فهرست
نمی‌گذارند قهرمان لیگ برتر شویم!
نمی‌گذارند قهرمان لیگ برتر شویم!

نمی‌گذارند قهرمان لیگ برتر شویم!

آی اسپورت - هر هفته که از لیگ برتر فوتبال ایران می گذرد اظهارت عجیب و غریبی را از سوی عوامل فنی برخی تیم ها می شنویم؛ از دست های پشت پرده ای که مانع نتیجه گیری تیم آن ها می شود، از سوت هایی که تعمدا به ضرر تیمشان زده می شود، از فشارهایی که در راستای زمین زدن تیمشان است و دلایل متعدد دیگری که بیشتر شبیه بهانه تراشی برای سرپوش گذاشتن بر عملکردهاست و هیچ کارکرد دیگری ندارد.

دست های پشت پرده و اشتباهات داوری دو بهانه اصلی تیم های مطرح لیگ برتری برای فرار از عدم نتیجه گیری است، مورد به مورد اشتباهات داوری را ردیف می کنند و تاکیدشان بر این است که می خواهند سر تیم ما را بالای دار کنند اما هیچکدام در مورد سوت هایی که در لابلای اشتباهات داوری به نفع تیمشان زده شده حرفی نمی زنند و حتی یک جمله در این مورد شنیده نمی شود.

اگر اشتباهی از سوی داوران صورت گیرد، یک تیم متضرر می‌شود و تیم دیگر نفع خواهد برد اما در طول ١٢ هفته که از لیگ برتر فوتبال ایران می گذرد تاکید تمام عوامل فنی و بازیکنان تیم ها بر این است که علیه تیم شان سوت زده اند! مگر می شود تمام تیم ها از اشتباهات داوری لطمه ببینید و هیچ تیمی کلامی از آنچه به سودش اعلام شده به زبان نیاورد؟

هر ساله لیگ ایران درگیر اشتباهات داوری است و این نه نقطه آغاز و نه نقطه پایان است. مایه تاسف هم اینکه دور تا دور کشور ما، لیگ های مختلف فوتبال به سیستم کمک داور ویدیویی مجهز شده اند و لیگ برتر ایران اما در بدترین وضعیت از نظر داوری به سر می برد و تکرار اشتباهات صدای اعتراض تمام تیم ها را درآورده است و هجمه ها علیه داوران به بیشترین میزان ممکن رسیده است.

سالیان گذشته نتایج مسابقات چه در سطح لیگ برتر و چه در لیگ قهرمانان آسیا به خوبی نشان داده است که تلاش و عملکرد درون زمین سرنوشت یک تیم را مشخص می کند و نباید برای نتیجه نگرفتن هرباره مادام به مسائلی پرداخت که واقعیت ندارند و صرفا برای جلوگیری از هجمه و تاثیر بر افکار عمومی است.

کارشناسان و علاقمندان واقعی فوتبال که از واکنش های هوادارگونه پرهیز می کنند، قشری هستند که صحبت های فرافکنانه روی آن ها تاثیری نمی گذارد و پس از برگزاری یک مسابقه به خوبی می‌توانند خوب و بد را از یکدیگر تفکیک کنند و عملکرد فنی یک تیم را در ترازو قرار دهند و در نهایت نیز فریب اظهارات ناشی از عدم نتیجه گیری کادر فنی و برخی بازیکنان را نخواهند خورد.

ما بارها و بارها شنیده ایم که کادر فنی و بازیکنان یک تیم اصرار داشته اند که عواملی در تلاشند و قصد آن ها ممانعت از قهرمانی تیمشان است و در نهایت هم دیده ایم که قهرمان شده اند یا در فصل جاری تیم دیگری هر بار پس از مسابقه بر اشتباهات داوران و دخالت دست های پشت پرده در عدم نتیجه گیری تاکید داشته در حالی که با بازبینی صحنه ها بر اساس نظرات کارشناسان، متوجه شده ایم که حتی داوری به سود این تیم بوده است! برخی دیگر حتی پا را فراتر گذاشته اند و لیستی از داورانی که طی سال های اخیر بر علیه تیم شان سوت زده تهیه و سریال سازی کرده اند تا با داغ کردن تنور اعتراضات ادامه‌دار که بسیاری از آن ها مبنایی ندارد، صرفا با فرار رو به جلو و تاثیر بر افکار هواداران بتوانند عملکرد خود را توجیه کنند؛ هوادارانی که با احساسی و هیجانی شدن، عموما از نگاه صحیح به مساله باز می‌مانند و نمی توانند به خوبی عملکرد تیم مورد علاقه شان را بسنجند.

به هر صورت فوتبال یک ورزش گروهی است و نه با یک مسابقه بلکه در یک ماراتن سخت، هر فصل پایان می یابد و این روزها تمام تیم های لیگ برتری پرونده ای قطور برای خود تشکیل داده اند و معتقدند تمام اشتباهات داوری به ضررشان است و دست های پشت پرده قصد دارند مانع نتیجه گیری آن ها شوند؛ مساله ای که شامل یک تیم و دو تیم نمی شود و سناریوی توهم توطئه در تار و پود لیگ برتر از صدر تا قعر رخنه کرده است.

در این میان اما باید عاقل بود و با یک صحنه، با نتیجه یک مسابقه و با اعتراضات دنباله دار - که فقط مربوط کادر فنی و بازیکنان یک تیم و دو تیم نیست - جریان فوتبال را دنبال نکرد و با واقع بینی بر اساس نظر کارشناسان داوری و آنالیزورهای فنی، عملکرد یک تیم را سنجید.

 

ایسنا 

۴ ۱  
آی اسپورت
2021-01-27 17:15:00
نظر دهید

۱ نظر
فرهاد
پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹، ۲۳:۵۰
بله اگر اشتباهی صورت پذیرید یک تیم سود میبرد یک تیم ضرر . اعتراض ها بخاطر این است که همیشه طرف سود برنده تیم های خاص هستند و طرف ضرر دهنده تیم های غیر خاص. شما بفرمایید ایا اشتباهات داوری چند امتیاز از پرسپولیس گرفته چند امتیاز از ذوب یا گل گهر یا نساجی. اعتراضات بخاطر همین است . مسخره ترین استدلال همینه که در اشتباه داوری یک تیم سود میبرد یک تیم زیان پی همه چیز خنثی و اعتراضی هم نباشد. خود شما وقتی یک پنالتی علیه پرس=ولیس باشد یا یک پنالتی پرسپولیس گرفته نشود تا ده روز داررید انواع تهمت ها و توهین ها را به تیم مقابل و داورها میکنید حالا روشنفکر شدید؟ چون 4 ساله اشتباهات همه بسود تیم محبوبتان و به ضرر بقهی تیم هاست .
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر