فهرست
بارسا باز هم زیر نظر لاپورتا
بارسا باز هم زیر نظر لاپورتا

بارسا باز هم زیر نظر لاپورتا

آی اسپورت - «فردریک پورتا» نویسنده سابق سایت «فوتبال کاتالونیا» در اظهار نظری جالب می‌گوید: «زمانی که خوان لاپورتا در سال 2010 بارسلونا را ترک کرد، بعضی از ما فکر می‌کردیم تنها راهی که ممکن است روزی او را به باشگاه برگرداند این خواهد بود که بارسا در باتلاقِ عمیق یک بحران واقعی در حال دست‌وپا زدن باشد؛ متاسفانه اکنون وضعیت آبی‌اناری‌ها دقیقاً به همین شکل است و به همین دلیل هم او به نیوکمپ برگشته!»

در کاتالونیا یک ضرب‌المثل بسیار مشهور وجود دارد که می‌گوید «یک آشنای دیوانه بهتر از یک غریبه عاقل است» به بیانی ساده‌تر باید گفت که در چنین لحظات بحرانی و سختی، مردم به دنبال رهبری کاریزماتیک و چهره‌ای آشنا بودند و به لاپورتا نه به خاطر بیانیه‌ها و یا حتی کارآمدی تیم تحت مدیریتش، بلکه به خاطر آشنایی و کاریزمای او رای دادند. در این بین نباید از ذکر این نکته غافل شویم؛ سومدیریتی که پس از دوران مدیریتی لاپورتا در سال‌های 2003 تا 2010 در بارسا وجود داشته، دقیقا همان چیزی است که تیم را در این وضعیت بحرانی قرار داده. وضعیتی که برای تایید آن کافی‌ست شکست 8 بر 2 مقابل بایرن مونیخ در تابستان گذشته که اوجِ حقارت یک تیم در حذف از لیگ قهرمانان اروپا بود، را به یاد آورید؛ پس از آن حذف، وضعیت مالی باشگاه هم پس از استعفای «جوزپ ماریا بارتومئو» از ریاست باشگاه در اکتبر سال گذشته مشخص شد! در واقع سال‌ها سومدیریت مالی باعث شده باشگاه بدهی انباشه غیرقابل باورِ در حدود 1.17 میلیارد یورویی را به خود ببیند! عددی که برای یک تجارت معمولی به معنای ورشکستگی و نابودی کامل است. بازداشت هفته گذشته بارتومئو و سه مدیر اجرایی سابق و فعلی بارسلونا در تحقیقات قضایی مربوط به جرائم مالی احتمالی در نیوکمپ هم، یادآوی دیگری است که نشان دهد باشگاه در چه وضعیت آشفته‌ای به سر می‌برد.

امید به معجزه همان چیزی بود که باعث مشارکت رکوردشکن اعضا رسمی باشگاه در انتخابات شد؛ جایی که بیش از 20 هزار هوادار بارسلونا در کاتالونیا، به صورت پستی رای خود را به صندوق انداختند و تقریبا 35 هزار نفر دیگر هم در نیوکمپ و پنج مرکز رای‌گیری دیگر، در این انتخابات شرکت کردند تا مجموع آرا به 55611 نفر برسد! بیش از 30 هزار نفر از این جمعیت، به لاپورتا رای دادند تا او با کسب 54 درصد آرا بالاتر از «ویکتور فونت» با 30 و «تونی فریشا» با 9 درصد بر مسند قدرت تکیه بزند. ضمناً این پیروزی، لاپورتا را به اولین رئیس بارسا طی 70 سال گذشته تبدیل کرد که به پست مدیریتی باشگاه برگشته!

در میان کسانی که احساس کردند باید روز یک‌شنبه به صورت حضوری در ورزشگاه رای خود را به صندوق بیاندازند؛ چهره‌هایی همچون «لیونل مسی»، «سرخیو بوسکتس»، «سرخی روبرتو»، «جوردی آلبا» و «ریکی پوج» نیز حضور داشتند. از بازیکنان و مربیان سابق باشگاه هم نام‌هایی همانند «بویان کرکیچ»، «لوییس انریکه»، «کارلس پویول»، «اریک آبیدال» و «خوان کارلوس اونزوئه» و البته از روسای سابق باشگاه «انریک رینا» و «خوان گاسپارت» هم حضور داشتند. همین حضور نشان می‌دهد که وضعیت باشگاه در چه شرایط مهم و خطیری قرار دارد!

یکی از مشکلات بزرگی که باید به آن توجه شود، بدون هیچ شکی به آینده اسطوره باشگاه یعنی «لیونل مسی» برگردد؛ کسی که به صراحت اعلام کرده پیش از اتمام این فصل درباره اینده‌اش تصمیم نخواهد گرفت! لاپورتا در سخنرانی پیروزی خود خاطر نشان ساخت که دیدن لئو و تیاگو در مرکز رای‌گیری نیوکمپ، تا چه اندازه او را هیجان‌زده کرده و در همین حین خاطره‌ای مربوط به دو دهه قبل در خصوص تماشای بازی کاپیتان فعلی بارسا در ترکیبِ تیمِ جوانان بلوگرانا را یادآوری کرد. او هم‌چنین تاکید نمود که از همان ابتدا می‌دانست ستاره آرژانتینی عاشق بارسلونا است! این یک سیاست کلیدی در مدیریت لاپورتا محسوب می‌شود؛ چهره‌ای که می‌داند یک ارتباط احساسی می‌تواند در مذاکرات با مسی و پدرش بسیار کلیدی و تاثیرگذار باشد چرا که باشگاه توانایی پرداخت حقوق ناخالص سالیانه بیش 100 میلیون یورویی او را ندارد!

«فردریک پورتا» در همین خصوص می‌گوید: «رابطه لاپورتا با مسی مهم‌ترین دلیل انتخاب او بالاتر از فونت از سوی هواداران صاحب رای بود. گرچه لاپورتا در این راه با بسیاری از مدیران باشگاه به اختلاف خورد اما او همیشه با مهم‌ترین افرادِ فوتبالیِ باشگاه رابطه نزدیکی داشته. ضمن اینکه باید به صراحت بگوییم که رابطه لاپورتا با بازیکنان هم در بهترین وضعیت قرار دارد چرا که همه آنها می‌دانند خوان همیشه به وعده‌های خود عمل می‌کند و هرگز آنها را فریب نمی‌دهد. زمانی که مسی در تابستان گذشته فکس معروف خود را برای باشگاه ارسال نمود، از این گفت که از تمام دروغ‌ها و وعده‌های محقق‌نشده بارتومئو خسته شده. از این رو شدیداً معتقدم علیرغم همه شرایط بحرانی فعلی باشگاه، تنها کسی که می‌تواند لئو را به تداوم حضور در نیوکمپ متقاعد کند، فقط و فقط خوان لاپورتا است.»

آینده «رونالد کومان» اما به همین میزان، نامشخص و بلاتکلیف است! مرد هلندی هفته گذشته ضمن تاکید بر این موضوع که هنوز یک سال از قراردادش با باشگاه باقی مانده، از این گفت که برای درک برنامه‌های رئیس جدید باشگاه ثانیه‌شماری می‌کند. اما کلید سرنوشت کومان در دستانِ «یوردی کرویف» قرار دارد؛ کسی که منابع مختلف از رابطه محکم او با سرمربی آبی‌اناری‌ها و لاپورتا خبر داده‌اند اما یوردی اخیراً در جمعی دوستانه «ژاوی هرناندز» را بهترین گزینه برای حضور روی نیمکت بارسا قلمداد کرده. اینکه ژاوی آیا می‌تواند یا حتی آیا می‌خواهد که ارتباط خود با میزبان قطری جام جهانی 2022 را قطع کند یا نه، سوال بزرگی است که احتمالا به زودی به آن پاسخ داده خواهد شد اما پورتا در همین خصوص می‌گوید: «اکثریت هواداران بارسا معتدقند که ژاوی در نهایت مربی بعدی باشگاه است. لاپورتا خیلی نگران این ماجرا نیست و به انتظار نشسته تا ببیند شرایط چگونه پیش می‌رود اما همین موضوع هم نشان می‌دهد که جایگاه کومان به هیچ عنوان تضمین شده نیست.»

حالا همه به انتظار روزهای آینده نشسته‌اند تا ببیند رئیس جدید چه خواهد کرد. رئیسی که همه به دنبال عملکردی معجزه‌آسا از او هستند. چهره‌ای که در نطق پیروزی خود خطاب به همه دوست‌داران این باشگاه گفت: «نپرسید بارسا می‌تواند چه کاری برای شما انجام دهد؛ بلکه بپرسید شما چه کاری می‌توانید برای بارسا انجام دهید؟»

 

سازندگی 

ترجمه: نوید صراف 

۲    
آی اسپورت
2021-03-16 08:30:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر