فهرست
ویکتور و راه رستگاری در روسیه
ویکتور و راه رستگاری در روسیه

ویکتور و راه رستگاری در روسیه

آی‌اسپورت – ویکتور لیندلوف به عنوان قلب خط دفاعی‌ای راهی جام جهانی روسیه می‌شود که در دور مقدماتی مقاومتی جانانه مقابل فرانسه، هلند و البته ایتالیا کرد. در واقع استحکام این خط دفاعی بود که صعودی غیرمنتظره برای سوئدی‌ها را به همراه داشت.

ثبت 7 کلین‌شیت در 12 بازی، از جمله بسته نگاه داشتن دروازه‌شان در بازی برگشت پلی آف مقابل آتزوری، بازی‌ای که سوئدی‌های لقب "معجزه در میلان" را بهش داده‌اند، قدرت وایکینگ‌های زردپوش شمال اروپا، حتی در دوران پسا-زلاتان را به رخ همه کشید.

بویان جورجیچ، بازیکن سابق منچستر یونایتد و کارشناس تلویزیونی، درباره نمایش تیم ملی کشورش در راه رسیدن به جام جهانی می‌گوید: «تیم‌های بزرگ همه می‌دانند سوئد هرگز تسلیم نمی‌شود. ما کشور بزرگی نیستیم، اما سازماندهی بسیار منظمی داریم و با روحیه‌ی تیمی بالای خودمان و با کیفیتی که داریم، حتی بدون زلاتان هم قادریم در جام جهانی پیش برویم.»

با اینکه مشخصا لیندلوف و زلاتان ارتباطی منچستری با هم دارند، اما مدافع سابق بنفیکا به هیچ وجه زلاتان نسل خودش نیست. نکته کلیدی هم همینجاست. دیگر زلاتانی در کار نیست. سوئد 2018 به رهبری یان اندرسون و با سیستم 2-4-4 خودش تیمی یک‌دست است بدون ستاره‌ای بزرگ، تیمی که در آن تمام بازیکنان به یک اندازه تلاش می‌کنند، تیمی که بار خلاقیتش روی دوش امیل فورزبرگی است که نقشی کلیدی در پیروزی تیمش مقابل ایتالیا بازی کرد.

با وجود داشتن هافبک هجومی لایپزیگ، نقطه اتکای سوئد همچنان خط دفاعی‌اش است، نکته‌ای که شاید برای تماشاگرانی که این فصل بازی‌های لیندلوف در منچستر یونایتد را دنبال کرده باشند خیلی باورپذیر نباشد. لیندلوف این فصل تنها 13 بار در ترکیب اصلی تیمش در لیگ برتر به زمین رفت و به هیچ وجه موفق نشد انتظاراتی که ازش می‌رفت را برآورده کند. داستان تیم ملی، جایی که لیندلوف کنار کاپیتانش آندرئاس گرانکوئیست زوج مرکز خط دفاعی را تشکیل می‌دهند به کل متفاوت است.

جورجیچ بازی لیندلوف برای تیم ملی را چنین آنالیز می‌کند: «ویکتور مقابل ایتالیا فوق‌العاده بود. کاش مردم در انگلیس کمی درباره این نمایش‌های ویکتور حرف می‌زدند. او در حساس‌ترین بازی و در بزرگ‌ترین صحنه، رفت و برگشت قدرت خودش مقابل ایتالیا را به نمایش گذاشت.»

«فراموش نکنیم ویکتور روزهای خوبی را در یونایتد پشت سر نمی‌گذاشت، اما وقتی کشورش بهش نیاز داشت به اوج خودش بازگشت. این نشان از قوای ذهنی بالای او دارد، اینکه چطور در شرایط حساس می‌تواند تمام مشکلاتش را به فراموشی بسپارد و در بالاترین سطح بازی کند. زوج ویکتور و آندرئاس (گرانکوئیست) دروازه سوئد را در دو بازی مقابل ایتالیا بسته نگه داشتند و عامل مهمی در صعود ما به جام جهانی شدند.»

«ویکتور هنوز 23 سال بیشتر ندارد و فشاری که بازیکنان در منچستر یونایتد تحمل می‌کنند خیلی بیشتر از آنچه است که تا پیش از آن بهش عادت داشته‌اند.» نتیجه منفی این فشار اولین بار 21 اکتبر 2017 مشاهده شد. منچستر یونایتد در زمین هادرزفیلد بازی می‌کرد و فیل جونز در دقیقه 23 مصدوم شد تا ژوزه مورینیو مجبور شود ویکتور لیندلوف را به جایش به زمین بفرستند. این تنها دومین حضور او در لیگ برتر بود، حضوری که با دو اشتباه بزرگ و منجر به گل حریف به پایان رسید تا یونایتد اولین شکست فصلش را تجربه کند.

جورجیچ اعتقاد دارد واکنش‌ها و انتقاداتی که این بازی برای لیندلوف به همراه داشت خیلی سنگین بوده‌اند: «این دو تا اشتباه تو مغز همه مانده و البته طبیعی است که انتظار زیادی از مدافعی که 31 میلیون پوند قیمتش است می‌رود. اما ژورنالیست‌های انگلیسی کلا خیلی حاضر نیستند به بازیکنان جوان و تازه وارد وقت برای پیشرفت و یاد گرفتن از اشتباهاتشان بدهند. آن‌ها دوست دارند بازیکن از همان روز اولش کامل باشد. برای همین می‌گویم ویکتور آنقدری هم فکر می‌کنند فصل بدی را در یونایتد پشت سر نگذاشته است.»

لیندلوف مدافعی مدرن و بسیار باهوش است، مدافعی در سبک ریو فردیناند، مدافعی که غریزه بالای خودش بازی می‌کند و خیلی وقت‌ها برای مهار مهاجمین حریف نه تکلی می‌زند و نه حتی یک قطره عرق می‌ریزد. برای چنین مدافعی داشتن یک زوج جنگجو و سنتی‌تر بسیار مهم است، نقشی که گرانکوئیست بازی می‌کند، کاپیتانی که سال 2017 بالاخره سلطنت 10 ساله زلاتان روی توپ طلای سوئد را به پایان برد.

آیا چنین زوجی در یونایتد هم برای لیندلوف وجود دارد؟ پاسخ جورجیچ مثبت است: «ویکتور فرصت زیادی برای بازی کنار اریک بایی پیدا نکرد. بایی برای ویکتور زوج مناسبی است چون تمام توپ‌های پشت سرش را جمع می‌کند و اجازه بازیخوانی بیشتری به او می‌دهد، مثل کاری که لوئیزائو برایش در بنفیکا انجام می‌داد.»

لیندلوف یکی از کلیدی‌ترین مهره‌های سوئد در جام جهانی خواهد بود، در گروهی که آن‌ها برای صعود به دور بعد، به احتمال زیاد به عنوان تیم دوم بعد از آلمان، باید جدالی نزدیک با مکزیک و کره جنوبی داشته باشند. بالا رفتن اعتماد به نفس لیندلوف در پیراهن زرد سوئد در روسیه شاید راهی برای اوج گرفتن با پیراهن قرمز یونایتد در فصل آینده هم درست کند.

۴    
آی اسپورت
2018-06-09 12:31:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر