فهرست
برای آقای‌گل هلند چه پیش آمد؟
برای آقای‌گل هلند چه پیش آمد؟

برای آقای‌گل هلند چه پیش آمد؟

آی‌اسپورت- فقط زلاتان نبود که واژه اش را به فرهنگ لغت سوئد اضافه کرد. فقط هونگ سون مین نبودکه پرچم کره را در پریمرلیگ بالا برد. در ذهن ما که رسیدن به پریمرلیگ به مشابه فتح اورست، نقش بسته بود؛ حضور یارخودی به معنی برنده شدن خودمان بود. برای هواداران داماش و حالا کل ایران « جهان بخش» لغتی سوپرقهرمانی پیداکرده. مسیررسیدن به پریمرلیگ برای هیچکس هموار نیست و برای بازیکن جویای نام لیگ ایران و رشد کرده در لیگ هلند، به مأموریت غیرممکن شباهت زیادی داشت. مأموریتی که به سرانجام رسید ولی برای گفتن پایان موفقیت آمیز، منتظر ماند.

روزی که قید حضور در استقلال و پرسپولیس را زد، می شد حدس زد او ورای شهرت فکر می‌کند. برای جوانی مثل او سخت ترین راه پیشرفت همیشه دورترین راه خواهد بود. روزی که از پیشرفت در نایمخن حرف زد برایمان قابل لمس نبود. پیشرفت در نایمخن؟ کم کم جدی تر شد. وقتی که صدای گزارشگر هلندی حاضر در آمستردام آره نا، نام گلزن را خواند: علیرضا یاهان بخش.  مسیر سخت پیشرفت را تنهایی طی کرد و با آقای گلی هلند لقبی که پیش تر امثال سوارز و دیپای کسب کرده بودند، کارش را به اتمام رساند.  

پیشنهاد ها یکی از پس از دیگری سرازیر می شدند. یک روز از ناپولی و روز بعد حضور در بوندسلیگا. شاید سخت ترین انتخاب، چالش پریمرلیگ بود. حالا هر تیمی برای به خدمت گرفتن استعداد خالص باید مبلغ بیشتر پرداخت می‌کرد. نامی ناآشنا، جهانبخش را فراخواند. با رقمی معادل ۱۹ میلیون یورو.  حالا باید کل تقویم پریمرلیگ را حفظ می‌کردیم. باید رویا پردازی می‌کردیم. جهانبخش رودروی جان استونز، تصور حضور او در اولدترافورد. دیوانه کننده بود.  

اما کم کم رویا پردازی ما بدون رنگ شد. اسم های برایتونی هارا که می‌خواندند منتظر نام جهانبخش بودیم، اما رویا بعداز خواندن نام لوکادیا و آندونه همراه گلن مورای، ناپدید می‌شد. ۲۳ بازی گذشته بود و ما فقط و فقط ۶ بار جهانبخش را شنیدیم.

برای آقای گل هلند چه مشکلی پیش آمده بود؟ 

کریس هیوتن، سرمربی ریسک پذیری نیست. البته تا حدی قابل درک کرد. باتوجه به مهره های او و رقابت شدید تیم های میانه جدول و پایین رده، استفاده از تک تک موقعیت ها امری الزامی است. در سیستم ۱-۱-۴-۴ او که به شدت به اصل سرعت و Detail حملات وابسته است، یکی از نکات کلیدی تیم او بازپس گیری توپ و شکل دادن سازماندهی دفاعی است. همان تاکتیکی که موفق شدند منچستریونایتد را نیز شکست دهند. همچنین حضور بازیکنی که بتوانند انتقال دفاع به حمله را درست پیاده کنند از شانس بالایی برای قرار گرفتن در ترکیب برخوردار هستند. برای مثال بازیکنانی نظیر سالی مارچ و آنتونی ناکارت و پاسکال گروس(۱۸ بازی) در مجموع ۶۱ پاس کلیدی و خلق موقعیت ایجاد کرده اند و یک خط جلوتر هم نفراتی چون ایو بیسوما و ژوزه ایسکیردو دارای بیشترین دریبل موفق در تیم هستند و این یعنی رقابت شدید جهانبخش با نفراتی که در اوج آمادگی خود قرار دارند.عملکرد جهانبخش در جام جهانی و به خصوص بازی با پرتغال که حاوی اشتباهات او در بعد انتقال از دفاع به حمله و استفاده نکردن درست از سرعتش بود حاوی همین نکته گمراه کننده بود. نداشتن شناخت کافی از این پست و اضافه کردن مصدومیت های پی درپی، اورا هرچه بیشتر از ترکیب تیم دور کرد. جهانبخش طی ۶ بازی که برای برایتون به میدان رفته، آمار ضعیف ۰/۴ را در نبردهای هوایی به ثبت رسانده آن هم درحالی که گلن مورای با رکورد ۷۱/۹ بهترین بازیکن تیم در این فاز است. مضاف بر نکات گفته شده تقویم فشرده بازی ها، هیچ مجالی برای قرار گرفتن جهانبخش نمی‌دهد.

اوضاع چه زمانی بروفق مراد خواهد بود؟  

تا زمانی که جهانبخش به درک درستی از اهداف کریس هیوتن و شرایط پریمرلیگ نرسد، حرف از بازگشت او به ترکیب اولیه بیهوده خواهد بود. همزمان با آغاز جام ملتها و دور شدن جهانبخش از فضای برایتون، زمان درخشیدن در ترکیب تیمش را کندتر می‌کند.

۱۰ ۲  
آی اسپورت
2019-01-15 22:42:00
نظر دهید

۲ نظر
قبلا کریم باقری و سحین کعبی هم در پرایمر لیگ بازی کردند هیجان خاصی برای دیدن سفت کردن پیچ های نیمکت نداشتیم
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷، ۱۶:۳۹
پرایمر لیگ واسه ما خاطره س
۱
nima bagheri
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷، ۲۱:۴۷
جهان بخش به علت مشاوره های غلط مدیر برنامه اش فوتبال اش به فنا رفت به نظرم مدیر برنامه که با وقاحت می گفت انتخاب برایتون فکر شده بوده و ما تیمی رو انتخاب کردیم که 4-3-3 بازی کنه و هجومی و به فوتبال جهان بخش بیاد در حالیکه کاملا برعکس بود جهان بخش رو به تیمی فروخت که با هیوتون فوتبالی فوق دفاعی و درگیرانه رو ارائه میده که به نوعی سم محسوب میشه این سبک بازی برای جهان بخشکه اساسا یه وینگر کلاسیک هجومی است که مناسب فوتبال وینگر پایه آلمان و اسپانیا و هلند هست و نه فوتبال فوق دفاعی برایتون حتی قبل از رفتن اش به برایتون هم میشد به راحتی اینارو تشخیص داد ولی مدیر برنامه این بلا رو سرش آورد حتی اگه به لستر سیتی می رفت شانس بیشتری برای درخشش داشت به توجه به هجومی تر بودن لستر نسبت برایتون.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر