فهرست
یک بحران همیشگی؛ بازی تدارکاتی
یک بحران همیشگی؛ بازی تدارکاتی

یک بحران همیشگی؛ بازی تدارکاتی

آی اسپورت - یک سال پس از پایان جام ملت‌های آسیا تیم ملی فوتبال در بحرانی عجیب فرو رفته است. دو شکست در یک ماه برای تیمی که به شکست‌ناپذیری در آسیا شهره بود، منجر به این شد که برای اولین‌بار در تاریخ فوتبال کشورمان سایه حذف در دور مقدماتی برای رسیدن به مرحله نهایی انتخابی جام‌جهانی بر سر تیم سایه افکنده و مسیر رسیدن به قطر 2022 بسیار پر چالش دیده می‌شود. اگرچه همه سعی می‌کنند در سکوت خبری با مسأله روبه‌رو شوند اما واقعیت ماجرا ترسناک‌تر به‌نظر می‌آید. در ساختن شرایط موجود بسیاری دست دارند اما نمی‌توان ناتوانی ذاتی فدراسیون فوتبال را در ذات و ریشه تک‌تک عوامل که منجر به وضعیت فعلی تیم ملی شده نادیده گرفت.

ضعفی که در همین روزها منجر به صدور بیانیه‌ای از سوی فدراسیون فوتبال درباره یکی از این عوامل شد و نهایتاً فدراسیون مجبور شد در خصوص از دست دادن فرصت‌های پیاپی بازی‌های تدارکاتی برای تیم ملی به افکار عمومی توضیحاتی بدهد؛ توضیحاتی که اگرچه خودش به‌تنهایی نه‌تنها قانع‌کننده نیست بلکه دلالت بیشتری بر ناکارآمدی این مجموعه دارد. با از دست دادن فیفادی پیش‌رو تیم ملی از پایان جام ملت‌ها تا کنون نزدیک به 6 فرصت را برای انجام بازی‌های تدارکاتی از دست داده است. دو روز از این رقابت‌ها در زمانی بود که تیم ملی سرمربی نداشت و در بازه زمانی رفتن کی‌روش از تیم ملی تا آمدن ویلموتس به تیم ملی از میان رفت.

بعد از انتخاب ویلموتس هم به‌جز دو بازی تدارکاتی با کره و سوریه، سایر فرصت‌های تیم ملی برای برگزاری رقابت‌های دوستانه در فیفادی با تعلل‌های فدراسیون فوتبال و عدم مطالبه‌گری سرمربی تیم ملی از دست رفت. به این ترتیب در روزهایی که همه تیم‌های ملی در اردوی تدارکاتی به‌سر می‌برند تا در روزهای آخر هفته بازی ملی برگزار کنند نه از اردوی تیم ملی خبری هست و نه از بازی ملی. سال 2018 تیم ملی فوتبال ایران با تیم‌‎های ملی ترکیه، الجزایر، تونس، ازبکستان، سیرالئون، لیتوانی، بولیوی، ترینیداد، فلسطین و قطر بازی کرده بود اما بازی‌های دوستانه تیم ملی در سال 2019 که به ماه‌های پایانی‌اش هم نزدیک می‌شویم، تنها در دو بازی با کره‌جنوبی و سوریه خلاصه شده است. فدراسیون فوتبال در توجیه عدم برگزاری بازی‌های ملی برای تیم ملی به دلایل جالبی اشاره کرد؛ اینکه آنها با تیم‌های مختلفی مکاتبه کرده‌اند ولی به دلایل رقم درخواستی، محل برگزاری و عدم تمایل آنها تا کنون نتوانسته‌اند بازی تدارکاتی برای تیم ملی هماهنگ کنند. بماند که حتی لیستی که فدراسیون از گزینه‌های انتخابی برای برگزاری بازی‌های دوستانه ملی انتخاب کرده ایرادات فراوانی دارد و در اصالت آن تشکیک‌های بسیاری موجود است، اما مهم‌تر از آن این است که گویا فدراسیون فوتبال و سرمربی‌اش تمایل چندانی به برگزاری تیم ملی ندارند و تعطیل شدن اردوهای تیم ملی را مطلوب‌تر می‌دانند. در واقع فدراسیون و سرمربی جدید در همین ابتدای کار به یک نقطه هماهنگی جالب دست یافته‌اند. یکی از بزرگترین مشکلات فدراسیون در سال‌های اخیر کنار آمدن با درخواست‌های همیشگی و سیری‌ناپذیر سرمربی تیم ملی بود؛ از بازی تدارکاتی تا شروع اردوی تیم ملی زودتر از تیم‌های دیگر تا همه کم و کاستی‎های ریز و درشتی که در کنار تیم ملی بود. حالا اما با آمدن سرمربی جدید دیگر این داستان‌ها از میان برداشته شده است. سرمربی تیم ملی از فدراسیون مطالبه‌ای ندارد و فدراسیون هم در سکوت خبری و خیلی چراغ خاموش به امورات خود می‌پردازد. تنها چیزی که در این میان آسیب جدی می‌بیند، تیم ملی است.

ایران ورزشی

۶ ۲  
آی اسپورت
2019-11-20 02:07:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
وحید بارساپولیسی
چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸، ۰۹:۱۳
لیاقت کسانی که کی ر.ش کبیر رو فراری دادن ..
۲
شاهین ممسنی❤❤
چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸، ۱۸:۳۹
ای بی وطنان ملت ما را مفروشید _ این خطّه زرخیز خدا را مفروشید
اندر پی مستی به یکی جرعه خوناب _ بیهوده چنین پیک صبا را مفروشید
سودای شما غارت و قتل است و خیانت _ این اَمتعه پر ز بلا را مفروشید
از بهر دو‌ روزی که سوار خر خویشید _ تاریخ پر از عزّ و کیا را مفروشید
تقوی که ندارید به سودای دیانت _ چون زهد فروشید ریا را مفروشید
اکنون که خریدند شما را به زر و جاه _ شرمی ز خدا کرده و ما را مفروشید
آیین خدا را که زدی چوپ حراجش _ ارزان تر از این شخص خدا را مفروشید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر