فهرست
تغییر سبک؛ قمار یوونتوس روی ساری
تغییر سبک؛ قمار یوونتوس روی ساری

تغییر سبک؛ قمار یوونتوس روی ساری

آی اسپورت - یوونتوس فصل جدید لیگ ایتالیا را با مربی جدید، مائوریتزیو ساری در حالی آغاز می‌کند که قهرمان با قمار روی مربی باتجربه به فکر ارائه سبکی نو در فوتبال است. غول تورینی در نخستین بازی خود شنبه میهمان پارما است اما شاید بدون ساری 60ساله که دچار التهاب ریه شده است؛ ساری که بعد از یک فصل پرماجرا در چلسی به ایتالیا برگشته. انتصاب ساری که سه فصل مربی تیم شهرش، ناپولی بود، به‌جای ماسیمیلیانو آلگری که پنج قهرمانی آخر یوونتوس در لیگ ایتالیا را به‌دست آورد، یک سنت‌شکنی برای بانوی پیر محسوب می‌شود.

اما یووه که فصل قبل پیراهن راه‌راه سیاه و سفید سنتی خود را تغییر داد، به‌دنبال تغییر مسیر است. این تیم با وجود موفقیت‌های بسیار در کسب نتایج به‌دلیل استایل دفاعی خسته‌کننده بازی‌اش مورد انتقادات بسیاری قرار گرفت. مقامات باشگاه در تلاش برای افزایش اعتبار و محبوبیت خود در خارج از مرزهای ایتالیا به‌دنبال شیوه جذاب و جدیدی از فوتبال هستند.

ساری که سیگار با سیگار روشن می‌کند، تنها قهرمانی‌اش در فصل قبل در لیگ اروپا به‌وقوع پیوسته، اما قهرمان هشت سال اخیر ایتالیا احتمالاً با مربیگری او فوتبال پرتحرک‌تر و زیباتری ارائه می‌کند. جان‌لوییجی بوفون دروازه‌بان 41ساله که بعد از یک فصل بازی در پاری‌سن‌ژرمن به تورین برگشته، فکر می‌کند تغییر مسیر شاید جواب بدهد: «آنهایی که همیشه یک راه را می‌روند همیشه یک نتیجه عایدشان می‌شود. یوونتوس به‌دنبال قهرمانی اروپا است و تلاش می‌کند چیزهای جدید را امتحان کند. ساری نه یک تحول است نه قمار؛ او فقط یک راه امتحان‌نشده را ارائه می‌کند.»

یوونتوس با صرف هزینه‌های گزاف تیم پرستاره‌ای را تحویل ساری داده که به‌دنبال سی‌و‌ششمین قهرمانی‌اش در لیگ ایتالیا و نخستین قهرمانی اروپا بعد از سال 1996 است.

کریستیانو رونالدو که به قول ساری می‌تواند تفاوت ایجاد کند، در مرکز خط حمله است و ماتیس دلیخت هلندی جواهر خط دفاعی در کنار دو بازیکن باتجربه جورجو کیه‌لینی و لئوناردو بونوچی خواهد بود. دلیخت فصل قبل با آژاکس، یوونتوس را از لیگ قهرمانان حذف کرد.

خط میانی با آدرین ربیو و آرون رمزی که به‌عنوان بازیکن آزاد اما با دستمزد بالا به‌ترتیب از پاری‌سن‌ژرمن و آرسنال به تورین آمده‌اند، تقویت شده. مریح دمیرال، مدافع 21ساله تیم ملی ترکیه هم با قراردادی پنج‌ساله به ارزش 18میلیون یورو از ساسولو خریداری شده است.

از نظر فابیو پاراتیچی، مدیر ورزشی یوونتوس همه‌چیز برای ساری آماده است تا یک سبک دیگر فوتبالی را ارائه کند: «ما از عملکرد باشگاه رضایت داریم. ما دلیخت را خریدیم که همه تیم‌های طراز اول او را می‌خواستند، دو بازیکن هم به‌عنوان بازیکن آزاد آمدند. یووه در تمام پست‌ها بازیکنان بسیار سطح بالایی دارد.»

یوونتوس امیدوار است با این بازیکنان و مربی جدید بتواند فلسفه فوتبالی ساری بال را عملی کند؛ فوتبال هجومی سریعی که در دوران کار این مربی در ناپولی به نمایش گذاشته می‌شد. الکس ساندرو، دفاع راست برزیلی می‌گوید ساری همین حالا اثر خودش را گذاشته: «بی‌صبرانه منتظر شروع فصل هستیم، با ذهنیت ساری منطبق شده‌ایم و می‌دانیم می‌خواهیم چه کنیم. هنوز جای پیشرفت داریم اما در مسیر درست قرار داریم.»

دلیخت هم ساری را تحسین می‌کند: «او یکی از دلایل آمدن من به یوونتوس بود. چیزهای خوب زیادی درباره‌اش شنیده‌ام. فلسفه فوتبالی و شیوه کارش روی دفاع را دوست دارم.»

ساری هم که مربیگری یوونتوس را اوج کار 30ساله‌اش به‌عنوان مربی توصیف کرده، گفت: «با بدبینی زیادی آمدم اما آنها همیشه با من بوده‌اند؛ در امپولی، ناپولی و چلسی. در فوتبال تنها یک راه برای از بین بردن بدبینی مردم سراغ دارم؛ پیروزی جذاب. من زیاد نبرده‌ام اما باور دارم لذت بردن از فوتبال، منافاتی با قهرمانی ندارد.»

ایران ورزشی

     
آی اسپورت
2019-08-22 23:57:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر