فهرست
درباره اهمیت کلین‌شیت؛ گل نمی‌خوریم، نمی‌بازیم
درباره اهمیت کلین‌شیت؛ گل نمی‌خوریم، نمی‌بازیم

درباره اهمیت کلین‌شیت؛ گل نمی‌خوریم، نمی‌بازیم

آی اسپورت - هرچقدر هم در مورد فوتبال ندانید، این قانون خیلی ساده است؛ اگر شما گلی دریافت نکنید، نمی بازید. سال گذشته سپاهان ۴۶ گل زد ولی ۲۰ گل هم دریافت کرد. این در حالی بود که پرسپولیسی‌ها ۱۰ گل کمتر از سپاهان زدند ولی ۶ گل هم کمتر از این تیم دریافت کردند تا در پایان فصل با اختلاف سه امتیاز، رقابت قهرمانی را در پایان یک فصل ماراتن گونه به رقیب اصلیشان واگذار کنند.

یک سال قبل تر سپاهان شانسی برای قهرمانی نداشت ولی امیرقلعه نویی که سرمربی ذوب آهن بود در شرایطی رقابت قهرمانی را به پرسپولیس واگذار کرد که ۴۶ گل زد؛ یعنی دو گل کمتر از پرسپولیس، اما ۱۵ گل بیشتر از این تیم دریافت کرد که تنها ۱۵ گل، در راه کسب دومین قهرمانی وارد دروازه اش شده بود.

یک سال قبل تر یعنی در لیگ شانزدهم هم نگاهی به جدول لیگ همین موضوع را نشان می دهد؛ استقلال در شرایطی طی آن فصل با علیرضا منصوریان به عنوان نائب قهرمانی رسید که فقط یک گل کمتر از پرسپولیس که ۴۶ گل به ثمر رسانده بود، ثبت کرد، اما ۱۳ گل بیشتر خورده بود. برای امیرقلعه نویی هم در آن فصل سناریو همین بود. او با تراکتور ۳۸ گل زده بود و ۲۴ گل دریافت کرد؛ آماری که تیم او را در رتبه سوم قرار داد.

در لیگ پانزدهم هم کمتر کسی به این موضوع شکی وارد می کند که تیم ویسی با اتکا به قدرت خط دفاعی اش توانست قهرمان غیرمنتظره لیگ شود. آنها در آن فصل تنها ۳۳ گل زدند؛ یعنی ۱۷ گل کمتر از پرسپولیس ولی فقط ۱۴ گل خوردند و آمار تیم دوم که پرسپولیس بود ۳۴ گل خورده بود. برگردیم به لیگ هجدهم؛ شاید اگر سپاهانی ها تنها یک گل به عنوان مثال مقابل ذوب آهن در دیدار برگشت دریافت نمی کردند، شرایط در انتهای فصل می توانست متفاوت باشد.

حالا و در لیگ نوزدهم ثبت کلین شیت با این مفهوم که تیم اول گل نخورد و بعد به فکر گلزنی و کسب پیروزی باشد، چیزی است که امیرقلعه نویی به آن توجه ویژه ای دارد و تا پایان هفته هفتم توانسته دروازه تیمش را علیرغم از دست دادن سیاوش یزدانی که بازیکن ثابت فصل گذشته او بود، بسته نگه دارد.

برای رسیدن به این مهم، سرمربی سپاهان ابزار مناسبی هم برای خودش فراهم کرده؛ پس از خروج یزدانی، او ولسیانی را جایگزین او کرد و در پست دفاع راست نیز مرتضی منصوری انتخاب او بود تا در کنار سعید آقایی و پورقاز که حفظ شده بودند، ۴ نفر اصلی خط دفاعی تیم باشند. ضمن اینکه امید نورافکن به عنوان نیرویی جوان، انرژیک، جنگنده و البته بازیساز هم به آنها اضافه شد تا نقیصه فصل قبل که تنها ماندن کیانی در پست هافبک تدافعی بود، رفع شود.

جلوتر از همه این ها، سرمربی سپاهان در ابتدای لیگ هجدهم مهم ترین انتخابش را انجام داده بود و پیام نیازمند را از پیکان خرید. نیازمند طی لیگ هجدهم و نوزدهم، تنها بازیکن سپاهان به شمار می رود که تمام بازی ها حضور داشته و حالا در ۳۸ امین بازی اش در لیگ با پیراهن سپاهان این شانس را دارد که رکورد حسینی در لیگ هفدهم را بشکند.

مواردی که به آنها اشاره کردیم را می توان به تیم تراکتور نیز تعمیم داد؛ تیمی که توانسته با حضور خانزاده و سلیمی به عنوان دو دفاع میانی و تیکدری و تیموری به عنوان دو مدافع کناری و رضا اسدی یک خط جلوتر و همینطور حضور مظاهری در دروازه که یکی از بهترین گلرهای لیگ طی فصول اخیر بوده، مانند سپاهانی‌ها ۷ کلین شین پیاپی ثبت کند.

قهرمانی های چهارفصل اخیر فوتبال ایران نشان می دهد که گل نخوردن بیشتر از گل زدن اهمیت دارد و حالا دو تیم سپاهان و تراکتور با اولویت قرار دادن گل نخوردن و البته تقویت بخش هجومی اشان که نسبت به فصل گذشته پیشرفت جالب توجهی داشته، گام به گام می خواهند به قهرمانی نزدیک شوند.

۲    
آی اسپورت
2019-10-22 23:00:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر