فهرست
اشتباهات سریالی کادرفنی؛ نقطه‌ضعف تازه پرسپولیس
اشتباهات سریالی کادرفنی؛ نقطه‌ضعف تازه پرسپولیس

اشتباهات سریالی کادرفنی؛ نقطه‌ضعف تازه پرسپولیس

آی اسپورت - تصمیمات اشتباه کادرفنی پرسپولیس و عدم توانایی حفظ نتیجه، جام ها و امتیازات مهمی را در چند ماه اخیر از قرمزپوشان پایتخت گرفته است. شاید کشمکش میان گل‌محمدی و رسول‌پناه مهمترین دلیل عدم تمرکز کادرفنی پرسپولیس باشد و البته این موضوع ربطی به انتقاد ما از یحیی گل محمدی و دستیارانش ندارد و در این جریان کاملاً حق را به یحیی می‌دهیم و امیدواریم شر مدیران نالایق هرچه زودتر از سر فوتبال ایران کم شود. اما جدای درگیری گل‌محمدی و رسول‌پناه بر آن شدیم تا بازی‌هایی را که قرمزپوشان با اشتباهات کادرفنی با شکست یا مساوی به پایان رساندند را مرور کنیم.

 

دربی جام حذفی

پرسپولیس با ترکیب اشتباه گل‌محمدی که از شجاع خلیل زاده در دفاع چپ استفاده کرده بود و مهدی شیری پر اشتباه را در دفاع راست به کار گرفته بود وارد این بازی شد و از قضا در همان دقایق ابتدایی گل اول را دریافت کرد. سرمربی پرسپولیس برای جبران اشتباه خود ناچار شد مهدی شیری را در دقیقه 20 بیرون بکشد و در نهایت نیز نیمه اول را با شکست به رختکن رفت. توانست در نیمه دوم کامبک بزند و در آستانه رسیدن به فینال جام قرار بگیرد اما تعویض های شجاعانه فرهاد مجیدی ورق را برگرداند و استقلال توانست در دقیقه 93 بازی را به تساوی بکشاند. یحیی گل محمدی به راحتی می‌توانست در دقایق پایانی با چند تعویض تشریفاتی بازی را از جریان بیاندازد و جلوی فشار استقلال را بگیرد اما از این کار خودداری کرد و پیروزی را از تیم خود گرفت.

از طرفی فرهاد مجیدی برای رسیدن به گل علی کریمی را از بازی بیرون کشبده بود و گل‌محمدی در ابتدای وقت‌های اضافه می‌توانست با وارد کردن چند بازیکن جدید کنترل بازی را در دست بگیرد اما با زهم در انجام این کار تعلل کرد و در کمال تعجب در دقیقه 116 عالیشاه و عبدی را وارد بازی کرد و پنالتی زنان اصلی تیم خود را بیرون کشید! گل محمدی همچنین در انتخاب پنالتی زن‌ها ضعیف عمل کرد و باعث شد پرسپولیس دیدار حیثیتی را به رقیب دیرینه خود واگذار کند و شیرینی قهرمانی در لیگ به کام هواداران تلخ شود.

 

بازی با النصر در نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا

با توجه به اتفاقات پیش آمده قبل از دیدار نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا و محرومیت عیسی آل کثیر تنها چند ساعت قبل از شروع مسابقه احتمال می‌رفت پرسپولیس با شکست برابر نماینده عربستان از رسیدن به فینال آسیا باز بماند اما غیرت بازیکنان پرسپولیس باعث شد نماینده کشورمان راهی فینال شود.  اما در این مسابقه هم که با پیروزی همراه شد نزدیک بود با تعلل یحیی گل‌محمدی از دست برود. با وجود داشتن بازیکنی مانند عالیشاه روی نیمکت یحیی گل محمدی در تعویض احسان پهلوان که خسته به نظر می‌رسید و یک کارت زرد هم داشت تعلل کرد تا اینکه پهلوان با انجام یک خطای بی مورد از زمین بازی اخراج شد و سرمربی پرسپولیس شانس آورد که تیمش در نیمه دوم وقت‌های اضافه گلی دریافت نکرد. البته این تعلل گل‌محمدی در سرنوشت قهرمانی پرسپولیس تاثیر گذار بود و در دیدار فینال، کمبود بازیکن با کیفیت یکی از دلایلی بود که جلوی قهرمانی پرسپولیس را گرفت.

 

بازی با اولسان در فینال لیگ قهرمانان آسیا

با توجه به محرومیت وحید امیری و احسان پهلوان برای بازی با اولسان انتظار می‌رفت یحیی گل محمدی از هر سه هافبک خود یعنی کامیابی‌نیا، سرلک و نوراللهی در ترکیب اولیه استفاده کند و مهدی شیری که در بازی‌های بزرگ متزلزل عمل می‌کرد را روی نیمکت بنشاند. (اتفاقی که وب‌سایت تماشاچی پیش بینی کرده بود) اما گل‌محمدی با اشتباه در ترکیب اولیه مهدی شیری را وارد میدان کرد و نتیجه اش شد آن هند مفتضحانه و از دست رفتن قهرمانی. از طرفی گل‌محمدی در طول 90 دقیقه هرگز از کمال کامیابی‌نیا استفاده نکرد و حالا پس از گذشت چند بازی به حرف آنالیزور ما رسیده است و با توجه به شرايط موجود از هر سه هافبک میانی خود استفاده می‌کند که البته گل‌محمدی این تجربه را با از دست دادن قهرمانی آسیا به دست آورد.

 

دیدار با نساجی در لیگ

با توجه به اشتباهات احمد نوراللهی و مهدی شیری در دیدار نهایی لیگ قهرمانان آسیا انتظار می‌رفت گل‌محمدی در بازی مقابل نساجی این دو بازیکن را روی نیمکت قرار دهد اما در کمال تعجب به هر دو بازیکن بازی رسید و قابل پیش بینی بود که این اتفاق به ضرر پرسپولیس تمام شود. احمد نوراللهی دو موقعیت مسلم گلزنی را در بازی مقابل نساجی از دست داد و مهدی شیری هم یک موقعیت طلایی را به تیم حریف هدیه داد و اگر سیدجلال حسینی و حامد لک نبودند پرسپولیس گل دوم را هم دريافت می‌کرد.

 

دیدار با ذوب‌آهن در لیگ

پرسپولیس در نیمه این دیدار نمایش کاملاً قابل قبولی را ارائه داد و در نیمه دوم به یک‌باره ورق برگشت و از تیم آماده نیمه اول خبری نبود. اما اشتباه بزرگ کادرفنی پرسپولیس زمانی بود که پس از اخراج سعید آقایی هیچ تعویضی را صورت ندادند تا شاهد دريافت گل مساوی در دقایق پایانی باشند.

 

دربی 94

از حق نگذریم در این دیدار پرسپولیس تیم برتر میدان بود و اگر بی دقتی نوراللهی را فاکتور بگیریم باز هم این اشتباه کادرفنی سرخپوشان بود که سه امتیاز بازی را از پرسپولیس گرفت. بدون شک احسان پهلوان در کنار سیدجلال حسینی، مهدی عبدی و وحید امیری از جمله بهترین بازیکنان پرسپولیس در دربی 94 بود اما در دقایق پایانی کاملاً خسته شده بود و یحیی گل محمدی می‌توانست امید عالیشاه را به جای پهلوان وارد بازی کند اما باز هم در انجام تعویض تعلل کرد و لو دادن توپ توسط پهلوان در میانه میدان باعث شد قرمزپوشان گل مساوی را دریافت کنند.

حمید مطهری، مربی جوان و قابل احترام پرسپولیس در توجیه تعویض نمردن احسان پهلوان بیان کرد که در صورت تعویض هم امکان داشت پرسپولیس گل دوم را دریافت کند و بازهم کادرفنی پرسپولیس در این قضیه مقصر شناخته شوند. در جواب آقای مطهری باید بگوییم که کادرفنی پرسپولیس باید از اتفاقات بازی با استقلال در نیمه نهایی جام حذفی و بازی با ذوب‌آهن در لیگ درس می‌گرفتند و نباید دوباره در انجام تعویض تعلل می‌کردند. پس کی باید ایشان و آقای گل‌محمدی از تکرار اشتباهات گذشته خودداری کنند؟ اگر کادرفنی پرسپولیس عالیشاه را جایگزین پهلوان می‌کرد احتمال دریافت گل تساوی نزدیک به صفر می‌شد.

پی نوشت : در اینکه تیم پرسپولیس در اکثر بازی‌ها نمایش قابل قبولی را ارائه می‌کند شکی نیست اما همانطور که کادرفنی پرسپولیس به گفته ما مبنی بر بازی دادن به هر سه هافبک میانی رسید، در انجام تعویض ها و انتخاب ترکیب اولیه نیز باید دقت بیشتری به خرج دهد تا اتفاقات تلخ گذشته تکرار نشود.

تماشاچی

۱۶ ۱  
آی اسپورت
2021-01-14 19:40:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
سیاوشان
جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹، ۱۵:۱۱
لامصب انقدر خرطرفدار و متعصبه که پی نوشتو رو آخرش نوشت یعنی آخرش بودها ...ولی خارج از شوخی توی تمام انتقادی های ملویی که از گل محمدی میشه میتونیم ترس و وحشت و فروخوردن حرف ها رو بوضوح ببینیم انگار خبرنگارها از چیزی میترسند که دائما میخوان ثابت کنند تیم خوبه ...
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر