فهرست
دربی‌ زخمی‌ها
دربی‌ زخمی‌ها

دربی‌ زخمی‌ها

آی اسپورت- 49 سال از آغاز یک فصل تاریخی در فوتبال کشور می گذرد. همان بعد از ظهر 16 فروردین 1347 که «عبدالرضا موزون» سوت این مسابقه را به صدا در آورد، انقلابی در فوتبال ایران رخ داد. یک انقلاب 90 دقیقه ای که با گذشت زمان دامنه تغییرات و اصلاحات آن بیشتر و وسیع تر شد و خیلی خزنده و آرام توانست تمام اقشار جامعه را در بر گیرد. در سالهای اخیر نیز که زنان به دنبال مطالبات اجتماعی خود از فوتبال هستند، نفوذ حساسیت این بازی به آنها نیز سرایت کرده و این فرصت مهیا شده است تا با جسارت بیشتری اعلام کنند که برای ما هم این مسابقه مهم است و تنها مردان سهمی از لذت های آن ندارد. دربی استقلال و پرسپولیس که مجله معتبر «ورلد ساکر» در گزارشی که دسامبر 2015 به چاپ رساند آن را در میان 50 رقابت برتر فوتبال جهان جای داد، نزدیک به نیم قرن فراز و فرودهایی را تجربه کرده. این مسابقه در بستر خود نه فقط برتری و توانایی یکی از تیم ها را نشان داد، بلکه بیانگر سیر تحولات اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و ورزشی جامعه ایران نیز بوده است. بیش از یک دهه قبل سیاست های محافظه کارانه حاکم بر ورزش ترجیح می داد که «آب از آب تکان نخورد» و تساوی بهترین نتیجه ممکن برای برقراری آرامش بود. اما افکار عمومی قدرتمندی که از کلیشه های تکراری در زمین فوتبال «جان به لب» شده بود، جسارت خود را نشان داد و ابراز کرد که ترجیح می دهد این بازی حساس برنده داشته باشد، تا شاهد یک تساوی خسته کننده و خواب آور باشد.

معنای این پیام برای مدیران دربی این بود که ما دوست داریم تفکرات مربیان و توان بازیکنان بر نتیجه تاثیر بگذارد، نه نگرانی های شما. شاید همین تقاضای به ظاهر ساده اما پر معنا که بارها مسوولان فوتبال کشور را به انکار تصمیم گیری ها و تاثیرگذاری های خارج از میدان مسابقه وادار کرد باعث شد که آمار و ارقام دربی که تنها تساوی ها را ثبت می کرد شامل رویکرد متفاوتی باشد و شگفتی هایی را نیز در دل خود جای دهد. استقلال و پرسپولیس فردا زخم خورده از مدیریت ها و مدیران ضعیفشان به مصاف هم می روند. پرسپولیسی که در عرش سیر می کرد به فرش نزدیک شده و استقلال چسبیده به فرش پر و بال می زند تا بلکه عرش را تجربه کند. اما همین زخمی و دردمند بودن می تواند انگیزه ها را برای زندگی دوباره احیا کند. در آستانه پنجاه سالگی دربی این مسابقه بایستی به بلوغ کامل رسیده باشد. اگر هنوز با معیارهای واقعی یک دربی فاصله دارد تقصیر فوتبال ماست که نتوانست آن را در دامن خود به خوبی رشد و پرورش دهد. سیاستگذاران فوتبال نه فنی، نه اخلاقی، نه فرهنگی و نه حتی زیرساختی نتوانسته اند برای این مطالبه مردمی تمام و کمال تلاش کنند. ولی اگر فردا فوتبال را در خانه می بینید حداقل زیرساخت های خانه برای زنان و مردان هوادار مهیاست.

۱۰ ۱  
آی اسپورت
2017-10-25 16:21:00
نظر دهید

۱ نظر
هر اسمی باشه یکی دیگه کپی می کنه.
چهارشنبه ۳ آبان ۱۳۹۶، ۱۸:۱۴
البته باید این رو هم در نظر گرفت که خود زنان و مردان کشور برای ایجاد اخلاق چه کاری رو انجام دادن .
نظر من اینه که دختران این کشور هنوز از پسران پاکتر هستن ولی بالاخره قسمت بزرگی از فرهنگ این جامعه رو زنان ایجاد کردن چون تربیت این نسل نتیجه بی فکری خیلی از مادران بوده و خیلی از دختران این کشور هم به جای اینکه به فکر خانواده خودشون باشن فقط به فکر حق حقوق مالی و از بین بردن خیلی از ارزشهای خانواده هستند.
و متاسفانه مردان این کشور هم یا اینقدر درگیر مسائل مالی می شن که قسمتهای تربیت احساسی خانواده رو کنار می ذارن و یا اینقدر بی دغدغه و بی هدف زندگی می کنند که حتی باعث ازار سایرین می شن که به نظرم علتش اینه که خانوادها ارزشهایی رو برای خودشون نساختن و یا اینکه این ارزشها به جای اینکه اخلاقی و سالم باشه فقط داره یکسری رسم و رسوم قدیمی در گذشته که اشتباه هم هستند رو تکرار می کنند.
البته به نظرم مقالات خانوم حضرتی به دور از تعصب و منطقی هست.
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر