فهرست
چرا زدن ۱۴ گل غیر اخلاقی نبود؟
چرا زدن ۱۴ گل غیر اخلاقی نبود؟

چرا زدن ۱۴ گل غیر اخلاقی نبود؟

آی اسپورت - یک روز بعد از پیروزی تیم ملی ایران مقابل کامبوج و در گرماگرم گزارش‌ها و تحلیل‌های مربوط به اولین حضور زنان در استادیوم آزادی، یک مقاله عجیب و البته قابل توجه در یکی از روزنامه‌های ایران چاپ شد. در این مقاله از این که تیم ملی ایران بی رحمانه ۱۴ گل به تیم ملی کامبوج زده انتقاد شده و نویسنده مقاله این کار را غیر اخلاقی دانسته. این مقاله همان روز و روزهای بعد در فضای مجازی هم به صورت گسترده منتشر شد و بازتاب‌های فراوانی داشت. عده‌ای نظر نویسنده را تائید کردند اما عده بیشتری آن را نادرست خواندند. حالا سوال اینجاست. آیا واقعا این برد ایران غیر اخلاقی بود؟ اگر ما بعد از زدن ۶ یا ۷ گل عقب می‌نشستیم و دیگر گل نمی‌زدیم کار اخلاقی کرده بودیم؟ معیار قضاوت درباره چنین اتفاقاتی چیست؟

نمی‌شد دستِ‌کم بگیریم

داریم درباره تیم ملی کامبوج صحبت می‌کنیم. تیمی که روز پنج شنبه با ۱۴ گل از تیم ملی ایران شکست خورد. این شکست به بدترین شکست تاریخ تیم ملی کامبوج تبدیل شد. اگر شما جای مارک ویلموتس بودید در مقابل تیمی که همین اواخر با هنگ کنگ به تساوی یک بر یک رسیده و در بازی مقابل بحرین فقط با یک گل دیرهنگام شکست خورده چطور بازی می‌کردید؟ این نتایج نشان می داد که اصلا نباید کامبوج را دست کم بگیریم. تیم ملی هنگ کنگ در بازی مستقیم مقابل ایران با دو گل شکست خورد اما انصافا تیم خوبی نشان داد و حتی فرصت باز کردن دروازه علیرضا بیرانوند را هم داشتند. وقتی تیمی مقابل هنگ کنگ به تساوی یک بر یک می‌رسد یعنی اصلا تیم ضعیفی نیست. آنها در بازی دوم‌شان حتی بهتر از این هم کار کردند. در زمین خودشان و تا دقیقه ۷۸ توانسته بودند بحرین را متوقف کنند. اما بحرین در این دقیقه یک گل روی غفلت کامبوجی‌ها زد و بازی را برد. نظرتان درباره بحرین چیست؟ حتما تصدیق می‌کنید که بحرین همیشه تیم محکم و بدقلقی بوده و بارها موفق شده ایران در نتیجه گیری ناکام بگذارد. اما همین تیم به زحمت توانست یک گل به کامبوج بزند. این نتایج برای هر مربی باهوشی یک هشدار است. ویلموتس هم این هشدار را جدی گرفت و تیم اصلی اش را به زمین فرستاد و در نهایت این پیروزی پرگل رقم خورد.

چرا کامبوج این قدر گل خورد؟

حقیقت این است که هیچ کس فکرش را هم نمی‌کرد تیم ملی ایران بتواند ۱۴ گل به کامبوج بزند. دروازه کامبوج خیلی زود باز شد و شیرازه دفاعی این تیم به هم ریخت. آنها در برخی از گل‌ها هم حسابی بدشانس بودند و شاید اگر کمی شانس داشتند این تعداد گل دریافت نمی‌کردند. البته این شکست دلایل دیگری هم داشت. مثلا تفاوت فیزیکی بین بازیکنان دو تیم، پرس سنگین بازیکنان ایران که باعث می‌شد بازیکنان کامبوج خیلی راحت و زود توپ را در اختیار بازیکنان ایران بگذارند و در نهایت جو مثبت ناشی از حضور زنان در استادیوم. همه این عوامل دست به دست هم دادند تا یک اتفاق نادر رخ بدهد و شکست ۱۴ گله در کارنامه کامبوج ثبت شود. اما در نشست خبری بعدی از بازی مربی کامبوج هم با این ماجرا حرفه‌ای برخورد کرد. این نشان می‌داد آن‌ها از این نتیجه غافلگیر نشده‌اند و انتظار چنین شکستی را داشتند.

بله! این برد لازم بود

سوال اول را جور دیگری هم مطرح کرده‌اند. آیا چنین بردی برای ما لازم بود؟ پاسخ به این سوال مثبت است. به شرایط جدول گروه نگاه کنید. در گروه C علاوه بر تیم ملی ایران، تیم‌های ملی عراق و بعد از آن بحرین هم مدعی صعود هستند. پیش بینی می‌شود رقابت اصلی برای صعود از این گروه بین تیم‌های ایران و عراق و بعد از آن بحرین باشد. نمی شود به این راحتی نتایج مسابقات بعدی را پیش بینی کرد اما سابقه نشان داده است که تیم ملی عراق همیشه یک رقیب جدی برای ایران بوده و هر وقت با ما همگروه بوده برای‌مان دردسر درست کرده است.  این اواخر آنها با امیدهای ایران همگروه بودند که با تفاضل گل بهتر صدرنشین شدند و به عنوان تیم اول به مرحله پایانی مسابقات انتخابی رسیدند. امید ایران هم با سلام و صلوات راهی این مرحله شد. در جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ هم با عراق همگروه بودیم. در این مسابقات هم دو تیم هم امتیاز شدند و این بار تیم ما بود که به لطف تفاضل گل تیم اول گروه شد. توجه کردید؟ به لطف تفاضل گل. کار وقتی سخت‌تر می‌شود که بدانیم از هر گروه فقط یک تیم به صورت مستقیم به مرحله نهایی می‌رسد و تیم‌های دوم گروه‌ها ممکن است حذف شوند. پس اگر می‌خواهیم خیال مان راحت باشد باید کاری کنیم در گروه اول شویم. احتمال اینکه امتیاز دو تیم ایران و عراق در پایان بازی‌های گروهی مساوی شود بالاست. اینجاست که تفاضل گل اهمیت پیدا می‌کند. ضمن این که ممکن است کامبوج در مقابل عراق هم به همین شکل بازی کند و با تعداد گل‌های زیاد ببازد. آن وقت کار برای تیم ما سخت خواهد شد. با این اوصاف آیا باز هم می‌شود گفت کاری که تیم ملی ایران با تیم ملی کامبوج کرد ناجوانمردانه و غیر اخلاقی بود؟

همان شب بلژیک ۹ گل زد!

همان روزی که ما ۱۴ گل به کامبوج زدیم ساعاتی بعد تیم ملی بلژیک موفق شد در بازی مقابل سن مارینو در مسابقات مقدماتی یورو ۲۰۲۰، با ۹ گل به پیروزی برسد. تیم ملی بلژیک تقریبا با همه ستاره‌هایش از جمله تیباو کورتوا، ادن هازارد، روملو لوکاکو، دریس مرتنز و توماس فرمایلن در مقابل حریف قرار گرفت. در جریان بازی هم بازیکنانی مثل کریستین بنتکه و یانیک کاراسکو وارد زمین شدند. بلژیک در حد فاصل دقایق ۲۸ تا ۴۷ موفق شد ۶ گل به حریف نگون بختش بزند. اما این باعث نشد مربی این تیم از بازیکنانش بخواهد مراعات کنند و بیش از این به حریف گل نزنند. اتفاقا از دقیقه ۸۰ تا ۹۰ بلژیکی‌ها ۳ گل دیگر هم زدند. با این برد تیم ملی بلژیک تبدیل به اولین تیمی شد که به مسابقات یورو ۲۰۲۰ صعود می‌کند. اما این تنها برد بی‌رحمانه تیم‌های ملی در ماههای اخیر نبود. به این نتایج نگاه کنید:

انگلیس ۵-۰ چک

لیتوانی ۱-۵ پرتغال 

آلمان ۸-۰ استونی

جبل الطارق ۰-۶ دانمارک 

آذربایجان ۱-۵ اسلواکی 

روسیه ۹-۰ سن مارینو 

بلژیک ۹-۰ سن مارینو 

ایتالیا ۶-۰ لیختن اشتاین 

این بردها مربوط به سال‌های دور نیست. همه این پیروزی‌های پرگل از فروردین امسال تا همین چند روز پیش ثبت شده‌اند. همه شان هم مربوط به بازی‌های مقدماتی جام ملتهای اروپا بوده است. بیایید مقایسه کنیم. شکست ۱۴ گله کامبوج مقابل ایران تحقیرآمیزتر است یا شکست ۵-۰ جمهوری چک مقابل انگلیس؟ قطعا گزینه دوم. چون اختلاف سطح دو تیم این قدر نبوده اما اختلاف سطح فوتبال کامبوج با فوتبال ما همانی است که دیدیم: ۱۴ گل. پس این نظریه که کامبوجی‌ها با این شکست تحقیر شده‌اند درست به نظر نمی‌رسد. ضمن این که همان روز بقیه قدرت‌های آسیا هم مقابل رقبای‌شان پیروزی‌های پرگلی کسب کردند و هیچ کس حرفی از تحقیر شدن حریف‌شان نزد.

انتظار منطقی چه بود؟

شاید بهتر بود این ماجرا طور دیگری مطرح می‌شد. مثلا این که بگوییم انتظار داشتیم سرمربی بلژیکی تیم ملی ایران در این بازی، بیشتر به جوان‌ها میدان بدهد و مثلا در تعویض‌هایش بازیکنان کم تجربه‌تر را به زمین بفرستد. این توقع منطقی‌تری بود. اما اتفاقا این که از بازیکنان بخواهیم مراعات حریف را بکنند کار درست و اخلاقی نیست. ضمن این که از کجا معلوم با جوان‌ترها همین نتیجه تکرار نمی‌شد؟ در هر صورت اما ویلموتس تشخیص داد این کار را نکند که بابت این موضوع هم نمی‌شود به او ایراد گرفت. الان وقت چنین ملاحظه کاری‌هایی نیست. این توقع وقتی درست است که صعود تیم ملی به مرحله بعدی قطعی و بازی‌های باقی ماندن تشریفاتی شده باشد.

 

سازندگی

۱۱ ۱  
آی اسپورت
2019-10-14 15:30:00
نظر دهید

۱ نظر
مسعود
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸، ۱۷:۳۷
چرا الکی جو میدید کی گفت غیر اخلاقیه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر