فهرست
فوتبال به وقت سیاست
فوتبال به وقت سیاست

فوتبال به وقت سیاست

آی اسپورت - جام بیست و یکم شاید سیاسی‌ترین جام جهانی تمام دوران بود. رویدادی که حضور سیاستمداران در آن حتی پررنگ‌تر و خبرسازتر از حضور اسطوره‌های فوتبال دنیا بود. روسیه میزبانی بود که خیلی سیاستمدارانه میزبانی را گرفته بود و با مهمانان سیاسی پوتین که در تمام مسابقات مهم در جایگاه مهمانان ویژه به تماشای بازی می‌نشستند خبرساز می‌شد. از دیدار افتتاحیه گرفته تا اختتامیه و مراسم اهدای جام، سیاستمداران هم به اندازه بازیکنان حاضر در زمین ستاره بودند و دوربین‌های تلویزیونی برای شکار تصاویر آنها راغب بودند.

*نگاه بهت زده ولیعهد عربستان

دیدار افتتاحیه جام جهانی میان روسیه و عربستان برگزار شد و روس‌ها در همان بازی اول چنان از خجالت بازیکنان عربستان درآمدند و آنها را درهم کوبیدند که عرب‌ها دیگر توان قد راست کردن نداشتند. در این میان چیزی که بیشتر از 5گل روسیه به عربستان بولد شد، واکنش‌هایی بود که پوتین و بن‌سلمان نشان می‌دادند. اینفانتینو که در صندلی میانی ولیعهد عربستان و رئیس‌جمهور روسیه نشسته بودند لبخندش را نمی‌توانست از این واکنش‌ها پنهان کند. نگاه سوالی بن‌سلمان به پوتین و واکنش از سر سردرگمی پوتین.

*رئیس جمهور با تیپ اسپرت!

کالیندا کیتاروویچ بی‌شک ستاره سیاستمداران جام جهانی بود. رئیس‌جمهور کرواسی با تیپ اسپرت همیشگی‌اش که تمام قواعد سیاستمداران را به هم زده بود. او که در همه تصاویر با لباس تیم ملی کرواسی دیده می‌شد، همیشه لبخند به لب داشت و در سفرهایش با مردم عادی همسفر می‌شد و به قسمت وی‌آی‌پی هواپیما نمی‌رفت، در بازی فینال یک‌تنه نام کرواسی را ماندگار کرد. گرچه کرواسی بازی را باخته بود اما کالیندا کیتاروویچ با لبخندش به اندازه همه بازیکنان تیمش درخشید. او که زیر رگبار باران لوژینکی نگرانی‌ای برای خراب شدن لباس یا مویش نداشت و در پایان مراسم کاملا خیس شده بود، تمام بازیکنان کرواسی را در آغوش گرفت و به آنها دلداری داد و برای بازیکنان فرانسه هم همین کار را تکرار کرد و برای پیروزی‌شان تبریک گفت.

*چتری برای یک نفر

باران پس از دیدار فینال و در مراسم اهدای جام، گرچه قبلا پیش‌بینی شده بود اما به نظر می‌رسید حسابی روس ها را غافلگیر کرده است. برگزارکنندگان مراسم قهرمانی و اهدای جام که مراسم‌شان را هم با تاخیری طولانی آغاز کرده بودند، حسابی دستپاچه شده بودند و اولین چتری که برای حاضرین آوردند چند دقیقه‌ای بعد از شروع رگباری باران بود. چتری که نه برای مهمانان که برای میزبان در نظر گرفته شده بود. تصاویری منتشر شده از پوتین که در کنار مکرون و کیتاروویچ و اینفانتینو به سوی جایگاه اهدای مدال‌ها می رود و تنها یک چتر بالای سر او گرفته شده است. چند دقیقه‌ای بعد از این اتفاق تازه روس‌ها به یاد مهمانان‌شان افتادند و چند چتر دیگر به محل برگزاری مراسم آوردند. درست زمانی که مدال‌های کروات‌ها داده شده بود، از تیم داوری تجلیل شده بود و نوبت به فرانسوی‌ها رسیده بود که برای دریافت مدال‌ها و پس از آن جام قهرمانی روی سکو بیایند. این اتفاق آنقدر عجیب بود که واکنش‌های بسیاری به آن صورت گرفت و خیلی‌ها از نامهربانی روس‌ها با مهمانانشان نوشتند و این موضوع را به پایبندی آنها به قراردادهای سیاسی‌شان تعمیم دادند.

*شرط رئیس‌جمهور جوان

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور جوان فرانسه شرط کرده بود اگر تیمش به نیمه‌نهایی برسد برای دیدن بازی‌هایش به مسکو سفر خواهد کرد. شرطی که شاید ناشی از جبهه‌گیری‌های منفی رسانه‌های فرانسوی به تیم دیدیه دشان بود. رسانه‌هایی که حتی تا زمان حضور تیم ملی‌شان در مرحله یک‌هشتم جام جهانی به تیم دشان روی خوش نشان ندادند و حتی پس از بردها هم از بازی ضعیف تیم ملی فرانسه می نوشتند. فرانسه اما نه تنها به نیمه نهایی رسید که جام را هم فتح کرد و همین موضوع مکرون را تا آخر بازی ها در روسیه ماندگار کرد. در دیدار فینال چیزی که بیش از همه توجه دوربین های تلویزیونی و لنزهای عکاسان را به خود جلب کرده بود، واکنش های هیجانی مکرون به تصمیمات داور بود. زمانی که فرانسه یک گل جلو بود و داوران ویدئویی اعلام کردند که احتمال دارد پنالتی ای به نفع فرانسه اتفاق افتاده باشد، مکرون ایستاده بود و به شیشه  جلوی جایگاه تکیه داده بود و با نگرانی منتظر تصمیم نهایی داور بود که مشغول تماشای تصاویر از زاویه های مختلف برای اعلام پنالتی بود. از مکرون در حالی که زیر باران خیس شده بود و با تمام بازیکنان و سرمربی تیمش خوش و بش می کرد هم تصاویری منتشر شد که این سیاستمدار را هم به اندازه همتای کرواتش محبوب کرد و در مرکز توجه‌ها قرار داد.

سازندگی

۴    
آی اسپورت
2018-07-17 18:06:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر