فهرست
كوين - رافا‌؛ فينال يواس اوپن
كوين - رافا‌؛ فينال يواس اوپن

كوين - رافا‌؛ فينال يواس اوپن

آی‌اسپورت- از همان ابتدای جام می‌شد حدس زد که حداقل یک پای فینال تنیس یواس اوپن، آخرین گرنداسلم فصل، ناشناخته است‌؛ همان موقع که نواک جوکوویچ، استانیسلاس واورینکا و کی نیشیکوری به علت مصدومیت این تورنمنت را از دست دادند. بدتر از آن، زمانی که اندی ماری در فاصله 24 ساعت مانده به شروع رقابت‌ها، به دلیل مصدومیت از جام کنار کشید!

همان موقع قسمت پایین جدول، تبدیل به اتوبانی ناشناخته شد که هر آن، می‌توانست با شگفتی زیادی همراه شود‌؛ کما اینکه چنین اتفاقی هم افتاد و آخرین بازمانده‌های پایین جدول که می‌توانستند نقش مدعی را داشته باشند از دور کنار رفتند: از برادران زفرف گرفته تا گرگور دیمیتروف.

همه آن موارد دست به دست هم داد تا اولین نیمه‌نهایی یواس اوپن، تقریباً بین دو تنیس‌باز کمتر شناخته شده برگزار شود‌؛ کوین اندرسون از آفریقای جنوبی و پابلو کورنا بوستا از اسپانیا! جدال ناشناخته‌ها را هم البته کوین اندرسون برد تا حسابی برای خودش رکوردها را جابه‌جا کند‌؛ مرد شماره 32 تنیس دنیا در این بازی ست اول را 4بر6 باخت ولی سه ست بعدی را 7بر5، 6بر3 و 6بر4 به سود خودش به پایان برد و به فینال یواس اوپن رسید، برای اولین بار در تاریخ دوران حرفه‌ای‌اش! اندرسون در شرایطی برای اولین بار طعم حضور در یک فینال گرنداسلم را می‌چشد که تا به حال سابقه نداشته تنیس‌بازی با این رنکینگ (32) به فینال یواس اوپن برسد. اندرسون همچنین اولین تنیس‌باز آفریقایی بعد از کوین کورن (1985 در ویمبلدون) است که به فینال یکی از رقابت‌های گرنداسلم می‌رسد. البته آخرین تنیس‌باز اهل آفریقای جنوبی که به فینال رقابت‌های نیویورک رسیده به تاریخ بسیار طولانی‌تری برمی‌گردد جایی که کلیف دریسدالی در سال 1965 توانست آن را رقم بزند. البته دیگر رکوردی که اندرسون توانسته از خودش به جا بگذارد، مربوط به قدوقواره او است جایی که با 2 متر و 3 سانتیمتر، بلندقدترین تنیس‌باز تاریخ است که به فینال یک تورنمنت گرنداسلم رسیده است. البته اندرسون همان‌طور که تا به اینجا شگفتی‌ساز بوده می‌تواند در آخرین گام هم کار مهمی انجام دهد و رافا نادال، مرد شماره یک کنونی تنیس دنیا را شکست دهد و جام را بالای سر ببرد‌؛ موردی که اگرچه روی کاغذ غیرممکن است ولی با توجه به تمامی اتفاقات موجود چندان هم بعید نیست.

خیز نادال برای دومین گرنداسلم فصل

هرقدر که نیمه پایین جدول یواس اوپن ناشناخته و عجیب و غریب بود، نیمه بالای جدول پر از حساسیت و جدال‌های مهم بود‌؛ برای دانستن این موضوع همین بس که هر دو مدعی قهرمانی این رقابت‌ها یعنی راجر فدرر و رافا نادال در بالای جدول قرار گرفته بودند و در صورت رسیدن به نیمه‌نهایی، باید به مصاف هم می‌رفتند. البته با شکست فدرر که روز پنج‌شنبه گذشته مقابل دل پوترو آرژانتینی رقم خورد این سناریو به‌هم ریخت تا راجر در همان یک‌چهارم نهایی از گردونه رقابت‌ها کنار برود اما نادال با برتری قاطع مقابل رقبا خودش را به نیمه‌نهایی رساند تا به مصاف دل پوترو برود‌؛ این بازی که بامداد روز گذشته برگزار شد، دیداری جالب از آب درآمد که دست آخر، رافا نادال توانست با برتری 3 بر یک به فینال برسد و امشب مهیای رقابت با کوین اندرسون شود. رافا در نیمه‌نهایی ست اول را 4 بر6 واگذار کرد ولی ست‌های بعدی را 6 بر صفر، 6 بر3 و 6 بر2 به سود خودش خاتمه داد و راهی فینال شد‌؛ رافا که پیش از این دو بار سابقه قهرمانی در یواس اوپن را دارد برای سومین بار به فینال رسیده و حالا امیدوار است علاوه بر سومین عنوان قهرمانی‌‌اش در این تورنمنت به شانزدهمین قهرمانی‌‌اش در گرنداسلم‌ها هم برسد.

نکته جالب اینکه در این فصل، برای سومین بار است که رافا به فینال گرنداسلم‌ها می‌رسد‌؛ او در اولین گرنداسلم یعنی در اوپن استرالیا، فینال را به فدرر باخت، فاتح گرنداسلم فرانسه شد و امروز هم برای رسیدن به دومین قهرمانی‌‌اش در رقابت‌های گرنداسلم این فصل به مصاف کوین اندرسون می‌رود.

 سجاد فیروزی، خبرورزشی

۷ ۱  
آی اسپورت
2017-09-10 19:08:00
نظر دهید

۱ نظر
مسعود
يكشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶، ۱۹:۰۵
فقط نادال
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر