فهرست
احیای سوپر ماریو در نیس
احیای سوپر ماریو در نیس

احیای سوپر ماریو در نیس

آی‌اسپورت - فصل ماریو بالوتلی در نیس مثل تقریبا تمام فصل‌های اولش در یک باشگاه شروع شد. بالوتلی در اولین بازیش برای نیس گل زد، کاری که با پیراهن اینتر میلان، زیر 21 ساله‌های ایتالیا، منچستر سیتی و آ.ث میلان هم کرده بود. پس تعجبی نداشت وقتی یک ماه پیش بالوتلی دو بار دروازه‌یِ مارسی را در پیروزی 2-3 تیمش مقابل دشمنی قدیمی باز کرد. با این حال حتی با استانداردهای بالوتلی هم خیلی سخت می‌شد شروعی بهتر از این متصور شد.

اما تفاوت داستان بالوتلی-نیس با دیگر تیم‌هایش ادامه پیدا کردن این روند گلزنی بوده است. بالوتلی شروع عالیش را با دو گل مقابل موناکو، رقیبی حتی قدیمی‌تر از مارسی برای نیس ادامه داد تا تیمش را با پیروزی 0-4 به صدر جدول لیگ یک ببرد. بالوتلی در یوروپا لیگ هم در شکست 2-5 مقابل کراسنادور یک گل زد و بعد نوبت دراماتیک‌ترین گلش، در لیگ و مقابل لوریان رسید. سوپر ماریو این یکشنبه در حالی که تنها چهار دقیقه به پایان بازی باقی مانده بود با شوتی فوق‌العاده گل دوم و پیروزیِ تیمش را زد تا نیس یک هفته‌یِ دیگر هم صدرنشینی را تجربه کند.

بالوتلی حالا شش گل در پنج بازی زده است، شروع رویایی‌ای که حتی خودش هم فکرش را نمی‌کرد. در واقع هیچکس چنین شروعی را حتی به خواب هم نمی‌دید، نه حتی خوشبین‌ترین هواداران نیس، نه رئیس باشگاه، ژان-پیر ریور و نه مربیشان لوسین فاوره. بالوتلی قمار سنگینی بود که جواب داد. این بهترین شروع نیس در تاریخِ لیگ یک بوده، تیمی که با 20 امتیاز از هشت بازی حالا یک امتیاز بیشتر از موناکوی رده‌یِ دومی و چهار امتیاز بیشتر از پاریس سن ژرمن، قهرمان چهار دوره‌یِ اخیر فرانسه دارد.

البته بالوتلی تنها دلیل اوج گرفتن نیس نبوده و فاوره و خرید دیگر تابستانیش، دانته هم نقش‌هایی کلیدی در این موفقیت داشته‌اند. اما مهاجم ایتالیایی خیلی زود بدل به قلب نیس شده است. او تا اینجا متمرکز، حرفه‌ای و تمام‌کننده بوده، صفاتی که هرگز برایش کنار هم جمع نشده بودند. بالوتلی هنوز علاقه‌ای به دفاع کردن نشان نمی‌دهد و گاهی در زمین بی‌تفاوت به نظر می‌رسد، اما از قدرت بدنیش به خوبی بهره می‌برد و فرارهای خوبی می‌کند.

بعد از اینکه سابقه‌ و شهرتش باعث دریافت کارت زرد دومی به ناحق مقابل لوریان و اخراجش شد، کمیته‌یِ انضباطی این کارت را بخشید، یعنی بالوتلی مشکلی برای بازی مقابل لیون در 14 اکتبر نخواهد داشت. فعلا همه چیز بر وفق مراد بالوتلی پیش می‌رود و برای همین احتمالا با خودش فکر می‌کند شاید در 26 سالگی، بعد از دوران ناموفق در میلان و لیورپول، بالاخره به جایی که باید نزدیک شده. اثبات این داستان بازگشت او به برنامه‌های جامپیرو ونتورا، مربی تیم ملی ایتالیا است. ونتورا برای بازی‌هایِ مقدماتی جام جهانی در هفته‌یِ آینده اسم بالوتلی را در فهرست ابتدایی داشت (با اینکه در نهایت خط خورد) و اگر او به همین فرمش ادامه دهد قطعا برای بازی‌های ماه آینده هم دعوت خواهد شد.

در حال حاضر سوپر ماریو از نظر میانگینِ دقیقه‌یِ بازی به گل چهارمین آمار برتر پنج لیگ اول اروپا را در اختیار دارد (هر 54 دقیقه یک گل)، بالاتر از ادینسون کاوانی، لوئیس سوارز و سرخیو آگوئرو. فراموش نکنیم که او از آمادگی بدنی کامل هم به دلیل حضور نداشتن در پیش‌فصل، پیش از انتقالش از لیورپورل به نیس، برخوردار نیست. با این حال بالوتلی در زمین درخشیده و خارج از آن محیطی مناسب برای ابراز خودش پیدا کرده است.

مثل حاتم بن عرفا، نیس شانسی دوباره برای رستگاری به بالوتلی داده است. یورگن کلوپ به قدری برای رد کردنِ او عجله داشت که لیورپول با انتقال آزادش موافقت کرد، و وقتی حتی باشگاه‌های کوچک ایتالیایی و فرانسوی با بالوتلی مثل یک ویروس برخورد کردند، نیس با آغوشی باز او را چون پسری نابغه پذیرفت.

عقد بالوتلی و نیس را انگار در آسمان بستند. نیس ریشه‌های ایتالیایی زیادی دارد. مردم اینجا پر شور و حرارت هستند و سرشان را با افتخار بالا می‌گیرند، درست مثل بالوتلی. اما در جنوب فرانسه هیچ فشاری روی بالوتلی نیست. درست برعکس. بالوتلی همین حالا بدل به قهرمان نیس شده. او رهبر تیم است و همه دوستش دارند. همانطور که پیش از این خودش هم گفته بود بالوتلی نیاز دارد عشق مردم را حس کند تا خوب بازی کند. حالا نیس برای او مثل یک خانواده شده، خانواده‌ای که دوستش دارند، درست چیزی که نیاز داشت.

بالوتلی دوشنبه اعتراف کرد دلیل این انتخابش در درجه‌یِ اول کیفیت زندگی در نیس بوده. اگر شما بالوتلی باشید و به نیس فکر کنید، اولین چیزی که به ذهنتان می‌آید آفتاب، دریا و سبک زندگی است. شکی نیست که او قبل از امضای قرارداد هیچ چیزی از باشگاه نمی‌دانسته، با این حال بالوتلی خیلی زود خودش را در نیس محبوب کرده است. تنها دو روز پس از پیوستنش به تیم، سوپر ماریو به همبازی‌هایش لباس‌هایی برنددار هدیه داد. او همیشه بعد از تمرین برای امضا دادن به هواداران در زمین می‌ماند و با رویی باز ازشان استقبال می‌کند. نیس هر هفته صدها پیراهن با اسم بالوتلی پشتش می‌فروشد و او با مربی و کادر فنی تیم هم رفتاری محترمانه دارد.

درخشش بالوتلی مهمترین دلیلی بوده که لیگ یک زلاتان ابراهیموویچ را خیلی زود فراموش کرده. انگار کاری که او در دو ماه در فرانسه کرده خیلی بیشتر از تاثیرش در دو فصل در انگلیس و ایتالیا بوده است. فقط باید امیدوار باشیم این تازه شروعی برای بالوتلی باشد.

۶    
آی اسپورت
2016-10-05 09:56:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر