فهرست
مرور قصه‌ها؛ اعجاز ژرمن‌ها از برن تا امروز
مرور قصه‌ها؛ اعجاز ژرمن‌ها از برن تا امروز

مرور قصه‌ها؛ اعجاز ژرمن‌ها از برن تا امروز

آی‌اسپورت- آلمان پس از برزیل دومین تیم ملی موفق فوتبال در دنیاست. آن‌ها چهار بار قهرمان جام جهانی فوتبال و سه بار قهرمان جام ملت‌های اروپا شده‌اند. همچنین دارای سه نایب‌قهرمانی در جام ملت‌های اروپا، چهار نایب قهرمانی در جام جهانی و چهار مقام سومی در جام جهانی هستند. اما داستان آلمانی‌ها از چه زمانی آغاز شد؟

تنها ۹ سال از نابودی کامل کشور آلمان گذشته بود که معجزه برن رخ داد. فیفا به مناسبت پنجاهمین سال تاسیس فیفا بازی‌ها را در سویس برگزار کرد. همگان می‌پنداشتند مجارستان تیمی که قهرمان المپیک ۱۹۵۲ بود و در سال ۱۹۵۳ در ویمبلی با ستارگانی چون پوشکاش توانسته بود انگلستان را ۶ به ۳ شکست دهد قهرمان جام جهانی شود. اما آلمان با رهبری فریتز والتر با این که در مسابقات دور اول ۸ به ۳ بازی را به مجارها واگذار کرده بود، بازی را در فینال ۳ به ۲ بردند و خود را به جهان فوتبال و شاید دنیای آن روزگار که به آنها چون شکست خوردگان می‌نگریستند نشان دهند و معجزه برن را آفریدند.

دوازده سال بعد بار دیگر آنها در فینال ویمبلی ۱۹۶۶ بودند و با ضربه بحث بر انگیز جف هرست پس از تساوی در وقت قانونی در زمان‌های اضافه عقب افتادند و بعد گل دیگری خوردند و جام را از دست دادند.

چهار سال بعد در مکزیک ۱۹۷۰ آنها انتقام گرفتند و انگلستان را حذف کردند اما در یک بازی حماسی دیگر در حالی که پدیده آن سال‌های‌شان یعنی فرانس بکن‌بائر با شانه در رفته بازی می‌کرد، بازی را به ایتالیا در نیمه نهایی باختند و در رده‌بندی اروگوئه را شکست دادند و سوم شدند.

سرانجام ژول ریمه تمام شد و آنها اولین میزبان جام جهانی فیفا بودند و در فینال مونیخ هلند دوست داشتنی را همراه آن شماره ۱۴ بی نظیر یعنی یوهان کرایوف در حالی که در اولین دقیقه بازی عقب افتاده بودند شکست دادند تا برای دومین بار قهرمان جام جهانی شوند.

هشت سال طول کشید تا آنها بار دیگر در یک فینال جام جهانی باشند . آنها در نیمه نهایی با حرکت غیر ورزشی شوماخر و با چاشنی شانس فرانسه را بردند اما به ایتالیا اعجاب‌انگیز باختند.

درسال ۱۹۸۶ قصه تکرار شد و بار دیگر آنها به فینال رسیدند اما حریف اعجوبه آرژانتینی‌ها یعنی مارادونا نشدند که همه کار کرد و حتی با دستهایش گل زد تا آلبی‌سلسته قهرمان جام جهانی ۱۹۸۶ شود.

در سال ۱۹۹۰ همه می‌پنداشتند که فینال ایتالیا و آلمان را شاهد باشیم اما باز هم مارادونائی بود که ایتالیائی‌ها را در جلوی تماشاچیان‌شان به رده‌بندی بفرستد اما حریف آن آلمان فوق‌العاده با ماتیوس و برمه... نشد و در یکی از بی‌روح‌ترین فینال‌ها با یک پنالتی، اعجاز ژرمن‌ها رخ داد.

در مابقی دهه ۹۰ آلمانی‌ها در یورو موفق و در جام‌های جهانی موفق نبودند تا این که در اوایل قرن ۲۱ تغییر نسل دادند و باز هم به فینال اولین جام جهانی آسیایی رسیدند اما حریف سلسائو یا همان برزیل نشدند و فینال را واگذار کردند.

سر انجام پس از نزدیک سه دهه بار دیگر میزبان جام جهانی در سال ۲۰۰۶ شدند اما قصه ایتالیا ۹۰ و برزیل ۱۹۵۰ و... برای آنها هم تکرار شد و در نیمه نهایی تکراری چون جام جهانی مکزیک ۱۹۷۰ مغلوب ایتالیایی‌ها شدند و به رده‌بندی رفتند و پرتغال را شکست دادند و سوم شدند.

اولین جام جهانی آفریقائی برای آنها اتفاق بزرگی نیافتاد چون مغلوب ماتادورهای بزرگی شدند که قبلا فینال یورو ۲۰۰۸ را هم به آنها باخته بودند اما این بار در نیمه نهایی این اتفاق برای آنها افتاد تا به رده‌بندی بروند و با پیروزی برابر اروگوئه دوباره سوم شوند.

سال ۲۰۱۴ آنها یک معجزه دیگر کردند. آنها برزیلی‌ها را در خانه خودشان در نیمه نهایی با نتیجه ۷ به ۱ بردند و سپس در فینال آرژانتین را شکست دادند و تبدیل به اولین تیم اروپابی شدند که در قاره آمریکا قهرمان جام جهانی می‌شوند.

آلمانی‌ها از معجزه برن شروع کردند اما صلابت و قدرت و نظم و کار و مدیریتی که در همه وجوه زندگی از آن پیروری می‌کنند اعجاز ژرمن‌ها را در فوتبال تبدیل به رخ‌دادی تکرار شدنی در همواره تاریخ می‌کند.

۷    
آی اسپورت
2018-06-13 02:04:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر