فهرست
لیگ بیستم؛ فصل هدایت تیم‌ها از روی سکوها
لیگ بیستم؛ فصل هدایت تیم‌ها از روی سکوها

لیگ بیستم؛ فصل هدایت تیم‌ها از روی سکوها

آی اسپورت – ‌سازمان لیگ نامه‌ای را برای باشگاه‌ها فرستاده و از آنها خواسته برای هدایت تیم‌های خود مربیانی را به خدمت بگیرند که دارای مدرک حرفه‌ای و A باشند. براساس دستورالعمل کنفدراسیون فوتبال آسیا در فصل پیش‌رو بازی‌ها سرمربیان باید دارای مدرک حرفه‌ای و مربیان دارای مدرک A باشند. در غیر این صورت برای آنها از سوی سازمان لیگ کارت حضور روی نیمکت صادر نخواهد شد. برای مربیان بدنساز، دروازه‌بانان و... هم دستورالعملی تعریف شده است.

این دستورالعمل در حالی از سوی سازمان لیگ برتر برای باشگاه صادر شده که در فصل پیش‌رو خیلی از سرمربیان تیم‌های لیگ برتری حتی مدرک A ندارند چه رسد به مدرک حرفه‌ای. نمونه‌اش مهدی رحمتی، محرم نویدکیا، وحید فاضلی، سرمربی نساجی و چند مربی دیگر. این اتفاق نشان می‌دهد در فوتبال ایران ابتدا مربیگری را شروع و بعد در کلاس‌های مربیگری شرکت می‌کنند. این دستورالعمل سال‌های سال است به فدراسیون‌های ملی ابلاغ می‌شود اما در ایران هیچ‌گاه اجرای این دستورالعمل‌ها جدی گرفته نشده است! اگر غیر از این بود این رویه در فوتبال ایران باب نمی‌شد که مربیان ابتدا هدایت تیم‌ها را برعهده بگیرند و بعد در کلاس‌های مربیگری شرکت کنند.

با وجود دستورالعمل جدیدی که از سوی سازمان لیگ برتر برای باشگاه‌ها فرستاده شده، برخی می‌گویند این فصل همانند فصول گذشته مربیانی که فاقد مدرک حرفه‌ای و A هستند به راحتی روی نیمکت تیم‌های لیگ برتری خواهند نشست. این سختگیری در فوتبال حرفه‌ای به صورت جدی است به‌طوری که حتی یک بار زیدان از سوی فدراسیون فوتبال اسپانیا به چالش کشیده شد و حتی کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال اسپانیا قصد داشت حکم محرومیت برای او صادر کند که با نامه فدراسیون فوتبال فرانسه مبنی بر اینکه زیدان در کلاس‌های مربیگری شرکت کرده است، صدور این حکم ملغی شد.

به نظر می‌رسد فصل جدید فصل هدایت تیم‌ها از روی سکوها باشد. اگر این بار هم فدراسیون فوتبال بخواهد در اجرای دستورالعمل‌های کنفدراسیون فوتبال آسیا کوتاهی کند، باز هم مربیان ضرورتی به حضور در کلاس‌های مربیگری نخواهند دید و باز هم مربیان پیش از اینکه مدرک حرفه‌ای دریافت کنند، هدایت تیم‌ها را برعهده خواهند گرفت و این یک رویه غلط در فوتبال روز دنیاست.

 

خبر ورزشی 

۳    
آی اسپورت
2020-10-17 09:20:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر