فهرست
بحران بزرگ در آرسنال
بحران بزرگ در آرسنال

بحران بزرگ در آرسنال

آی‌اسپورت- «کیا جورابچیان» تاجر موفق ایرانی-بریتانیایی‌ست که از کودکی به هواداری باشگاهِ آرسنال افتخار و در سال‌های اخیر رابطه نزدیکی با مالکین و مدیران توپچی‌های لندن برقرار کرده. کسی که  عادت دارد نظراتش را در شبکه «تاک‌اسپورت» با فوتبال‌دوستان در میان بگذارد. به همین دلیل هم وقتی ۱۰ روز پیش در خصوص آینده «داوید لوئیز» لب به سخن گشود، کسانی که آینده و سرنوشت باشگاه آرسنال برای‌شان دارای اهمیت است، گوش‌های خود را تیز کردند تا با دقت به دیدگاه‌های او پی ببرند. یک جمله از او اما بیشتر از بقیه صحبت‌هایش جلب توجه کرد؛ او باور داشت که در آرسنال کارهای زیادی برای انجام وجود دارد و در واکنش به تعیین تکلیف بازیکنان آرسنال در مهلت مقرر شده توسط سازمان لیگ برتر انگلیس گفت: «مشکلات عدیده‌ای در کل ساختار وجود دارد که باید همگی با دقت و ظرافت حل شوند.»

رابطه کاری نزدیک جورابچیان با سران آرسنال بر هیچکس پوشیده نیست و او اظهار نظر در مورد مسائل مختلف پیرامون توپچی‌های لندن را یک حق طبیعی برای خود می‌داند اما حرف‌های اخیرش کوچک‌ترین شک و تردید در اینباره را نیز به طور کامل از بین برد تا حالا بسیاری از هواداران باشگاه در خصوص تاثیرگذاری او در سرنوشت باشگاه محبوب‌شان دچار نگرانی شوند. این نگرانی‌ها زمانی بیشتر شد که باشگاه بعد از سخنان جورابچیان، تصمیماتی درست هم‌راستا با تفکرات تاجر مشهور گرفت. این همان چیزی‌ست که بحران هویتی باشگاه را در معرض خطر قرار داده و باعث ترس، دلخوری و ناراحتی اعضای سابق و فعلی باشگاه شده است.

نگرانی اصلی اینجاست که باشگاه آرسنال به عنوان باشگاهی که پیشتر یکی از قدرت‌های صاحب سبک در نقل‌وانتقالات بوده، اکنون بیش از حد تصور به لیست کوتاهی از ایجنت‌ها که جورابچیان هم شامل آن می‌شود، برای جذب بازیکن وابسته شده است. بله؛ همه می‌دانیم که کیا یکی از مدیربرنامه بزرگ جهان فوتبال محسوب می‌شود و سابقه بسیار درخشانی نیز در نهایی کردنِ انتقال‌های بزرگ دارد. ضمن اینکه او از دوستان قدیمی «ادو» مدیر ورزشی باشگاه آرسنال به حساب می‌آید ولی به نظر می‌رسد که این رابطه و همکاری نزدیک اکنون به کاهش قدرت سرخ‌های شهر لندن منتج شده است.

بگذارید در همین لحظه یک حقیقت را با شما به اشتراک بگذارم؛ در حال حاضر قطعاً نمی‌توان مانع همکاری جورابچیان و آرسنال شد. نشانه‌های آنکه توپچی‌ها به تقویت ترکیب و به طبع آن نیازمند کیا هستند، بسیار زیاد است. با این وجود پنجشنبه گذشته وقتی قرارداد «داوید لوئیز» مدافع ۳۳ ساله - که از بازیکنان پردرآمد باشگاه هم محسوب می‌شود - با وجود بحران مالی باشگاه ناشی از شیوع ویروس کرونا برای یک سال دیگر تمدید شد، بسیاری از این توافق تعجب کردند! مدافعی که بسیاری معتقدند اشتباهات فاحش او در این فصل ضربات مهلکی بر پیکر سرخ‌پوشان وارد کرده است.

خبرِ تعجب‌برانگیزتر اما امضای قرارداد دائمی و طولانی مدت با «سدریک سوارش» ۲۸ ساله بود که از زمان انتقال قرضی‌اش از ساوتهمپتون، به دلیل مصدومیت حتی در یک دیدار هم برای آرسنال به میدان نرفته ولی حالا با این قرارداد جدید پای میز نشسته تا برای فصل آینده انتخاب نخست سرمربی توپچی‌های لندن در سمت راست خط دفاعی باشد! پشت پرده ماجرا چیست؟ جورابچیان و شرکتش به نام «Sports Invest UK» مدیربرنامه هر دو بازیکن فوق است!

هر چند چنین قراردادهایی هیچگاه در زمره توافقات غیرقانونی قرار نمی‌گیرند اما واقعیت امر این است که انتقالاتی از این دست در عصر «آرسن ونگر» هیچگاه به ایستگاه پایانی نمی‌رسید. سرمربی فرانسوی سابق توپچی‌ها این قبیل قرادادها را در امارات نفرین شده می‌دانست و همواره سعی می‌کرد از معامله با مدیربرنامه‌های بزرگ دوری کند. ضمن اینکه او به هیچ عنوان روی بازیکنان پا به سن گذاشته سرمایه‌گذاری قابل توجهی نمی‌کرد. در نبود او اما رد پای جورابچیان در بسیاری از نقل‌وانتقالات آرسنال طی یک سال اخیر خودنمایی کرده، رد پایی که خبر از تغییر استراتژی و سیاست‌های کلان توپچی‌ها در این خصوص می‌دهد. اولین نشانه تغییرات نیز در 8 آگوست سال گذشت به تصویر کشیده شد؛ جایی که ادو بازیکن سابق آرسنال به لندن برگشت تا در ترکیب توپچی‌های لندن به عنوان مدیر فنی به ایفای نقش بپردازد.

اتحادیه فوتبال انگلیس در هفته جاری فهرستی از نقل‌وانتقالات صورت گرفته توسط واسطین را منتشر کرد که در صدر این لیست، نام «الکس آیوبی» دیده می‌شود؛ بازیکنی که در ازای 35 میلیون پوندی از آرسنال به اورتون رفت. انتقالی که شرکت جورابچیان در آن نقش میانجی‌گر را داشت. در این انتقال، نمایندگی بازیکن و تافی‌ها به عهده یک آژانس هلندی بود تا امور حقوقی آیوبی از آن طریق پیگیری شود. تا اینجای کار همه چیز قانونی و بدون اشکال به نظر می‌رسد اما نکته اینجاست که بعد از حضور جورابچیان اکثر انتقالات باشگاه آرسنال با نظر و حول محور او رخ داده. 18 ماه پیش «تئو والکات» مهاجم 31 ساله و ملی‌پوش آرسنال، «امارات» را به مقصد «گودیسون پارک» ترگ گفت. بعد از آن نوبت به حضور آیوبی رسید و درست در روز انتقال الکس به اورتون، لوئیز از چلسی جدا شد تا به آرسنال بپیوندند. ۶ ماه بعد از این انتقالات نیز سوارش به توپچی‌ها پیوست. اکنون نیز شنیده می‌شود که «ویلیان» هافبک برزیلی آبی‌های استمفوردبریج در روزهای آینده پا به «امارات» خواهد گذاشت. 

در واقع اینگونه به نظر می‌رسد که برنامه‌های نقل‌وانتقالات مد نظر آرسنال – چه خرید و چه فروش بازیکن – تنها به بازیکنان حاضر در لیست جورابچیان محدود شده. این همان دلیل اصلی نگرانی هواداران است؛ اینکه تیم اجرایی توپچی‌ها تنها به مشورت عده معدودی گوش می‌دهد و نظرات دیگران را کم‌اهمیت می‌داند. البته کسی شک نداشت که در دوران پسا ونگر، دیدگاه‌ها در آرسنال باید بروز شوند ولی اکنون «ادو» به عنوان مدیر فنی باشگاه در کنار «رائول سانیهی» به عنوان مدیر ورزشی باشگاه به چنان قدرتی در حوزه نقل‌وانتقالات دست یافته‌اند که اجازه کوچک‌ترین دخالتی در جذب بازیکنان مدنظرشان را به دیگران نمی‌دهند. همین امر موجب شده بسیاری از هواداران به این باور برسند که با سیاست فعلی، آرسنال از رقابت با سایر باشگاه‌های اروپایی در راه جذب بهترین بازیکنان و بهترین استعدادها عقب خواهد ماند. سیاستی که با ارزش‌های این باشگاه فرسنگ‌ها فاصله دارد. یکی از کارکنان سابق باشگاه در این خصوص می‌گوید: «باشگاه مدت‌هاست از فرهنگ اصیل خود فاصله گرفته و رویکرد باشگاه دیگر مانند عصر ونگر نیست!»

کارشناسان در حال حاضر مسئولان باشگاه آرسنال را «خریدارانی بی‌فکر و کور» می‌دانند. شاید جالب باشد بدانید که برخی باشگاه‌ها و مدیربرنامه‌ها دیگر حتی به تلفن‌های آرسنالی‌ها پاسخ نمی‌دهند. یکی از آن‌ها می‌گوید وقتی شماره‌ای متعلق به باشگاه آرسنال روی صفحه تلفن همراهش می‌افتد، نفس عمیقی می‌کشد و منتظر می‌ماند تا تماس قطع شود.

این طبیعی‌ست که یک مدیربرنامه به منافع شخصی خود و بازیکن تحت پوشش‌اش بیاندیشد اما قطعاً این رویه که جذب یک بازیکن تنها به دلیل عدم منتفع شدن یک مدیربرنامه خاص، به سرانجام نرسد پذیرفتنی نیست. بسیارند بازیکنانی که می‌توانستد باعث افزایش سطح کیفی باشگاه شوند اما به همین دلیل هیچگاه پیراهن سرخ آرسنال را بر تن نکردند. باید اعتراف کنیم مادامی که آرسنالی‌ها برای «میکل آرتتا» مهره‌های باکیفیت و مورد نیازش را جذب نکنند، شرایط این تیم تغییر نخواهد کرد. این درست نقطه مقابل چیزی‌ست که در باشگاه‌هایی همچون بروسیادورتموند و سالزبورگ رخ داده و شرایط این تیم‌ها را دگرگون کرده است.

توپچی‌های لندن برای سالیان متمادی جزو نماینده‌های انگلیس در لیگ قهرمانان اروپا بودند و حالا کسب سهم لیگ اروپا برایشان به هدفی رویایی تبدیل شده است. به همین دلیل شاید لازم باشد یک نفر آژیر خطر را در قسمت سرخ لندن به صدا درآورد چرا که در غیر این صورت و عدم تغییر شیوه فعلی، توپچی‌های لندن تا ۲ یا ۳سال آینده، به یک تیم میانه جدولی تبدیل خواهند شد.

     
آی اسپورت
2020-07-04 01:39:00
نظر دهید