فهرست
دنيل؛ پسر يک ميليون‌دلاری ايرانی
دنيل؛ پسر يک ميليون‌دلاری ايرانی

دنيل؛ پسر يک ميليون‌دلاری ايرانی

آی اسپورت - با معرفی بازيکن ماه ژانويه استراليا، حالا همه ايرانی‎‌ها علاقه‌مند شده‌اند تا با دنيل ارزانی آشنا شوند؛ پديده جوان و ١٩ساله باشگاه ملبورن‌سيتی که با وجود تعداد بازی‌‌هاي اندک در«ای ليگ» استراليا، توجه بسياری را به خود جلب کرده. دنيل که متولد سيدنی استرالياست، پدر و مادری ايرانی دارد و با يک‌متر و ٧٥ سانتي‌متر قد يکي از تکنيکی‌ترين هافبک‌های حال‌حاضر در ليگ استراليا نشان داده است؛ درخشش او در ماه ژانويه به‌قدری بوده که به‌عنوان بازيکن ماه انتخاب شود و بحث درباره انتخاب تيم ملی‌اش همين حالا سر زبان‌ها بيفتد. دنيل ارزانی البته سابقه بازی‌کردن در تيم‌های پايه‌ای استراليا را داشته؛ بيش از ١٥ بازی براي تيم نوجوانان استراليا و البته يکی، دو بازی هم براي تيم جوانان و اميد اين کشور. بااين‌حال هنوز اين پديده ايرانی فرصت حضور در تيم ملي اصلی استراليا را به دست نياورده و همين‌جاست که مجادله بالا گرفته؛ استراليایی‌ها از ترس اينکه ايران به سراغ اين بازيکن جوان بيايد، می‌‌خواهند خيلی سريع تيم ملي استراليا و در رأس آنها برت فان مارويک، مربی جديد و هلندی اين کشور، او را به تيم ملی دعوت کند. حتي سرمربی تيم ملبورن‌سیتی از همين حالا پا را فراتر گذاشته و عنوان کرده اين بازيکن می‌تواند يکي از پديده‌های تيم استراليا در جام جهانی روسيه باشد.


بااين‌حال اين سکه روي ديگری هم دارد؛ از آنجا که پدر و مادر دنيل ايرانی هستند و او هنوز براي تيم ملی اصلي استراليا بازی نکرده، اين فرصت را دارد تا به تيم ملی ايران هم فکر کند؛ هرچند که لازمه‌اش چراغ سبز کی‌روش است تا اين بازيکن ١٩ ساله به ايران بيايد. البته از آنجا که کی‌روش در سال‌های گذشته بارها نشان داده حواسش به همه بازيکنان ايرانی شاغل در خارج از کشور هست، قطعا اين بازيکن را زير نظر داشته و حالا در صورت نياز او را به تيم ملی فراخواهد خواند. بااين‌حال با توجه به جوی که استراليایی‌ها راه انداخته‌‌اند، شايد شرايط براي دنيل در تيم ملی ايران چندان راحت هم نباشد؛ ماجرا از اين قرار است که استراليایی‌ها به احتمال فراوان به اين بازيکن وعده بازی در جام جهانی را بدهند؛ موردی که با توجه به حضور اندک اين بازيکن در رقابت‌های ليگ استراليا شايد کی‌روش راضی به انجامش نباشد. بااين‌حال مورد مشخص اينکه اگر قرار باشد اين استعداد جوان روزی در تيم ملی ايران بازی کند، الان وقتش است تا به تيم ملی دعوت و وعده‌ووعيدهای لازم به اين بازيکن براي آينده داده شود. موردی که ايران و استراليا را در اين بين سردرگم نگه می‌دارد اين است که هيچ‌کدام از تيم‌های ملي دو کشور تا زمان جام جهانی بازی‌های رسمی ندارند و حتی در صورت پوشيدن پيراهن تيم ملی يکی از اين دو کشور، شانس اين را دارند که تا جام جهانی بتوانند دوباره نظر اين بازيکن را عوض کنند.


از ٥٠ هزار يورو تا يک ميليون دلار
نکته قابل‌توجه درباره دنيل اين است که از تيم اميدهاي ملبورن‌سيتی به تيم اصلی رسيده و هنوز قرارداد حرفه‌ای چندانی نبسته است. ارزش اين بازيکن در ترانسفرمارکت ٥٠ هزار يورو برآورد شده، ولی آن‌طور که رسانه‌های استراليایی نوشته‌‌اند، قراردادی يک‌ميليون‌دلاری براي او آماده شده است. درواقع قرارداد دوساله او با ملبورن‌سيتی پايان سال ٢٠١٨ به پايان می‌رسد و تيم‌های زيادی دندان تيز کرده‌‌اند تا اين پديده را به خدمت بگيرند. البته رسانه‌های استراليايي خبر داده‌‌اند که همين حالا ملبورن‌سيتی قراردادی به ارزش يک ميليون دلار تنظيم کرده و می‌خواهد اين بازيکن را چندين‌سال در تيمش نگه دارد.


منچسترسيتی و گوارديولا
مورد ديگری که داستان دنيل ارزانی را جذاب‌تر می‎‌کند، خواهرخواندگی باشگاه فعلی‌اش با منچسترسيتی است. در يکی، دو روز گذشته صحبت‌های زيادی در رسانه‌های استراليایی به راه افتاده که احتمالا اين بازيکن به‌واسطه همين خواهرخواندگی دو باشگاه ملبورن‌سيتی و منچسترسيتی راهی ليگ برتر انگليس و در تيم منچسترسيتی مشغول به فعاليت شود. از آنجا که اسپانسر مالی هر دو باشگاه يکی است، هيچ مشکلی براي اين انتقال وجود ندارد، ولي موضوع اين است که باشگاه سيتی هنوز هيچ‌گونه ابراز علاقه‌ای به اين بازيکن ١٩ ساله ايرانی نشان نداده و اگر هم قصد داشته باشد اين بازيکن را براي پپ گوارديولا به خدمت بگيرد، احتمالا در ماه‌های آينده براي جذب او اقدام کند. هرچند که شايد سيتی هم منتظر باشد تا عملکرد احتمالی اين بازيکن در جام جهانی را ببيند. 

 شرق

 

 

۴ ۴  
آی اسپورت
2018-02-03 16:55:00
نظر دهید

۴ نظر
علی پرسپولیسی
شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۶، ۱۷:۵۲
چرا باید برای ایران بازی کنه؟ مگه ایران سهمی تو رشد این بازیکن داشته؟ یه کشور دیگه خرجشو داده روش سرمایه گذاری کرده اونوقت ما میوه شو بچینیم؟ حتی سامان قدوس هم به سوئدی ها نامردی کرد به نظرم . درسته که واسه ما میدرخشه و ما حالشو میبریم ولی انصاف اینه که به کشوری خدمت کنی که اون کشور هم بهت خدمت کرده باشه.
جواد
شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۶، ۲۳:۵۳
تو خیلی روشنفکری افرین
علیرضا
شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۶، ۲۰:۱۰
یه دلالی خزنده برای یه بازیکن ناشناخته توسط آی اسپورت.این دومین مطلب در این باب هستش.یارو هنوز تو لیگ استرالیا هم بازی نکرده ببین چقدر گندش کردند.تیم ملی استرالیا و منچسترسیتی می خوانش.واقعا" که روی هر چی دلاله از رو بردین
مهدی
يكشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۶، ۱۱:۲۸
این همه هافبک خوب تو ایران داریم و تو این پست ترافیک داریم از سروش رفیعی که دیگه تکنیکی تر نیست
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر