فهرست
تاثیر کاستا بر روند بردهای چلسی/ روزهای سخت
تاثیر کاستا بر روند بردهای چلسی/ روزهای سخت

تاثیر کاستا بر روند بردهای چلسی/ روزهای سخت

آی‌اسپورت – هر تیمی که این فصل در زمین برنلی بازی کرده شهادت به دشواریِ این جدال می‌دهد. شون دایش بعد از بازگرداندنِ تیمش به لیگ برتر اعلام کرد قصد دارد از ترف مور دژِی مستحکم بسازد، کاری که دقیقا انجام داده است. این فصل تنها سه تیم موفق به شکست دادنِ برنلی در خانه‌اش شده‌اند، سوانزی، آرسنال و منچستر سیتی. برنلی از بازی‌هایِ خانگیِ این فصل لیگ برتر 29 امتیاز گرفته است. از این منظر تنها چلسی (33) و تاتنهام (32) بالاتر از شاگردانِ دایش قرار می‌گیرند.

چلسی در واقع آخرین تیمی بود که هفته‌یِ پیش در کسب سه امتیاز از ترف مور شکست خورد. صدرنشین لیگ برتر در این بازی در نهایت به تساویِ 1-1 رضایت داد تا حالا در فاصله‌یِ 13 هفته مانده به پایان فصل هشت امتیاز از منچستر سیتیِ رده‌یِ دومی بیشتر داشته باشد. اما جدال در خانه‌یِ برنلی یک 90 دقیقه‌یِ بدونِ گل دیگر را برایِ دیگو کاستا به همراه داشت. مهاجم اسپانیاییِ چلسی که در حال حاضر با 15 گل در جدول گلزنان لیگ تنها پایین‌تر از الکسیس سانچز (17) و روملو لوکاکو (16) قرار گرفته، شروعی بسیار عالی در این فصل داشت، اما در هفته‌هایِ اخیر با افتی محسوس روبرو شده است. کاستا در پنج بازیِ اخیرش در لیگ تنها یک گل زده و از آخرین باری که شوتی درونِ چهارچوب داشته هم 195 دقیقه می‌گذرد (پنالتی‌ای که سیمون مینیوله ازش گرفت).

شروعِ این روند نزولی کاستا همزمان بود با پخشِ شایعاتی در شبکه‌هایِ اجتماعی مبنی بر درگیری‌اش با آنتونیو کونته و نارضایتی‌اش از شرایطش در باشگاه. افت کاستا حالا موضوعی نگران‌کننده برای چلسی است. آبی‌پوشانِ غرب لندن این فصل یکی از بهترین خط حمله‌هایِ انگلیس را داشته‌اند و بعد از آرسنال و لیورپول (هر دو 54 گل) بیشترین گل را در لیگ زده‌اند (52). از این 52 گل کاستا سهمی 28.8 درصدی داشته و کنارِ ادن آزارد و پدرو رودریگز یکی از کلیدی‌ترین مهره‌هایِ کونته در بعد هجومی بوده است.

اما افت کاستا بر روندِ پیروزی‌هایِ چلسی هم تاثیری منفی گذاشته. بعد از 13 بردِ پیاپی در لیگ، چلسی از شش بازیِ اخیرش تنها سه‌تا را برده، که دوتا از این پیروزی‌ها هم مقابلِ لستر و هال، تیم‌هایی که برایِ بقا در لیگ می‌جنگند، به دست آمده است. کاستا به خاطر مصدومیت بازیِ لستر را از دست داد و هفته‌یِ بعد با گل به ترکیبِ اصلی بازگشت، اما  سپری کردنِ بیش از سه ساعت بدونِ حتی یک شوت درونِ چهارچوب به هیچ وجه آماری قابل قبول برای مهاجمی در استانداردهایِ او نیست.

البته که هیچ مهاجمی نمی‌تواند همیشه، بازی پشتِ بازی، گل بزند و بالاخره دورانِ خشکسالی را تجربه خواهد کرد. خودِ کاستا هم با این اصل بیگانه نیست. او فصلِ پیش در شروعِ کابوس‌وارِ چلسی در دفاع از قهرمانی‌اش، در 14 بازیِ اولِ لیگ تنها سه گل زد و تازه بعد از اخراجِ ژوزه مورینیو بود که فرمش بهبود پیدا کرد. کاستا این فصل تنها در 9 بازی از مجموعِ 23 بازی‌اش در لیگ موفق به گلزنی نشده، اما روندِ کنونی‌اش، یعنی سه بازیِ پیاپیِ بدونِ گل، بدترین روندش در طول این فصل بوده است.

کاستا در سه بازیِ اخیرش تنها شش شوت به سمتِ دروازه‌یِ حریفان زده، یعنی میانگینِ دو شوت در هر بازی. در حالیکه پیش از تساویِ 1-1 مقابل لیورپول، کاستا میانگینِ 3.2 شوت در هر بازی داشت. نکته‌یِ نگران‌کننده‌تر اما پایین آمدن دقت ضرباتِ کاستا است. مهاجم سابقِ اتلتیکو مادرید در این فصل با 15 گلی که در لیگ زده آمارِ استفاده از 21.4 درصد از فرصت‌هایش را به ثبت رسانده، آماری قابل قبول برایِ یک مهاجم. دقتِ ضرباتِ کاستا تا پیش از بازی مقابلِ لیورپول هم درصدِ چشمگیرِ 46.9 بود، آماری که از این بازی به بعد به 16.7 درصد سقوط کرده است.

یکی از دلایل این افت می‌تواند شناختِ بیشتر مدافعین از کاستا و گرفتن فضا و زوایایِ مناسب ازش باشد. کاستا در سه بازیِ اخیر به شکل میانگین در هر 90 دقیقه 3.3 بار توپ را از دست داده، آماری که در 20 بازی پیش از این مقطع میانگینِ 2.9 در هر بازی بود.

با این وجود کاستا همچنان قدرت و کیفیت لازم برای بازگشت به فرمِ خوبش را دارد. شاید کونته برای بازی امشب در جام حذفی مقابلِ ولوز از مهاجمِ 28 ساله‌اش در ترکیبِ اصلی استفاده نکند، اما به احتمال زیاد با بازگشت لیگ برتر در هفته‌یِ آینده یک بار دیگر کاستا را در مرکزِ خط حمله قرار خواهد داد. چلسیِ هفته‌یِ آینده میزبانِ سوانزی، ضعیف‌ترین خط حمله‌یِ لیگ (54 گل خورده) است. با اینکه سوانزی در هفته‌هایِ اخیر با آمدنِ پل کلمنت پیشرفت زیادی داشته اما به هر حال این فرصتی بسیار مناسب برای شروعِ دوباره‌یِ گلزنی‌هایِ کاستا خواهد بود.

۲    
آی اسپورت
2017-02-18 10:56:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر