فهرست
فوتبال برتر؛ ایده‌ای امیدوارکننده که ناامیدمان کرد
فوتبال برتر؛ ایده‌ای امیدوارکننده که ناامیدمان کرد

فوتبال برتر؛ ایده‌ای امیدوارکننده که ناامیدمان کرد

آی اسپورت – کنار رفتن عادل فردوسی پور از جذاب ترین برنامه شبکه سه صداوسیما، بخش بزرگی از مخاطبان این شبکه را ناامید کرد. اما حذف شدن نود همان قدر که برای شبکه سه یک تهدید بزرگ بود، فرصتی کوچک بود برای به حقیقت تبدیل کردن یک ایده جذاب. شبکه سه می توانست با عبور از ایده نود، یک پروژه جدید را بنیانگذاری کند. اما فوتبال برتر هیچ جذابیتی ندارد. برنامه ای که با محمدحسین میثاقی روی آنتن می رفت و تنها یک وظیفه دارد؛ پر کردن جای خالی نود آن هم براساس سلیقه مسئولان صداوسیما. فوتبال برتر تلاش می کرد ترکیبی باشد از مزایای مورد علاقه مدیران صداوسیما از برنامه نود و البته نگاه شخصی آن ها به یک برنامه که تمرکزش روی بررسی بازی های فوتبال لیگ برتر کشور است.

فوتبال برتر هیچ خلاقیتی ندارد. تکراری گسترده تر است از تلفیق سرگرم کننده نود و قالب پیشین فوتبال برتر. آن چه در نسل جدید این برنامه به چشم می آید، تلاش میثاقی برای پر کردن همزمان جای خالی نود و یک برنامه «پیش‌بازی محور» است. همین باعث شده تا خیلی ها موضعی منفی به او و برنامه اش پیدا کنند. میثاقی در اکثر نظرسنجی های رسانه ها منفور شده بود، بخش کامنت های صفحه اینستاگرامش را مسدود کرد و وقتی که مهدی تاج از او خواست نام برنامه نود را به زبان بیاورد، طفره رفت. همه این اتفاق ها رخ داد، چون میثاقی هیچ خلاقیتی در برنامه جدیدش نداشت. فوتبال برتر یک تکرار مکررات بود و سایه سنگین حذف کردن عادل آن چنان فضای برنامه را سیاه کرده بود که میثاقی نتواند به تنهایی آن را مدیریت کند. کارشناسانی که در نود حضور پیدا می کردند، پیشنهاد حضور در فوتبال برتر را رد کردند و همین کافی بود تا اوضاع پیچیده تر شود. پخش دوشنبه شب این برنامه سطح جدیدی از انتقادات را بر میثاقی ارائه داد. اگر کسی شک داشت که فوتبال برتر قرار است یک جانشین برای نود باشد، دیگر همه مطمئن بودند برنامه جدید محمدحسین واقعا یک الگوی تکراری است.

در انگلستان که مهد فوتبال کلاسیک و مدرن است، فوتبال در رسانه ها جایگاه ویژه ای دارد. کار به جایی می رسد که در برنامه Match of the Day گری لینکر در کنار فوتبالیست های تکرار نشدنی قرار می گیرد تا یک محتوای جدید را به عاشقان فوتبال ارائه کند. او یک برنامه جدید بنیان می گذارد؛ آنتن زنده اش را در استادیوم در اختیار می گیرد، از پیشکسوتان تیم های لیگ برتر انگلیس دعوت می کند و حتی قول می دهد اگر لستر قهرمان انگلیس شود، برهنه در تلویزیون حاضر خواهد. البته که هیچکس انتظار ندارد میثاقی را بدون لباس در شبکه سه نگاه کند، اما او نمی توانست پوشش ویژه ای از دربی داشته باشد؟ نمی توانست برنامه اش را در ورزشگاه آزادی مقابل دوربین ها ببرد؟ او می توانست یک استودیو مجهز داشته باشد، از هواداران فوتبال را دعوت کند و در حرکتی مشابه به آن چه در ستاره ساز انجام داده بود، یک برنامه به معنای واقعی کلمه ویژه را به آنتن های تلویزیونی تقدیم کند. میثاقی حتی می توانست به سبک رسانه های ایتالیایی کارش را به سمت جلو هدایت کند؛ چند کارشناس کاربلد، جذاب و احساساتی در حین پخش 90 دقیقه بازی روی تصاویر قرار دهد تا درباره بازی هایی که پخش کرده است، صحبت کنند.

میثاقی هیچ تلاشی برای جذاب کردن فوتبال برتر نکرد. شاید او فرصتی هم برای اینکار نداشته اما اگر برنامه اش را با خلاقیت های نوین حتی دیرتر روی تلویزیون پخش می کرد، احتمالا با این هجمه منفی مواجه نمی شد. برنامه جدید محمدحسین میثاقی بیشتر از این که از محبوبیت عادل فردوسی پور ضربه ببیند، قربانی بی برنامه‌گی خودش شده است. این که هیچ جذابیتی ندارد و نمی تواند حتی یک فصل جدید فوتبال برتر باشد. هنوز هم دیر نشده، محمدحسین می تواند خیلی سریع ساختار برنامه اش را تغییر دهد، و بی هراس از پخش آن در دوشنبه شب ها، به برنامه ای افتخار کند که نه شبیه نود است و نه شبیه به فوتبال 120. این برنامه می تواند فوتبال برتر باشد، همان چیزی که هم تلویزیون و هم مخاطبان می خواهند. یک سورپرایز ویژه تلویزیونی که زیر سایه هیچ برنامه ای نیست و حتی می تواند ادای دین درستی باشد به استادی شاگردش به بازگشت او امیدوار است.

 

دنیای ورزش تورنتو 

۱۱ ۵  
آی اسپورت
2019-04-12 10:40:00
نظر دهید

۵ نظر
سينا
جمعه ۲۳ فروردین ۱۳۹۸، ۱۱:۱۸
به نظر من اين برنامه از پيش شكست خورده است به اين دليل كه حتي اگه فوق العاده باشه (كه نيست) مرردم به چشم جانشين و يكي از عوامل ظلم به برنامه اي بهش نگاه مي كنند كه دو دهه كامل محبوب بود و طرفداران بسيار زيادي داشت.
م.
جمعه ۲۳ فروردین ۱۳۹۸، ۱۱:۲۰
مگه قرار نبود بدون فردوسی پور دوشنبه شبها تلویزیون روشن نکنید؟ چی شد پس؟
مشروح 86
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸، ۰۰:۱۹
تلویزیون خاموش نمیشه ولی حالا که نود نداریم دوشنبه ها میریم همون ماهواره رو می بینیم.
۱
امیرعباس
جمعه ۲۳ فروردین ۱۳۹۸، ۲۱:۱۳
والا تعارف برای چی ؟؟حاج رضایی که با اون همه اهن و تولوپ اخلاقگرایی و مو سفیدی بیست سال تموم وجود خودشو جلو دوربینا مدیون عادلخان بود اینجوری ناجور از پشت به استاد خنجر زد همین میثاقی هم اگر باهوش باشه چهارتا نظرسنجی قلابی میذاره که توش پرسپولیس همیشه اول بشه فوتبال برتر مورد استقبالم قرار میگیره نگران نباشید اینا راهشو بلدن!
۱
مشروح 86
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸، ۰۰:۱۸
اگه فوتبال برتر هم جذاب بشه میثاقی هم از تلویزیون می اندازن بیرون! (لعنت به سایت ای اسپورت که یک کامنت ساده هم با هزار مشقت باید داده بشه . یعنی ابتدایی ترین کاری که یک طراح سایت باید رعایت بکنه هم توش رعایت نشده!)
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر