که استقلال به این وضعیت بیافتد؟

۲۲ ۳  
آی اسپورت
2019-08-26 00:28:00
نظر دهید

۳ نظر
شیر ژرمن
دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸، ۰۰:۵۶
واقعا چه کسی به خطیر این همه اختیار داد ؟؟!!
میم میم
دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸، ۰۸:۳۴
لعنت به خطیر که استقلال و قصابی کرد رفت . الانم پشت پرده داره جو میده استراماچونی رو از ایران بپرونه . پیش خودش فکر میکنه بهترین مربی جهانو آورده ایران ولی استراماچونی خیلی مربی متوسط رو به پائینی هست و مربیای ایرانی مثه گلمحمدی از اون بیشتر حالیشونه
Salar
دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸، ۱۵:۱۵
معلومه خطیر بدجور سوزوندتت. یعنی الان تو دلسوز استقلالی ؟
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر