فهرست
چانه‌زنی برای ماندن یا فرار از محرومیت؟
چانه‌زنی برای ماندن یا فرار از محرومیت؟

چانه‌زنی برای ماندن یا فرار از محرومیت؟

آی اسپورت - بعد از آن که AFC برنامه پلی‌آف را تغییر داد و میزبانی تیم‌های ایرانی را از دوحه قطر به دبی و شارجه کشاند، به‌نظر می‌رسید سفر گروه چهار به علاوه یک (مدیران چهار باشگاه ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان و ابراهیم شکوری) بی‌فایده باشد، اما تماس شبانه وزیر ورزش با شیخ‌سلمان و نامه مجددی که سلطانی‌فر برای اینفانتینو نوشت باعث شد مدیران چهار باشگاه ایرانی برنامه سفر به مالزی را تغییر ندهند و اتفاقاً با گروه پر و پیمان‌تری به کوالالامپور بروند.

حالا مهدی علی‌نژاد، سرپرست معاونت ورزش قهرمانی وزارت ورزش و یک حقوقدان هم به تیم اعزامی ایران اضافه شده‌اند و گویا یکی از کارکنان عالی‌رتبه وزارت امور خارجه هم که در مذاکره تخصص دارد، در مالزی به تیم اعزامی فوتبال ایران می‌پیوندد. شاید برای شما هم این سؤال پیش آمده باشد که وقتی AFC اعلام کرده استقلال و شهرخودرو باید شنبه در دبی و شارجه بازی کنند و تیم‌های ایرانی هم اصرار دارند فقط در ایران میزبان باشند، خودبه‌خود در‌های مذاکره بسته است و چرا بی‌دلیل مدیران ما برای ملاقات با سران کنفدراسیون فوتبال آسیا به مالزی می‌روند؟

اما انگار روزنه‌های امید به روی فوتبال ایران باز شده است. شیخ‌سلمان تلفنی قول بازنگری و بررسی دوباره داده و اینفانتینو هم از کنفدراسیون گزارش خواسته و همین دو موضوع، نمایندگان فوتبال ما را مصمم کرده به مقر AFC بروند.

برابر با شنیده‌های ما خواسته اول آن‌ها در مذاکره با دبیرکل کنفدراسیون فوتبال آسیا و مدیران ارشد AFC که ساعت دو بعد از ظهر امروز در مالزی برگزار می‌شود، تغییر تقویم پلی‌آف و برگزاری بازی‌های استقلال- الکویت و شهرخودرو- الرفاع به میزبانی ایران است.

طرف مقابل هم برای این بخش، نقشه راه دارد. AFC قصد دارد از نمایندگان فوتبال ایران بخواهد برگزاری پلی‌آف در دبی و شارجه را بپذیرند و به جایش نمایندگان ایران در مرحله گروهی میزبان باشند، اما حرف نمایندگان ما این است که ابتدا پلی‌آف در ایران باشد و بعد هم تیم‌های ایرانی از حق میزبانی خود در کشورمان استفاده کنند.

با این حساب به نظر می‌رسد مذاکره طرفین به یک تفاهم مشترک منجر نشود چراکه از طرفی، نمایندگان ما قرار نیست کوتاه بیایند و از طرف دیگر بعید است AFC تقویم پلی‌آف را تغییر دهد و بازی‌ها را عقب بیندازد.

اما این پایان کار نیست. تیم مذاکره‌کننده ما امیدوارند حتی اگر نتوانند AFC را وادار به عقب‌نشینی کامل کنند، جلوی محرومیت بلندمدت نمایندگان فوتبال ایران را بگیرند. استراتژی آن‌ها این است که به هیچ‌عنوان از رقابت‌ها انصراف ندهند و کاری کنند AFC یا خواسته آن‌ها را بپذیرد یا خودش تیم‌های ایرانی را از لیگ قهرمانان کنار بگذارد و در این صورت دیگر بحث محرومیت دوساله از حضور در لیگ قهرمانان وسط نباشد و کنفدراسیون فوتبال آسیا به جریمه نقدی تیم‌های ایرانی بسنده کند.

البته این احتمال هم وجود دارد که AFC کوتاه بیاید چراکه پای اسپانسرها، پخش تلویزیونی و درآمد‌های جانبی کنفدراسیون وسط است و تیم‌های پرتماشاگر ایرانی در تمام این سال‌ها یکی از عوامل اصلی رونق لیگ قهرمانان بوده‌اند.

هرچه هست تکلیف نمایندگان ایران حداکثر تا امشب مشخص می‌شود و باید دید تیم مذاکره‌کننده با تضمین‌هایی که از تهران می‌برد و استدلال‌هایی که در مالزی می‌آورد، چه امتیاز‌هایی از AFC می‌گیرد. اینکه یک متخصص مذاکره هم قرار است همراه نمایندگان فوتبال ایران باشد، اندکی شانس موفقیت فوتبال ما را بالا می‌برد.

 

خبر ورزشی

۱    
آی اسپورت
2020-01-23 09:45:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر