فهرست
درباره کرواسی؛ رویای ۱۹۹۸ و فراتر از آن
درباره کرواسی؛ رویای ۱۹۹۸ و فراتر از آن

درباره کرواسی؛ رویای ۱۹۹۸ و فراتر از آن

آی اسپورت - وقتی پیش از شروع جام‌جهانی 2018 روسیه، خیلی‌ها از تیم ملی کرواسی به عنوان یکی از تیم‌های قدرتمند یاد می‌کردند، این سوال به وجود آمد. حتی با وجود به یاد داشتن نمایش نسبتاً خوب تیم نیکو کواچ در یورو 2016 که از بد حادثه با قرار گرفتن مقابل پرتغالِ خوش‌شانس فرناندو سانتوس خیلی زود به پایان رسید. به همین دلیل اکثراً از عملکرد سینوسی کروات‌ها در مقابل تیم‌های بزرگ حرف می‌زدند و سوال بالا در ذهنشان ایجاد میشد. اما نباید فراموش کرد فعلاً این کرواسی‌ست که با 3 گل آرژانتین را از پیش رو برداشته و در صدر گروه چهارم رقابت‌های جام‌جهانی قرار گرفته؛ تیمی که در 2 بازی ابتدایی‌اش 5 گل زده، هیچ گلی نخورده و اکنون جزو تیم‌هایی‌ست که با انجام 2 بازی، صعود به مرحله حذفی را قطعی کرده است.

وقتی از زلاتکو دالیچ، سرمربی کرواسی پیش از دیدار مقابل آرژانتین درباره این تیم پرسیدند، دالیچ پاسخ داد: «این شاید یکی از آسان‌ترین بازی‌های ما در جام باشد!» جواب دالیچ یک روز بعد توسط خودش اصلاح شد؛ وقتی گفت منظورش این بوده که کرواسی چیزی برای از دست دادن ندارد و با خیال آسوده و راحت مقابل حریف قرار خواهد گرفت اما در واقع همان جواب اول دقیقاً به معنای نتیجه‌ای بود که در پایان بازی روبه‌روی اسم دو تیم ثبت شد. کرواسی پنجشنبه شب یکی از راحت‌ترین بازی‌های خودش را انجام داد و به یکی از راحت‌ترین بردهایش هم رسید.

اما مسیر این راحت بازی کردن و راحت بردن از کجا شروع شد؟ شاید از همان جایی که زلاتکو دالیچ فوتبال امارات و باشگاه العین را رها کرد تا هدایت تیم ملی کشورش را بر عهده بگیرد. بدون شک در آن مقطع از زمان بهترین کسی که می‌توانست جانشین نیکو کواچ شود، دالیچ بود؛ یک مربی با طرز تفکراتی شبیه به مربی قبلی و البته شور و هیجانی که هر تیمی به آن نیاز دارد. وقتی دالیچ روی نیمکت کروات‌ها نشست، آنها با اوکراین هم امتیاز بودند و دو امتیاز هم با ایسلند اختلاف داشتند، روندی اگر بیشتر پیش می‌رفت شاید امروز دیگر خبری از این تیم جذاب در جام‌جهانی نبود ولی دالیچ از راه رسید تا قطار کرواسی را به ریل بازگرداند. مطمئناً اولین نکته‌ای که سرمربی جدید کرواسی به آن پی برد و درباره‌اش تصمیم گرفت، استفاده همزمان از دو هافبک بی‌نظیر تیم‌اش یعنی ایوان راکیتیچ و لوکا مدریچ بود.

عملکرد هر کدام از بازیکن‌ها در تیم باشگاهی‌شان روز به روز بهتر میشد و دالیچ خیلی خوب می‌دانست آنها مناسب‌ترین ابزار برای هدایت تیم به سمت موفقیت هستند. تصمیم دالیچ در ابتدا این بود که مدریچ و راکیتیچ نزدیک به هم کمربند خط هافبک را تشکل دهند اما در ادامه بازی‌های انتخابیی و حالا در جام‌جهانی تصمیم گرفته هافبک بارسلونا را کمی عقب‌تر از هافبک رئال مادرید بازی دهد. به این ترتیب وظایف دفاعی به ایوان محول شده و اذیت کردن خط دفاعی حریف کاری‌ست که مدریچ باید انجام دهد.

این تغییر برای کرواسی به کار آمد و به خوبی هم جواب داد. آنها ابتدا اوکراین را با نتیجه 2 بر صفر از پیش رو برداشتند و سپس برد 4 بر یک مقابل یونان خیالشان را از بابت صعود به روسیه را نسبتاً راحت کرد. در جام‌جهانی هم که دوباره تاکتیک دالیچ جواب داد و آنها در بازی اول به راحتی نیجریه را از پیش رو برداشتند و سپس نوبت به نشان دادن قدرتشان مقابل آرژانتین رسید.

کرواسی یکی از آن تیم‌هایی‌ست که بی‌شک مدرن‌ترین 1-3-2-4 را بین تیم‌های مختلف استفاده‌کننده از این سیستم، بازی می‌کند. همه سعی دالیچ بر این است که بال‌های چپ و راست تیم‌اش برای این سیستم تعریف شده باشند. ربیچ و پریشیچ هم دقیقاً همان‌هایی هستند که سرمربی نیاز دارد؛ بازیکنانی دونده برای شرکت در حمله و دفاع و البته تکنیکی برای از پیش رو برداشتن مدافعان روبه‌رو. این سیستم به شدت مقابل آرژانتین جواب داد، مخصوصا وقتی سمپائولی تصمیم عجیب خود درباره استفاده از سه دفاع را در زمین پیاده کرد. آن موقع بود که کانال‌های کناری دفاع آرژانتین به بهترین نقطه برای نفوذ کروات‌ها تبدیل شدند. شاید گل اول تیم دالیچ که توسط ربیچ به ثمر رسید را باید به نام اشتباه کابایرو نوشت اما با مرور صحنه گل‌های دوم و سوم متوجه کار بزرگی که کروات‌ها انجام دادند خواهید شد.

بعد از نمایش قوی کرواسی مقابل آرژانتین حالا این سوال به وجود آمده که رویاپردازی دالیچ و شاگردان‌اش تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟ آیا سرنوشتی مثل جام‌جهانی 1998 که در آن سوم شدند به انتظارشان نشسته است؟ شاید جواب این سوال را بتوان در روز آخر دور گروهی شفاف‌تر پیدا کرد، جایی که مشخص می‌شود آنها در دور بعدی باید با کدام تیم روبه‌رو شوند.

 

سازندگی

۳ ۲  
آی اسپورت
2018-06-23 13:47:00
نظر دهید

۲ نظر
مصطفی
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷، ۱۵:۳۰
گفته میشه دالیچ پیشنهاد برانکو به داور شوکر برای سرمربیگری کرواسی بوده اگه اینجوری باشه دم همشون گرم بهترین تیم جام جهانی تابحال بدون شک کرواسی بوده
۲
مصطفی
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷، ۱۵:۳۰
گفته میشه دالیچ پیشنهاد برانکو به داور شوکر برای سرمربیگری کرواسی بوده اگه اینجوری باشه دم همشون گرم بهترین تیم جام جهانی تابحال بدون شک کرواسی بوده
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر