فهرست
اسم او مصطفی دنیزلی است
اسم او مصطفی دنیزلی است

اسم او مصطفی دنیزلی است

آی‌اسپورت- یک بار با مصطفی دنیزلی بازی تیمش را تماشا کردیم. وسط تحریریه نشسته بودیم که او آمد. تیمش در اصفهان باید یک بازی بزرگ و حساس را برگزار می‌کرد اما او در تهران مانده بود، به تحریریه آن سال‌های ما آمد تا بازی را تنها در خانه تماشا نکند. اختلافات او با باشگاه پاس به جایی رسیده بود که دنیزلی از رفتن به اصفهان سرباز بزند اما خیال نکنید او مربی بی‌مسئولیتی بود. او در پاس خسته شده بود، شاید از دخالت‌ها یا هر چه. پاس با او تماشایی بود اما سرانجام خوشی نداشت. 

دنیزلی استاد ساختن تیم‌های جذاب و پروژه‌های ناموفق در ایران است. ناموفق نه به معنای ناموفق، بلکه به این معنا که تیم‌هایش به اندازه کیفیتی که در فوتبال ارائه می‌کنند جایگاه به دست نمی‌آورند. دنیزلی اما گرچه در فوتبال ایران جام نبرده اما همیشه از تأثیرگذارترین مربیان لیگ ایران بوده و هرگز احترام و جایگاهش را از دست نداده است. او در پرسپولیس گاهی نمایش‌هایی را ساخت که هنوز می‌توانید از به یاد آوردنش لذت ببرید، آن حمله‌های جانانه و آن بازی‌های پرشور اما از موفقیت و جام خبری شد؟ خیر. 

وقتی او پس از سال‌ها به ایران آمد و سرمربی تراکتور شد، این تردید درباره‌اش وجود داشت که آیا او در سال‌های پایانی مربیگری‌اش می‌تواند تاریخ را درباره خودش در فوتبال ایران تغییر دهد و این‌بار با تراکتور جامی را که با پاس و پرسپولیس به دست نیاورد، برای تبریزی‌ها به ارمغان بیاورد؟ 

دنیزلی در ترکیه هر چه را که قابل تجربه کردن باشد، تجربه کرده است. بشیکتاش، فنرباغچه و گالاتاسرای یعنی که این مربی در فوتبال ترکیه به همه چیز رسیده است. او آنچنان چهره مهمی در مربیگری است که وقتی استراماچونی به عنوان یک مربی جوان از ایتالیا می‌خواهد از همکارانش در لیگ ایران حرف بزند، از او مثال می‌آورد و آرزو می‌کند که در سن و سال دنیزلی موقعیتی شبیه به او داشته باشد.
دنیزلی فقط یک بار در جوانی مربیگری در آلمانیا آخن را خارج از ترکیه تجربه کرده و تمام عمر مربیگری‌اش در ترکیه گذشته. لیگ ایران برای کارنامه او در مربیگری مهم است و شاید او بخواهد یک افتخار در ایران به نام خود ثبت کند، هم برای تغییر کارنامه و هم برای اینکه بگوید مربیگری برایش تمام نشده است. 

برای تراکتور هنوز در لیگ امیدهای بزرگی وجود دارد. اگرچه تبریزی‌ها کمی از کورس بالای جدول دور شده‌اند اما فاصله‌ آنچنان ناچیز است که تراکتور می‌تواند در یک چشم بر هم زدن به بالای جدول برگردد. دنیزلی به این سادگی از جنگیدن برای جام نمی‌گذرد. سابقه بدون جام دنیزلی در ایران همیشه به معنای این نیست که از جام برای تراکتور خبری نخواهد شد. اسم این مربی مصطفی دنیزلی است.

۹    
آی اسپورت
2019-12-02 22:46:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر