فهرست
مشکل استقلال؛ دانشگر، چشمی یا ساختار دفاعی؟
مشکل استقلال؛ دانشگر، چشمی یا ساختار دفاعی؟

مشکل استقلال؛ دانشگر، چشمی یا ساختار دفاعی؟

آی اسپورت – آبی‌پوشان تهران در دیدار برگشت از مرحله یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا مقابل میزبان‎‌شان السد با نتیجه ۲-۲ متوقف شدند تا در مجموع پذیرای شکست ۵ بر ۳ مقابل این تیم شد. آبی‌پوشان در مجموع دو دیدار رفت و برگشت ۵ بار دروازه‌شان مقابل السد باز شد تا مشخص شود آنها در ساختار دفاعی دچار ضعف و مشکل هستند. هرچند بسیاری از هواداران استقلال دلیل شکست در بازی رفت را محمد دانشگر و اشتباهات او دانستند و نتیجه بازی برگشت را هم حاصل اشتباهات روزبه چشمی دانستند، اما واقعیت این است که مشکل آبی‍‌پوشان از مهره‌ها نیست بلکه از ساختار دفاعی این تیم است.

مروری بر بازی‌های این تیم در لیگ برتر و یاد آوری تعداد و نحوه گل‌های خورده آنها در این مسابقات هم چیزی به جز این را نشان نمی‌دهد. آبی‌پوشان در لیگ برتر در حالی که به بازی‌های سنگین نرسیده و اغلب با تیم‌های معمولی دیدار داشتند در مجموع ۵ بازی ۳ گل دریافت داشته‌اند. آنها مقابل پیکان، تراکتورسازی و فولاد موفق به بسته نگه داشتن دروازه‌شان شدند. اما در دو بازی مقابل پارس جنوبی و ذوب‌آهن که قدری بر خط دفاعی‌شان فشار وارد شد بارها به حریف موقعیت گل داده و ۳ بار هم تسلیم حملات آنها شدند.

از ۳ تیمی که استقلالی‌ها مقابل آنها کلین‌شیت کردند، دو تیم تراکتورسازی و فولاد با مشکلات زیادی درگیر بودند و شدت این مشکلات به حدی بود که قبل از هفته هفتم مربیان‌شان را تغییر دادند و این موضوع ارزش کلین‌شیت آبی‌پوشان را در این بازی‌ها کاهش می‌دهد.

پیش از رسیدن استقلال به ایستگاه السد، بارها کارشناسان و پیشکسوتان این باشگاه هشدارهای لازم را در خصوص مشکلات ساختار دفاعی داده بودند و با طرح این موضوع که خط دفاعی آبی‌پوشان هنوز محک جدی نخورده است، عنوان داشتند با این تیم‌هایی که تاکنون با آن بازی داشتند نمی‌توان عیار واقعی ساختار دفاعی را به دست آورد.

خط دفاعی آبی‌پوشان مقابل اولین تیم خوش‌ساختاری که قرار گرفت در مجموع دو بازی ۵ بار تسلیم شد. آنها به کرات به السد موقعیت گل دادند، دو بار مرتکب خطای پنالتی شدند و ۵ بار دروازه‌شان باز شد تا در اولین محک جدی نمره خوبی نگیرند.

استقلالی‌ها در حالی در ساختار دفاعی دچار مشکلات عدیده هستند که اغلب بازیکنان خط دفاعی آنها  ملی‌پوش هستند. وریا غفوری، پژمان منتظری، روزبه چشمی و آرمین سهرابیان چهار مدافع ملی‌پوش این تیم هستند و علی کریمی هافبک دفاعی که پنجمین ملی‌پوش آبی‌پوشان در ساختار دفاعی‌شان است.

کمیته فنی استقلال باید این موضوع را واکاوی نماید که این تیم چطور با داشتن ۴ مدافع و یک هافبک دفاعی ملی‌پوش اینچنین در ساختار دفاعی دچار مشکل است و ضعف این تیم در کجاست.

هواداران استقلال در بازی اول مقابل السد بدون توجه به مشکلات ساختار دفاعی این تیم محمد دانشگر را هدف هجمه‌های خود قرار دادند و در بازی برگشت تیغ تیز انتقادات شان را به سوی روزبه چشمی متمایل کردند تا اینچنین باشد که دو بازی آبی‌پوشان مقابل السد دو قربانی داشته باشد.

کادر فنی استقلال اگر همچنان در باد انتقادات هواداران نسبت به بازیکنان بخوابد و از بهبود وضعیت شرایط در ساختار دفاعی‌اش غفلت کند، بازیکنان این تیم یکی بعد از دیگری قربانی هجمه هواداران شده و اعتماد به‌نفس‌شان را از دست می‌دهند.

آبی‌پوشان در پایان هفته ششم در حالی با ۶ امتیاز در رده دهم جدول قرار دارند که فاصله‌شان با صدر جدول ۹ و با اصلی‌ترین رقیب‌شان پرسپولیس ۶ امتیاز است و با ادامه این روند ممکن است این فاصله به قدری زیاد شود که دیگر قابل جبران نباشد.

مهر

۵ ۳  
آی اسپورت
2018-09-21 18:30:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳ نظر
مقام آگاه
جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷، ۲۰:۰۳
چطور اون موقع که سید مجید حسینی بود ساختار دفاعی مشکل نداشت ؟؟
۵
استقلال قهرمان
جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷، ۲۰:۰۳
مشکلِ تیم خود شفره
۸
ناشناس
جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷، ۲۰:۳۵
یعنی واقعا انتطار دارید وقتی جای مجید حسینی و روزبه چشمی دانشگر و پژمان بازی می کنند استقلال مثل سابق باشه ؟ یا وقتی جای ابراهیمی همیشه سرحال کریمی همیشه مصدوم میاد نباید انتظار داشته باشید تیم مثل سابق باشه وقتی از بین چهار تیم فقط السد بود که خودش رو تقویت کرد و فقط استقلال بود که تضعیف شد تازه باز با این هه مشکل به خاطر یک اعتراض حذف شدن و نه نفره شدن در دقایق آخر خیلی بهتر از اینه که با دو تا گل شانسی بریم بالا
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر