فهرست
جنجال آره‎‌نا و انفعال مدیران
جنجال آره‎‌نا و انفعال مدیران

جنجال آره‎‌نا و انفعال مدیران

آی اسپورت - تصور می‌شد مسابقه حساس فولاد و پرسپولیس، در ورزشگاه تازه‌تاسیس فولاد آره‌نا برگزار‌ شود اما ظاهرا در فوتبال ایران، «افتتاح» یک استادیوم به معنی برگزاری بازی در آن نیست و هوادارانی که قصد دارند بازی‌های فولاد را در این ورزشگاه تماشا کنند، باید مدت بیشتری صبر کنند. جدال میان شاگردان برانکو و قطبی در ورزشگاه غدیر، نگرانی‌های خاص خودش را برای تیم صدرنشین لیگ برتر داشت، چرا‌که آنها خاطرات چندان خوبی از این استادیوم در ذهن ندارند. بازی‌کردن در هیچ شهری در ایران به اندازه اهواز برای پرسپولیسی‌ها دشوار به‌نظر نمی‌رسد. همین فصل آنها پس از 2‌پیروزی متوالی در هفته سوم لیگ، مهمان استقلال خوزستان بودند و با پرتاب شدید و قطع‌نشدنی سنگ از سوی هواداران تیم میزبان روبه‌رو شدند. مسابقه بارها متوقف شد اما در نهایت در حالی به پایان رسید که کاملا از شرایط عادی خارج شده بود. پیش از این نیز در نبرد با استقلال خوزستان، استقلال اهواز و فولاد، پرسپولیسی‌ها تجربه پذیرایی‌شدن با سنگ را داشته‌اند. در مسابقه روز یکشنبه خوزستان، خبری از پرتاب سنگ در استادیوم نبود اما ماجراهای رقم‌خورده در ورزشگاه آنقدر عجیب بودند که پرسپولیسی‌ها ترجیح می‌دادند با همان سنگ‌های قبلی پذیرایی شوند!

وقفه طولانی‌مدت برای اتوبوس تیم پرسپولیس در استادیوم غدیر، روحیه پسران پروفسور را کاملا به‌هم‌ریخت. آنها برای تمرین نهایی به ورزشگاه آمدند اما مدت زیادی را روی صندلی‌های‌شان گذراندند. اگر به هر دلیلی امکان ورود این تیم به فضای درون ورزشگاه وجود نداشت، چرا مسئولان برگزاری بازی این موضوع را قبل از حرکت اتوبوس با تیم در میان نگذاشتند تا پرسپولیس برای دقایق بیشتری در هتل بماند و دیرتر خودش را به استادیوم برساند؟ قطع‌شدن برق ورزشگاه، بهانه بسته‌بودن درها به روی بازیکنان و تماشاگران پرسپولیس بود اما چطور باید باور کرد که یک ورزشگاه فوتبال در اهواز، چیزی به نام «برق اضطراری» ندارد؟ ستاره‌های پرسپولیس در شرایطی به رختکن غدیر رفتند که ناچار بودند از نور تلفن‌های همراه برای روشن‌‌کردن این رختکن استفاده کنند. به‌صورت همزمان نیز مدام شایعه لغو بازی به گوش می‌رسید و بدون تردید این موضوع نیز به سهم خودش روی ذهن پرسپولیسی‌ها اثر می‌گذاشت. برای داستان قرمزها و اهواز، انگار نقطه پایانی وجود ندارد. این شهر قرار است همیشه نبرد با پرسپولیس را بیرون از زمین مسابقه آغاز کند. شاید در یک شرایط عادی، 2تیم نمایشی تماشایی ارائه می‌کردند و بازی جذاب از آب درمی‌آمد اما این سناریو، عملا فوتبال را کشت و اجازه نداد که تیم برانکو بازی همیشگی‌اش را به نمایش بگذارد. حالا این باور در بین مهره‌های سرخپوش وجود دارد که زنجیره این اتفاقات به‌صورت تعمدی کنار هم چیده شده‌اند. آنها به این باور رسیده‌اند که این بار به جای پرتاب سنگ، نقشه هوشمندانه‌تری از سوی میزبان برای پیروزی در بازی طراحی شده است.

ضعف و انفعال سازمان لیگ در برگزاری بازی‌های معمولی، ماهیت این نهاد را بیشتر از همیشه آشکار می‌کند. سعید فتاحی به جای انجام وظیفه‌اش، بیشتر به‌دنبال دوربین‌ها می‌گردد تا از هر فرصتی برای خودنمایی استفاده کند. او در استادیوم حتی با هواداران پرسپولیس صحبت می‌کند و در راهروی ورزشگاه خودش را به اتوبوس سرخپوشان می‌رساند تا مستقیما همه‌‌چیز را به آنها توضیح بدهد. فتاحی به‌عنوان مسئول برگزاری بازی‌ها در سازمان لیگ فوتبال ایران، عملا همه جا هست اما اگر این حضور مؤثر باشد، طبیعتا اتفاقاتی مثل بازی اهواز به‌وجود نمی‌آید. او بیشتر از آنکه به‌دنبال نظم و امنیت هر جدال باشد، به جست‌وجو برای دوربین‌ها ادامه می‌دهد. فوتبالی که با مدیرانی مثل فتاحی قدرت برگزاری دیدارهای لیگ برتر در شرایط استاندارد را نیز ندارد، طبیعتا هرگز نباید به دریافت میزبانی رقابت‌های بزرگ امیدوار باشد؛ مدیرانی که همه جا هستند و در واقع، هیچ جا نیستند.

همشهری ورزشی

۷۳ ۴  
آی اسپورت
2019-02-12 19:05:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۴ نظر
علی پرسپولیسی
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷، ۱۹:۴۲
آیا سازمان لیگ قوانین تصویب شدهٔ خود را لگدمال می‌کند؟

پس از حضور آیاندا پاتوسی در ایران به دلیل عدم تطبیق شرایط این بازیکن با قوانین سازمان لیگ ایران صحبتهای بسیاری در موردش مطرح شد.

بررسی‌های دقیق‌تر نشان می‌داد که سازمان لیگ اگر بخواهد کارت بازی او را صادر کند باید چند قانون تصویب شدهٔ خود را زیر پا بگذارد.

اما این قوانین در دو بخش است:
١. قوانین مربوط به شرط ثبت بازیکنان خارجی در لیگ ایران.
٢.قانون مربوط به دریافت تاییدیه ایفمارک برای ثبت قرارداد.

ابتدا باید این نکته را توجه داشت که هر باشگاه باید ثبت بازیکن را طبق مقررات و در زمان مشخص شده در هیئت فوتبال انجام دهد.
بازیکنی که آزاد نباشد تنها تا پایان وقت تعیین شده برای نقل و انتقالات پیش‌فصل یا پایان‌فصل می‌تواند قراردادش را ثبت کند.

در قوانین مربوط به شرایط بازیکنان خارجی آمده است که «بازیکن باید در دو فصل فوتبالی گذشته حداقل ١٠ بازی در تیم ملی کشورش یا یکی از لیگهای اروپایی و آمریکای جنوبی داشته باشد».
امروزه با توجه به گستردگی اطلاعات در اینترنت به سرعت آمار مربوط به این بازیکن بررسی شد و مشخص شد که در دو سال گذشته یک بار هم به تیم ملی آفریقای جنوبی دعوت نشده چه برسد بازی کند، اما حضور در لیگ اروپایی نیز بررسی‌ها نشان داد پاتوسی در فصل ٢٠١۶/١٧ تنها در ٩ بازی برای تیم بلژیکی به میدان رفته است.

در این بخش آشکار است که پاتوسی شرایط ذکر شده در مقررات را دارا نیست.

اما مشکل ثبت قرارداد پاتوسی تنها همین یک مورد نیست، یکی از قوانین نقل و انتقالات (طبق آنچه فریبرز محمودزاده در گفتگو با فارس گفته است) این است که برای ثبت قرارداد یک بازیکن بایستی از مرکز پزشکی ایفمارک تاییدیه دریافت شود.

اما باشگاه استقلال چه کرده است؟
آنها در روز پایانی نقل و انتقالات ابتدا با بازیکن قرارداد بستند، سپس به مرکز ایفمارک رفته و تست پزشکی را نیمه‌کاره انجام داده و به هیئت فوتبال رفتند تا قرارداد را ثبت کنند.
فردای آن روز یعنی پس از پایان مهلت قانونی نقل و انتقالات مرکز ایفمارک در یک نامهٔ رسمی اعلام کرد تست پزشکی پاتوسی به طور کامل انجام نشده است و در نتیجه تاییده در زمان مقرر نیز صادر نشده است.

حال اگر سازمان لیگ بخواهد کارت بازی پاتوسی را صادر کند دو قانون خود را لگدمال کرده است، هم شرط حضور بازیکنان خارجی و هم لزوم دریافت تاییدیهٔ ایفمارک برای ثبت قرارداد.

باید دید قدرت و حامیان استقلال در مقامات بالادستی می‌توانند همچون موارد گذشته مانند مجیدی و پجیچ قوانین تصویب شده را بازیچهٔ خود کنند یا خیر.
بهرام
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷، ۲۱:۱۸
جمع کنید این مسخره بازیا رووو
ی بازی باختن از زمین و زمان شاکی ان ی گل سالم فولاد هم نگرفته داور وگرنه 31 میشد. اون 27 ثانیه هم ک رد شد. اون گل دوم فولاد هم ک هند نبود. پنالتی هم پنالتی بود. این بیرانند وحشی هم بید چن جلسه محروم بشه درس عبرت بشه براشون
۲
امید از تفت
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷، ۲۳:۰۰
اتفاقاتی که هرساله در اهواز می افتد کاملاً برنامه ریزی شده هست. مسئولین خوزستانی با بیان اینکه امنیت بازی در خطر است می خواستند بازی را یک روز به عقب بیندازند تا هم تمرکز پرسپولیس را بهم بزنند و هم در روز تعطیل 22 بهمن هواداران بیشتری به ورزشگاه بکشونند و بازی را ببرند که با کارهای زشت و غیراخلاقی موفق هم شدند. وقتی بازی یه روز عقب میفتاد، پرسپولیس بازی بعدی با استقلال خوزستان هم تحت فشار قرار می گرفت چون سه روز بیشتر استراحت نداشت. واقعاً اینکارها زشت و غیراخلاقی و خجالت آوره. سازمان لیگ و فدراسیون هم یه بی عرضه به تمام معنا هستند و در مقابل این بی برنامگی کاملاً منفعل و بی خاصیت هستند. پرسپولیس باید درخواست بده تا بازی با تیمهای خوزستانی از اهواز به خارج از خوزستان منتقل بشه تا مسئولین خوزستانی توانایی برگزاری یک بازی را در استانداردهای لازم داشته باشند. مطمئن باشید این اتفاقات در بازیهای بین المللی که میزبان هستیم بیفته سریع میزبانی را می گیرند و محروم می کنند. آقای فتاحی بی عرضه، شما نمیتونی در مورد امنیت بازی نظر بدی، میتونی بگی که وقتی امنیت نیست چرا اعضا شورای تأمین گفتن امنیت هست و صورتجلسه را امضا کردند!!؟ پرسپولیس باید با شکایت به وزارت کشور و مسئولان رده بالای امنیتی، بساط این بی اخلاقی ها را جمع کنه. از این فدراسیون و سازمان لیگ آبی گرم نمیشه
۱
ایرانی
چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷، ۰۰:۵۳
یک بار داوری در مورد تیم حکومتی لنگ قانونی صورت گرفت
که این تیم باخت مطمئن باشید آگه همه مسابقات تیم لنگ بدون طرفداری تیم داوری و وزارت ورزش انجام شود این تیم بازنده مطلق است چرا که دلال کروات بجز بزن زیرش برنامه ای ندارد
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر