فهرست
پایان قابل پیش‌بینی یک انتخاب اشتباه
پایان قابل پیش‌بینی یک انتخاب اشتباه

پایان قابل پیش‌بینی یک انتخاب اشتباه

آی اسپورت - بعد از شکست به سپاهان در هفته آخر نیم‌ فصل اول گفته می‌شد که مدیران استقلال سه بازی دیگر به محمود فکری فرصت داده‌اند، ولی با تساوی مقابل مس رفسنجان در شروع نیم فصل دوم حکم به برکناری کادر فنی دادند.

اینکه باشگاه حاضر نشد پای حرفش بایستد و تا هفته هجدهم صبر کند موضوع بحث ما نیست. سؤال مهم‌تر این است که چرا هیأت مدیره بعد از بازی با سپاهان که مشخص شد کنترل تیم از دست کادر فنی خارج شده و هیچ امیدی به تحول نیست، رأی به ابقای فکری داد و زمان طلایی دو هفته‌ای برای بازسازی تیم پیش از شروع دور برگشت را از دست داد؟

فکری و دستیارانش در هفته‌های گذشته با انتقادات تندی روبه‌رو شدند، ولی بحرانی که استقلال با آن روبه‌رو شده از روز اول قابل پیش‌بینی بود و قبل از همه مدیران باشگاه را باید مسئول این وضعیت دانست.

در شروع فصل بارها گفته شد که سابقه کمتر از نیم فصل مربیگری در لیگ برتر برای هدایت استقلال کافی نیست. رسانه‌ها و کارشناسان همچنین تأکید داشتند فوتبال دفاعی که نساجی با هدایت فکری اجرا می‌کند، برای تیمی مدعی مثل استقلال مناسب نیست و با اعتراض هواداران روبه‌رو خواهد شد. نتیجه این تصمیم اشتباه تجمع روزهای اخیر هواداران مقابل باشگاه، محل تمرین تیم یا مجلس بود. فکری خوش‌شانس بود که لیگ بیستم بدون حضور تماشاگران برگزار می‌شود، وگرنه این اعتراضات خیلی زودتر از نیم‌فصل به سکوها کشیده می‌شد و احتمالاً کارش به هفته شانزدهم نمی‌رسید.

منع ورود مربیان خارجی گزینه‌ها برای انتخاب سرمربی استقلال را محدودتر کرده بود، با این حال کلیشه‌های غلط رایج در فوتبال ایران هم مسیر رسیدن فکری به نیمکت را هموارتر کرد. در انتخاب سرمربی همیشه ویژگی‌های فنی باید در اولویت باشد، ولی اصرار روی القابی مثل «کاپیتان متعصب» معنایی جز انحراف از معیارهای اصلی نداشت. فکری و دستیارانش در روزهای اول به لقب «آبی‌ترین نیمکت تاریخ» مفتخر شدند، ولی گذشت زمان نشان داد که سابقه بازی در استقلال یا تعصب برای حل مشکلات یک تیم کافی نیست و بارها به فکری گفته شد که کادر فنی‌اش را با اضافه کردن دستیاران جدید تقویت کند. شاید همین اصرار روی استقلالی بودن دلیلی بود تا این کادر ناهمگون بسته شود. در این جمع وظایف دستیاران چندان مشخص نبود و خروجی این مجموعه بلاتکلیفی فنی تیم، افت ستارگان و تغییرات پرشمار و بعضاً بی‌دلیلی بود که در نیم فصل اول دیدیم.

حالا همه نگاه‌ها به سرمربی جدید است که استقلال را احیا و امتیازات از دست رفته در کورس قهرمانی را جبران کند. با این حال اگر این مأموریت سخت عملی نشود، مقصر اصلی در ناکامی استقلال را باید هیأت مدیره‌ای دانست که با انتخاب فکری به عنوان سرمربی تیم را در آستانه فروپاشی برد.

 

ایران ورزشی 

۹    
آی اسپورت
2021-03-03 20:59:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر