فهرست
چالش هویتی اوزیل
چالش هویتی اوزیل

چالش هویتی اوزیل

آی اسپورت - تصمیم اوزیل برای خداحافظی از تیم ملی آلمان کماکان سرتیتر اخبار این کشور است و نوک پیکان اتهامات و سرزنش‌ها پیرامون عملکرد ضعیف تیم ملی آلمان در جام‌جهانی روسیه به سمت او نشانه رفته و این در حالی‌ست که اوزیل به علت گرفتن چند عکس یادگاری در کنار رئیس‌جمهور ترکیه؛ «رجب طیب اردوغان»، به شدت مورد انتقاد رسانه‌های آلمانی قرار گرفته. او سرانجام در 22 جولای، با انتشار بیانیه‌ای سه صفحه‌ای، از تصمیم‌اش برای خداحافظی از بازی‌های ملی به علت «نژادپرستی و بی‌احترامی» پرده برداشت: «در هنگام برد من آلمانی هستم اما به هنگام شکست یک مهاجر به حساب می‌آیم.»

نظرات درباره این اتفاقات در سراسر جهان و خود کشور آلمان کماکان ادامه دارد و آخرین نام بزرگی که علیه اوزیل به صحبت پرداخته، «فردی بوبیک»؛ بازیکن سابق تیم ملی آلمان است که خودش در کشور یوگسلاوی سابق به دنیا آمده و در عین ناباوری پشت مسوت را خالی کرده است. او اعتقاد دارد که تصمیم اوزیل از اساس بزدلانه بوده و احساس ستاره آرسنال مبنی بر «نژادپرستی و بی‌احترامی» را «پوچ و غیر واقعی» می‌داند.

در شهر آبا و اجدادی اوزیل در ترکیه یعنی شهر «دِورِک» (Devrek) که تقریباً 28 هزار نفر جمعیت دارد، مردم حمایت‌شان را از اوزیل نشان می‌دهند و او را از خودشان می‌دانند. حتی برای تقدیر از اوزیل یک خیابان به نامش نام‌گذاری شده بود که تابلویی از اوزیل با پیراهن آلمان آنجا قرار داشت و آن تابلو حالا از بین رفته و به جای آن تصویر اوزیل در کنار اردوغان قرار گرفته، همان تصویری که آغازگر پایان دوران بازی اوزیل در آلمان بود.

اما مشکل بزرگ اوزیل این‌ است که در حالی که در آلمان افرادی برای قبول اوزیل به عنوان یک شخص آلمانی مشکل دارند، برخی از ترک‌ها نیز هنوز زیر بار قبول تصمیمات اوزیل برای انتخاب آلمان نرفته‌اند. «امره ساریگول»؛ کارشناس فوتبال ترکیه در این باره می‌گوید: «وقتی اوزیل تصمیم به بازی برای آلمان گرفت، بسیاری از ترک‌ها ناخشنود بودند. برخی از آنها هنوز درک نمی‌کنند که چرا اوزیل برای آلمان بازی کرد. برای آنها، اوزیل یک شخص ترک است که باید تحت هر شرایطی برای ترکیه بازی می‌کرد. بسیاری این نکته را نمی‌بینند که اوزیل زاده آلمان، شهروند آنجا و پرورش‌یافته مکتب فوتبال آلمان است که به او برای بازی در تیم ملی آلمان یک شانس داده شد. علیرغم تمام این نارضایتی‌ها، شما اگر از متعصب‌ترین هواداران ترک درباره اوزیل بپرسید، مطمئناً او را یک تُرک خطاب خواهد کرد. شاید برخی به او لقب خائن دهند اما اصالت او به علت یک تصمیم فوتبالی یا به عقیده آنها؛ یک تصمیم یک اشتباه، تغییر نمی‌کند و به نظر می‌رسد که این دو موضوع نباید به هم وابسته باشند. حتی خود اوزیل نیز می‌گوید که دارای دو قلب است؛ یکی برای آلمان و یکی برای ترکیه‌. اوزیل یک الگو محسوب می‌شد و شما مردی را می‌بینید که ضمن حفظ اصالت ترکیه‌ای و اعتقادات‌اش، به بالاترین سطح قابل دسترس در فوتبال آلمان رسیده و توانسته به کشور محل تولدش خدمت کند‌. او از چندین مانع سخت هویتی عبور کرده و برخلاف انتقادات، بیشتر از آنچه در توانش بوده را برای آلمان‌ها انجام داده است.»

اوزیل متولد «گلزن‌کرشن» آلمان است و فوتبال حرفه‌ای‌اش را در «شالکه» و «وردربرمن» شروع کرد و برای آلمان 92 بازی ملی انجام داد و بیشتر دوران باشگاهی او در تیم‌های بزرگ رئال مادرید و آرسنال رقم خورده است، با این حال، به هر دلیلی اوزیل قربانی شد و درباره چالش او برای اثبات کردن خودش به عنوان یک شخص آلمانی مقالات زیادی نوشته شده است.  در روزهای پس از خداحافظی مسئوت اوزیل از تیم ملی آلمان اما شاید شدیدترین انتقادات از سوی «اولی هوینس»؛ مدیر بایرن‌مونیخ بود: «خوشحالم که این کابوس تمام شد. او سال‌ها بود که افتضاح بازی می‌کرد. آخرین دوئلی که برده بود به قبل از جام‌جهانی 2014 برمی‌گردد و حالا خودش و عملکرد ضعیف‌اش را پشت این عکس پنهان می‌کند.»

با توجه به حمله‌هایی که پس از انتشار عمومی این عکس به سمت اوزیل شد، صحبت‌های هوینس مبنی بر اینکه اوزیل از این عکس برای دفاع از خودش استفاده می‌کند عجیب به نظر می‌رسد. مدیربرنامه‌های اوزیل، دکتر «ارکوت سُئوت»، به طور واضح نارضایتی خود از نظرات هوینس بیان کرد: «نظرات آقای هوینس کاملاً از هدف اصلی دور است، هدف اصلی ارتباط چندانی به فوتبال ندارد. او تلاش می‌کند تا توجهات را از مشکل اصلی دور کند؛ مشکل نژادپرستی و تبعیض که دوباره در آلمان متولد شده و ما هر روز شاهد آن در آلمان هستیم. همانطور که مسوت در بیانیه خود اعلام کرد، او انتقادات منطقی و عادلانه نسبت به فوتبالش را می‌پذیرد و به آنها به عنوان بخشی از شغلش نگاه می‌کند. هرچند آقای هوینس برای اثبات صحبت‌های احمقانه و اغراق شده‌اش هیچ مدرکی ندارد. آقای هوینس، این صحبت‌ها نه تنها یک ننگ و رسوایی برای شماست، بلکه از آن مهم‌تر؛ باعث خجالت فوتبال و مردم آلمان است.»

امره ساریگول نیز معقد است که نژادپرستان آلمانی از این عکس سواستفاده کرده‌اند: «ریشه ترک او باعث شد به یک قربانی آسان و در دسترس تبدیل شود. به عقیده من باید از این عکس عبور کرد. اگر فکر می‌کنید کار درستی بود، نظر شماست و اگر فکر می‌کنید کار اشتباهی بود، باز هم نظر شماست‌. اوزیل مشخص کرد که تصمیم او از دیدار با رئیس جمهور ترکیه، تنها به منظور احترام به ریشه و اصلیت ترک‌اش بوده است. شاید احساس کنید او فریب خورده یا هر احساس دیگری اما اگر معتقدید او اشتباه کرده، به او حق اشتباه کردن را نیز بدهید. اوزیل این حق را دارد که تصمیمات غلطی بگیرد و این امر کاملاً قابل درک است. اما انگار راست‌های افراطی به شدت منتظر بودند تا اوزیل مرتکب یک اشتباه شود تا با تمام قدرت به حمله کنند. مسوت قهرمان جهان، یک قهرمان ملی آلمان و الگویی بود که حالا تنها به دلیل یک عکس به دشمن کشور تبدیل شده. تراژدی واقعی اینجاست که این مرد برای کشوری که در آن متولد شده، افتخارات زیادی به دست آورده اما هنوز اقبال عمومی را نمی‌تواند به دست بیاورد.»

اوزیل با درخشش و نشان دادن استعدادش در زمین می‌تواند بر چالش هویت‌اش غلبه کند. با ایمان آرسنال به مسوت و حمایت ترک‌ها از او، زمان مشخص خواهد کرد که آیا آلمان و اوزیل موفق می‌شوند این دوران را فراموش کنند یا خیر. البته نشانه‌هایی از امکان رخ دادن این اتفاق وجود دارد و باید حالا منتظر سخنان «یواخیم لو» در اینباره باشیم که تا بفهمیم آیا پل‌های بازگشت اوزیل برای برگشت به «مانشافت» یا حتی بازگشت به بوندسلیگا ساخته می‌شود یا خیر اما واقعیت این‌ست که در حال حاضر آلمان برای اوزیل مانند خانه به نظر نمی‌رسد.

 سازندگی

۳    
آی اسپورت
2018-08-03 17:45:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر