فهرست
آنالیز روز؛ ۳-۳-۴ نامتقارن، حمله از راست
آنالیز روز؛ ۳-۳-۴ نامتقارن، حمله از راست

آنالیز روز؛ ۳-۳-۴ نامتقارن، حمله از راست

آی اسپورت - کارلوس کی‌روش برای دومین بازی تیم ملی در جام ملت‌های آسیا مقابل ویتنام تیمش را با چیدمان ۳-۳-۴ به زمین فرستاد، ولی با شروع بازی مشخص شد که ایران در زمین آرایش متقارنی ندارد و سامان قدوس و مهدی طارمی قرار نیست در نقش گوش کلاسیک بازی کنند. مهدی طارمی مثل بازی با یمن نزدیک به آزمون بازی می‌کرد و تقریبا یک زوج بودند. ویتنام با سه مدافع میانی بازی می‌کرد و حضور طارمی نزدیک دروازه کمک می‌کرد که خط حمله ایران در این منطقه پرتعداد باشد.

قدوس هم به مرکز زمین متمایل می‌شد تا تقریبا به عنوان شماره ده بازی کند. با حضور در این منطقه بود که یک بار با پاس عمقی دژاگه توانست پشت دفاع ویتنام تک به تک شود. در جریان بازی هم چند بار پشت محوطه جریمه در موقعیت شوت قرار گرفت. در عوض این وحید امیری بود که با توجه به ویژگی ذاتی فوتبالش به کنار زمین متمایل می‌شد و گاهی نقش گوش را به عهده می‌گرفت. نموداری که از «موقعیت متوسط بازیکنان» در جریان بازی منتشر شده نشان می‌دهد که قدوس نسبت به امیری بیشتر به مرکز زمین متمایل بوده. این در حالی است که بازیکن امی‌ین بازی را به عنوان گوش چپ شروع کرد.

1
1

کی‌روش با استفاده از قدوس به جای ترابی در ترکیب اصلی مصمم بود که کانال مرکزی فعال‌تر باشد. نمودار حملات تیم ملی هم نشان می‌دهد که تلاش برای عبور از کانال میانی (۳۲.۷ درصد) بیشتر از کانال چپ (۳۰.۴ درصد) بوده. تیم ملی در نیمه اول تلاش زیادی برای عبور از مرکز بلوک دفاعی ویتنام داشت و گل دوم هم با عبور از این منطقه زده شد.

بیشترین حملات تیم ملی اما از سمت راست بود (۳۶.۹ درصد). مثلث وریا که جانشین رضاییان شده بود، دژاگه و طارمی در سمت راست بسیار فعال بود و شاهد حملات زیادی از این سمت نسبت به سمت مخالف بودیم. حتی امید ابراهیمی هم به این جناح اضافه می‌شد. شروع گل اول با پاس ابراهیمی به وریا غفوری در سمت راست بود. او به سمت مرکز زمین حرکت کرد و پاسی عمقی برای قدوس فرستاد و سانتر این بازیکن را آزمون با ضربه سر وارد دروازه کرد.

2
2

در همین دو بازی مشخص شده که سمت راست تیم ملی فعال‌تر و زهردارتر از سمت چپ است و اولویت کی‌روش هم ضربه زدن به حریفان از این منطقه است. تیم ملی با رضاییان و غفوری دو مدافع راست آماده دارد که هر دو در این دو بازی وظایف‌شان را به خوبی اجرا کردند. همچنین متمایل شدن دژاگه و طارمی به جناح راست وزن این سمت را سنگین‌تر می‌کند. با این حال اگر حریفان به فکر کنترل این سمت باشند، کی‌روش در سمت چپ هم با بازیکنانی مثل امیری، حاجی‌صفی و ترابی می‌تواند حریفان را به دردسر بیاندازد. کادر فنی تیم ملی برای انتخاب نقشه حمله در بازی‌های آتی قطعا آنالیز حریفان را هم در نظر خواهد گرفت و به همین خاطر باز هم باید منتظر تغییرات جزئی در ترکیب باشیم. کی‌روش در تورنمنت‌های قبلی با تیم ملی هم نشان داده که به ترکیب ثابت اعتقادی ندارد. اضافه شدن جهانبخش به ترکیب تیم در صورت آمادگی هم می‌تواند معادله خط حمله تیم ملی را تغییر دهد.

ایران ورزشی

۱۳ ۲  
آی اسپورت
2019-01-12 22:13:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
احسان تاجی
يكشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷، ۰۰:۲۱
کام لنگیای وطن فروش با این بردهای ملی روز به روز تلخ تر و زندگی براشون و اون دلال کروات جهنم تر میشه!
۶ ۱
شعور و شخصیت دو حلقه مفقوده در بین استقلالیا
يكشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷، ۰۵:۳۴
ادب را ببینید
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر