فهرست
جوكری كه خنده را فراموش كرده
جوكری كه خنده را فراموش كرده

جوكری كه خنده را فراموش كرده

آی اسپورت- نواک جوکوویچ دیگر نشانی از آن ستاره شماره یک تنیس جهان ندارد. گویی چاره‌ای نیست‌؛ این روزها دیگر شكست خوردنش امری طبیعی به نظر می‌رسد. یك سال پیش اگر نواك جوكوویچ پیش از رسیدن به فینال یك تورنمنت از گردونه بازی‌ها كنار می‌رفت در حكم رخ دادن یك «زلزله» بود. حالا اما زلزله بیشتر شبیه به «پس‌لرزه‌های خفیف» شده چون دنیای تنیس این روزها بیش از هر زمان دیگری به شكست خوردن مرد شماره یك سابق تنیس دنیا عادت كرده. همین پنج‌شنبه گذشته، نواك جوكوویچ در تورنمنت آكاپولسو مقابل نیك كرگیوس استرالیایی در دو ست پیاپی و با نتایج 7 بر 6 و 7 بر 5 شكست خورد و پیش از رسیدن به جمع 4 تنیس‌باز برتر این تورنمنت با جام وداع كرد. اینكه جوكوویچ به دلیل بازی غیرمنتظره رقیب استرالیایی‌‌اش تن به شكست داد، یا اینكه به خاطر رقابت با دل پوترو قبل از تقابل با كرگیوس بدنش خالی كرده بود و شكست خورد چندان مشخص نیست‌؛ آنچه مشخص است اینكه نتایج نواك جوكوویچ همچنان همان نتایج ضعیفی است كه گریبانش را گرفته؛ نواك هنوز نتوانسته دست به كولاكی بزند كه یك سال پیش در دنیای تنیس برپا كرده بود.

 

ضعیف‌ترین امتیاز از سال 2006

حالا حساب و كتاب این نتیجه نگرفتن‌ها ساده است؛ جوكوویچ هرگز در زندگی حرفه‌ای‌‌اش از سال 2006 تاكنون این‌قدر از لحاظ امتیاز‌‌گیری ضعیف عمل نكرده است. این فصل و قبل از تورنمنت ایندیانا ولز، كه شاید بتواند نقطه عطفی برای جوكوویچ باشد، این تنیس‌باز صرب فقط 385 امتیاز كسب كرده.  ضمن اینكه قهرمانی در تورنمنت دوحه به تنهایی برایش 250 امتیاز از این 385 امتیاز كسب شده را به همراه داشته است.  «نوله» البته می‌تواند به ادامه فصل كه تقریباً برایش بازی‌های راحت‌تری روی سطوح مورد علاقه‌‌اش به دنبال دارد، دلخوش باشد‌؛ هرچند كه نمی‌تواند زیاد هم در باد این موضوع بخوابد. او در بازی‌های اوپن استرالیا، اولین مرحله از رقابت‌های گرنداسلم كه روی زمینی با سطح مورد علاقه‌‌اش برگزار می‌شد در همان دور دوم از گردونه بازی‌ها كنار رفت. «جوكر» در شرایطی اسیر این كم‌امتیازی شده كه از سال 2009 كه خودش را به دنیای حرفه‌ای تحمیل كرده (او سال 2008 فاتح گرنداسلم ملبورن شد) تا به الان هرگز چنین تنزلی را تجربه نكرده است. در این سال‌ها شاید فقط بتوان به سال 2014 اشاره كرد كه او شروع بدی در تورنمنت‌های نخستین فصل داشته و امتیازات كمتری به دست ‌آورده است. همان سال هم در رقابت‌های اوپن استرالیا او در مرحله یك چهارم نهایی به دست استانیسلاس واورینكا شكست خورد و حذف شد.

 و حالا؟

شرایطی كه این روزها جوكوویچ در آن ‌گیر كرده شباهتی به روزهای جوكوویچ دوست‌داشتنی ندارد‌؛ او كه هرچه رقابت سخت‌تر می‌شد سطح تنیسش بالاتر می‌رفت به نظر می‌رسد نه تنها اعتماد به نفس را از دست داده بلكه از لحاظ فنی هم دچار مشكل شده. «نوله» هیچ شباهتی به تنیس‌بازی كه استاد بازی كردن در تای بریك‌های حساس و لب مرزی بود ندارد. شاید خیلی خلاصه می‌شود گفت كه این «آدمكش» سلاحش برای از بین بردن رقابت‌ها را از دست داده است. حالا در چنین وضعیتی برای جوكوویچ كوچكترین مسابقه هم ارزش زیادی دارد. فعلاً هم كه دم دستی‌ترین مسابقه برای او تورنمنت ایندیانا ولز است كه شاید بتواند نقش «نقطه عطف» زندگی حرفه‌ای جوكوویچ در سال 2017 را بازی كند. رسیدن به فینال این تورنمنت و از آن بهتر قهرمانی در این تورنمنت كه مدافع عنوان قهرمانی‌‌اش هم است می‌تواند اعتماد به نفس از دست رفته جوكوویچ را به او برگرداند‌؛ هر نتیجه‌ای به غیر از این می‌تواند فقط به كابوس این روزهای جوكوویچ كه در سال 2017 به بدترین شكل آزارش داده اضافه كند.

 

۴    
آی اسپورت
2017-03-07 02:30:00
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر