فهرست
راز موفقیت تراکتور جلوی استقلال
راز موفقیت تراکتور جلوی استقلال

راز موفقیت تراکتور جلوی استقلال

آی اسپورت - پس از قهرمانى پرسپوليس در ليگ برتر هيجانات صدر جدول نيز تا حدود زيادى كمتر شد. پرسپوليس پديده را با ٤ گل شكست داد تا جشن قهرمانى اش كامل شود. به دليل فاصله زياد تيمهاى استقلال و تراكتورسازى با ديگر تيمهاى تعقيب كننده، كسب سهميه آسيايى اين دو تيم مسجل شده است. اما تقابل امير قلعه نويى سرمربى سابق استقلال با اين تيم تحت هر شرايطى حساسيت هاى خاص خود را دارد. استقلال در اين ديدار بيشتر از آنكه به دنبال تثبيت موقعيت خود در جدول باشد به فكر جبران شكست در بازى رفت و حفظ ركورد شكست ناپذيرى اش در يازده هفته گذشته بود.
استقلال در هفته دوم و در اهواز مقابل استقلال خوزستان شكست خورده بود و پس از آن در هيچ يك از بازيهاى خارج از خانه مغلوب نشده بود. اما پس از ٢٦ هفته طلسم شكست ناپذيرى اين تيم توسط تراكتور سازى در تبريز شكسته شد.
هر دو تيم از حساسيتهاى ناشى از شكست احتمالى آشنايى داشتند و به همين دليل با تاكتيكى كاملا محافظه كارانه به ميدان آمدند.
تراكتورسازى در چند هفته گذشته مشكلات فراوانى داشته و امتيازات حساسى را از دست داده بود. در مقابل استقلال با پيروزى هاى پياپى نه تنها فاصله ١٠ امتيازى خود با تراكتورسازى را جبران كرده بود بلكه با يك امتياز بيشتر ازحريف پيشى گرفته بود.
مهمترين نقطه قوت استقلال كه موجب پيشرفت چشمگير اين تيم در دور برگشت مسابقات شده انتخاب نوع خاصى از بازى است كه بازيكنان به خوبى آنرا درزمين پياده كرده و بسيار موثر و تاثيرگذار نيز است.در برنامه تاكتيكى استقلال تحت فشار گذاشتن بازيكن صاحب توپ حريف مهمترين فاكتور موفقيت آنان است. بازيكنان استقلال به محض اينكه تيم حريف صاحب توپ مى شود با چند بازيكن به آنان حمله كرده و با بازى درگيرانه خود مانع از شكل گيرى نظم تيمى آنان مى شوند. اما ويژگى اصلى استقلال كه موجب موفقيت تاكتيك پرسينك استقلال شده سرعت تيمى آنان از دفاع به حمله است. با حضور بازيكنان جوان و سرعتى همچون بهنام برزاى، فرشيد اسماعيلى، جابر انصارى و كاوه رضايى چنين تاكتيكى قابل اجرا است و استقلال به خوبى توانسته سيستم مورد نظر خود را در زمين پياده كند. در اجراى استراتژى مورد نظر استقلال منطقه شروع پرس بسيار مهم است.
استقلال با عقب نشينى به زمين خودى منتظر مى ماند تا با پيش روى تيم مقابل فضاى لازم در پشت خط دفاعى حريف به وجود بيايد. به محض اينكه توپ وارد زمين استقلال مى شود پرسينگ سنگين اين تيم شروع شده و پس از دريافت توپ به سرعت رضايى را صاحب توپ مى كنند ،
در چنين شرايطى حضور بازيكنى كه بتواند با پاسهاى بلند و دقيق خود رضايى را در موقعيت تك به تك قرار دهد ضرورى است. اميدنورافكن مهره اصلى استقلال در این تاكتيك است. پاسهاى بلند نورافكن به پشت دفاع حريف و سرعت عالى رضايى كه همواره توسط برزاى، اسماعيلى و انصارى حمايت مى شوند تاكتيك اصلى استقلال براى رسيدن به گل است.
تراكتورسازى به خوبى از تاكتيك تيمى استقلال آگاهى داشت و سعى مى كرد كمتر فضاى لازم را در اختيار رضايى قرار دهد به همين دليل خالد شفعيى و محمد رضا مهدى زاده سعى مى كردند نزديكتر به محمد رضا اخبارى دروازه بان خود بازى كنند.
تراكتورسازى در ميانه ميدان تمامى اميدهايش به مهدى كيانى و محمد نورى بود، كيانى به خوبى فضاى جلو خط دفاعى را پوشش داده بود و نورى نيز بيشتر به عنوان رابط خط ميانى سعى در كنترل جريان بازى داشت.
نورى توان لازم براى كنترل جريان بازى را نداشت و نبود هماهنگى مناسب بين مهدى شريفى، شهرام گودرزى، محمد ابراهيمى و فرزاد حاتمى موجب شده بود تا تراكتورسازى درايجاد موقعيت گل موفق نباشد.
تراكتورسازى قصد داشت در ضربات ايستگاهى دروازه استقلال را باز كند اما حضور پادوانى و رابسون جانواریو مدافعين بلند قامت استقلال موقعيت لازم را به آنان نمى داد.
بازى تا دقيقه ٨٧ و بدن كمترين ريسكى از طرف دو تيم دنبال مى شد اما ابراهيمى با شوتى دقيق و ديدنى دروازه رحمتى را باز كرد. در ديدارهايى كه هر دو تيم به دنبال بازى محافظه كارانه هستند خلاقيتهاى فردى، ضربات ايستگاهى و اشتباه بازيكنان مهمترين فاكتور تغيير نتيجه است. ابراهيمى در حاليكه نمايش مطلوبى نداشت اما با خلاقيت فردى خود تراكتورسازى را پيروز كرد تا امير قلعه نويى تا حدود زيادى از فشار و استرس هفته هاى گذشته خارج شود.

 

 

۶ ۵  
آی اسپورت
2017-04-21 09:56:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۵ نظر
م.م
جمعه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۱۰:۱۲
الان رازش چی بود؟
amir
جمعه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۱۰:۱۲
رازش این بود که جوانک های تراکتوری بهتر از جوانک های کیسه بازی کردن
حسن
جمعه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۱۱:۵۳
یکی دیگر از دلایل برد تراکتور این بود که داور زیاد به استقلال کمک نکرد.یعنی کمک کرد ولی نه اونقدر زیاد
......
جمعه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۱۳:۳۵
استقلال از جو تبریز ترسیده بود و بازی همیشگیش را انجام نداد. رازش فقط همین بود.
۱
محمدان بنگلادش
جمعه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۲۲:۴۱
استقلال تمرینات خوبی رو تو عید پشت سر نگذاشته و بعد از تعطیلات بوضوح افت کرده حتی تو بازیایی هم که برده مثل فولاد و صبا راضی کننده بازی نکرده
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر