فهرست
روانکاوی رفتاری پپ بعد از "تساوی خاص"
روانکاوی رفتاری پپ بعد از "تساوی خاص"

روانکاوی رفتاری پپ بعد از "تساوی خاص"

آی‌اسپورت – پپ گواردیولا بعد از پایانِ بازیِ منچستر سیتی و لیورپول اعلام کرد این تساوی‌ای خاص بوده و یکی از ویژه‌ترین روزهایِ زندگی‌اش. بخشی از کتابِ "فرگشت" نوشته‌یِ مارتی پرارنائو، درباره‌یِ دورانِ پپ گواردیولا در بایرن مونیخ است که می‌تواند کمک زیادی به کشفِ رازِ پشت این اظهار نظر کند.

«عشق و اعتمادی که بازیکنانِ بایرن به گواردیولا پیدا داشتند نه فقط به خاطر دانشِ فوق‌العاده‌یِ فوتبالی و برنامه‌ریزی‌هایِ دقیقش و نه فقط به خاطر این بود که او باعث شده بودند تقریبا تمام بازیکنانش بهتر از قبل بازی کنند. نه، آن‌ها گواردیولا را به خاطر وفاداری‌اش دوست داشتند، مردی که گاهی در دفاع از بازیکنانش اظهار نظراتِ عجیب و غریبی، از جمله "کاش هزارتا دانته داشتم"، مقابلِ رسانه‌ها می‌کرد.»

«هدفِ گواردیولا از این حرف بالا بردنِ روحیه‌یِ مدافعِ برزیلی‌اش در شرایطی که روزهایِ سختی را پشتِ سر می‌گذاشت بود و این رفتار روی بازیکنانش تاثیر زیادی گذاشت. آن‌ها مربی‌ای را می‌دیدند که حاضر است برای دفاع ازشان خطر مسخره شدن به دست رسانه‌ها را به جان بخرد. گواردیولا مربی‌ای بود که تحت هر شرایط، در خوبی و بدی، پشتِ بازیکنانش می‌ایستاد و این برایشان معنایِ زیادی داشت.»

مطبوعاتِ بریتانیا هم حالا دیگر با اظهاراتِ گاهی شگفت‌انگیزِ گواردیولا غریبه نیستند. گواردیولا از نمایشِ پر اشتباهِ کلودیو براوو در اولین بازی‌اش برایِ منچستر سیتی، برابر منچستر یونایتد، به عنوان یکی از بهترین نمایش‌هایی که تا به حال از یک دروازه‌بان دیده بود یاد کرد.

چند ماه بعد، بعد از اینکه خودِ گواردیولا نمایش‌هایِ بسیار ضعیفِ براوو او را نیمکت‌نشین کرده بود، وقتی دروازه‌بان اهلِ شیلی در دورِ پنجمِ اف‌ای کاپ مقابلِ هادرزفیلد تاون بالاخره یک شوت را مهار کرد و تماشاگرانِ سیتی به شکلی کنایه‌آمیز تشویقش کردند، پپ یک بار دیگر به دفاع از دروازه‌بانش برخواست: «نمایشِ کلودیو عالی بود. مردم واقعا نمیتونن درک کنن کلودیو چه دروازه‌بان خوبیه.»

راستی نظرِ گواردیولا درباره‌یِ نمایشِ سرخیو آگوئرو در همین بازی، بازیکنی که در لیگ نیمکت‌نشین شده بود تا گابریل ژزوسِ جوان در ترکیبِ اصلی قرار بگیرد، چه بود؟ «این بهترین نمایشی بود که تا به حال از یک فوتبالیست دیدم.»

نکته‌یِ کلیدی در این میان اما اینجاست که تعریف و تمجیدهایِ گواردیولا مانع از فروخته شدن دانته به ولفسبورگ و نیمکت‌نشینیِ براوو نشد. گواردیولا آدم سانتیمانتالی نیست و همیشه تصمیماتِ قاطعانه می‌گیرد و در نهایت اعمالش بیشتر از حرف‌هایش نظرش را بیان می‌کند. اما اظهارِ نظر او بعد از تساویِ خانگی مقابلِ لیورپول نشان از تلاش او برایِ همدل کردن بازیکنان و حفظِ اتحاد بین‌شان بود، به خصوص بعد از هفته‌ای سخت برایشان و برایِ خودش؛ این اولین باری بود که گواردیولا در یک هشتم نهاییِ چمپیونز لیگ حذف می‌شد.

از همان ابتدا مشخص بود که بازی مقابلِ لیورپول چالشی روحی و شخصیتی برایِ سیتیزن‌ها خواهد بود. گواردیولا بدونِ شک از حمایت کامل باشگاه و مدیرانش برخوردار است، اما نمایش بازیکنانش در این بازی و واکنش‌شان به شکست مقابل موناکو، به خصوص بعد از نیمه‌یِ اولی که معلوم بود ذهنیت درستی از برنامه‌یِ بازی‌شان ندارند، اهمیت زیادی داشت و می‌توانست تاثیری جدی رویِ آینده‌یِ پروژه‌یِ سیتی بگذارد.

بازیکنانِ سیتی در این شب واکنشی دلچسب برایِ مربیانشان داشتند و برایِ همین گواردیولا ازشان این چنین تعریف کرد. این بازیکنان در مقطعِ پایانیِ بازی مقابلِ لیورپول خسته به نظر می‌رسیدند، امری که البته با توجه به بازیِ چمپیونز لیگ و استراحت یک هفته‌ایِ رقیب طبیعی بود. اما در نهایت هر جوری که بود کوین دبروینه با پاسی فوق‌العاده آگوئرو را در موقعیت گلِ تساوی قرار داد و حتی جان استونز و نیکولاس اوتامندی‌ای که انتقاداتِ زیادی ازشان می‌شود به خوبی تا دقیقه‌یِ آخر جنگیدند. در واقع هر چه به پایان بازی نزدیک می‌شدیم به نظر می‌رسید این سیتی است که شانس بیشتری برایِ پیروزی دارد.

بازیِ بعدیِ سیتی مقابلِ آرسنال است، تیمی که روز به روز اعتماد به نفسش کمتر می‌شود، تیمی که از پنج بازیِ اخیرش چهارتا را باخته و بر عکسِ سیتی، واکنشش به حذف از چمپیونز لیگ شکستِ 1-3 مقابلِ وست بروم بود.

آرسنال در حال حاضر متشکل از بازیکنانی است مطمئن نیستند آینده چه سرنوشتی با خودش برایشان خواهد داشت. در نقطه‌یِ مقابل اما گواردیولا بازیکنانی دارد که برایش می‌جنگند و بهش اعتماد دارند. برایِ همین است که او تساویِ خانگی مقابلِ لیورپول را نتیجه‌ای خاص می‌بیند و برایِ همین است که به آینده امیدوار است. و برایِ همین است که برایِ دفاع از بازیکنانش و حفظِ اتحادشان خطر مسخره شدن از سویِ رسانه‌ها را به جان می‌خرد.

۵    
آی اسپورت
2017-03-20 12:08:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر