فهرست
دنیای بعد از مسی؛ بارسلونا چقدر باید نگران باشد؟
دنیای بعد از مسی؛ بارسلونا چقدر باید نگران باشد؟

دنیای بعد از مسی؛ بارسلونا چقدر باید نگران باشد؟

آی اسپورت - بندی در قرارداد مسی گنجانده شده که به او اجازه می‌دهد در هر تابستان با توجه به احساسات خود و نگرشی که نسبت به تیم دارد، برای ماندن یا خروج از نیوکمپ تصمیم گیری کند. فاش شدن این بند جنجالی در قرارداد تمدیدشده مسی با بارسلونا، موجی از نگرانی را در میان هواداران آبی و اناری ایجاد کرده است. اما حتی اگر مسی تا پایان دوران بازیگری خود هم در بارسلونا بماند، ستاره ۳۲ ساله کم کم به سالهای پایان دوران بازیگری خود نزدیک می شود و بعد از ۱۵ سال حضور در تیم اصلی، داستان مسی در نیوکمپ بالاخره به خط پایان می رسد. اما غیبت مسی چه تاثیری در بارسلونا خواهد داشت؟

بازیکنی که در این ۱۵ سال، بیش از ۶۸۰ بازی برای بارسلونا انجام داده و موفق به زدن ۶۰۳ گل شده است و در کسب ۱۰ جام لالیگا، ۴ لیگ قهرمانان و ۶ جام حذفی و شمار زیادی جام های دیگر نقشی کلیدی ایفا کرده است، چقدر در نبودش به بارسلونا ضربه وارد می شود؟ بر همین اساس نگاهی داریم به برخی چهره‌های ماندگار در سایر تیم‌ها که نقشی پررنگ و طولانی مدت در باشگاه خود داشتند. ببینیم چقدر تیم‌ها با نبود آن شخصیت بزرگ خو گرفتند؟

استیون جرارد - لیورپول

جرارد بعد از انجام ۷۱۰ بازی برای لیورپول و ۱۷ سال حضور در تیم اصلی، آنفیلد را در سال ۲۰۱۵ ترک کرد. در سالهایی که لیورپول فروغ گذشته را نداشت، او باز هم توانست ۹ عنوان مختلف را در کارنامه اش ثبت کند. جرارد درون و بیرون از زمین یک رهبر و کاپیتان بود. با این حال لیورپول با نبود او به خوبی کنار آمد. حضور کلوپ هم در این امر به شدت موثر بود. لیورپول در فصل آحر حضور جرارد در آنفیلد، ششم شد. اما در طی سالیان اخیر به خوبی قوای خود را بازیافته و طی دو فصل گذشته دو بار به فینال لیگ قهرمانان رسیده و سال گذشته با ۹۷ امتیاز لیگ را به پایان رساند. بنابراین لیورپول با غیبت جرارد راحت کنار آمد.

فرانچسکو توتی - آ اس رم

توتی در ۲۵ سال و برای ۷۸۶ بار با پیراهن رم به میدان رفت و در این ۷۸۶ بازی، با تمام وجود برای موفقیت تیمش تلاش کرد. درست است که او فقط ۵ جام با رم کسب کرد. اما همیشه به خاطر عشق به پیراهن رم، قید خیلی چیزها را زد. آمار ۳۰۷ گل زده در رم نشان می دهد او چه بازیکن ارزشمندی در تیمی بود که برای قهرمانی بسته نشده بود. حالا دو فصلی از بازنشستگی توتی می گذرد و در طی دو فصل اخیر رم فراز و نشیب زیادی داشته است. در فصل ۲۰۱۷ آنها دستاورد بزرگی را رقم زدند و با بازگشتی خارق العاده مقابل بارسا، تا نیمه نهایی لیگ قهرمانان هم پیش رفتند، اما در فصل قبل سهمیه لیگ قهرمانان را هم نگرفتند. رم هنوز نتوانسته جانشین مناسبی برای توتی پیدا کند.

گرت بیل – تاتنهام

در 18 سالگی و بعد از دو فصل حضور در ساوتهمپتون به تاتنهام منتقل شد. پنج فصل در وایت هارت لین حضور داشت که در سه فصل آخر آن عالی ظاهر شد و خود را در حد یک ستاره سرنوشت ساز در زمین جلوه داد، درست است با تاتنهام عنوانی کسب نکرد ولی نمایش فردی او در زمین آنقدر خیره کننده بود که پرز برای خریدش دست به جیب شده و راضی به پرداخت مبلغی هنگفت شود. با پول حاصل از فروش بیل، تاتنهام تقریباً چیز خاصی نصیبش نشد و به اعتقاد خیلی‌ها این پول به هدر رفت. اما در عوض اندکی بعد، تاتنهام یک ورودی مهم داشت که والاتر از یک بازیکن در ترکیب تیم، در باشگاه اثرگذار بود. پوچتینو به تاتنهام آمد و بعد از صرف زمانی برای بازسازی، تاتنهام را به یک مدعی بدل ساخت. تاتنهام در 4 فصل گذشته همیشه در بین ۴ تیم برتر لیگ قرار داشته است و در این زمان تا آستانه قهرمانی در لیگ و لیگ قهرمانان هم پیش رفت. بنابراین نبود بیل در تاتنهام با حضور پوچتینو احساس نشد.

جان تری – چلسی

وفادارترین بازیکن چلسی در دوران معاصر قطعاً جان تری است. او ۱۹ سال در استمفوردبریج بازی کرد و ۷۱۷ بار پیراهن تیمش را به تن کرد. نه تنها یک ستون در موفقیت های چلسی بود که مهره ای ارزشمند در خط دفاع بود که قدرت گلزنی بالایی هم داشت. سوای همه اینها او یک کاپیتان و یک رهبر در تیم محسوب می شد. حالا دو سالی از جدایی تری از چلسی می گذرد و باید اعتراف کرد چلسی نه توانسته جای خالی او را در دفاع پر کند و نه رهبری در زمین چون او یافته است. کریستینسن، رودیگر، کیهیل، زوما و لوئیز هیچ یک نتوانستند جای خالی تری را در خط دفاع پر کنند و درون زمین نیز تیم از فقدان یک رهبر رنج می‌برد. البته چلسی به تلاشش ادامه می دهد و روی به جوانگرایی هم آورده است ولی فعلاً به موفقیت نرسیده است.

کریستیانو رونالدو - رئال مادرید

درست است که یک فصل از جدایی رونالدو از مادرید می گذرد ولی همین فصل قبل هم نشان داد که نبود او چه تاثیری در ترکیب رئال مادرید می گذارد. رونالدو بعد از دورانی شگفت انگیز با رئال مادرید که شامل ۴۵۱ گل و ۴ لیگ قهرمانان بود، تابستان ۲۰۱۸ مادرید را ترک کرد. بعد از زدن ۳۴ گل در فصل اول حضورش در رئال مادرید، در هشت فصل بعدی رونالدو هر سال حداقل ۴۰ گل زد و در فصل ۲۰۱۱ تحت نظر مورینیو، به رکورد ۶۹ گل در تمامی مسابقات رسید که بهترین آمار او در کل دوران حرفه ایش است. آخرین بازی رونالدو برای رئال مادرید، دیدار فینال لیگ قهرمانان ۲۰۱۸ بود که با برتری رئال مادرید همراه شد و او برای پنجمین بار (چهارمین بار با رئال مادرید) قهرمان اروپا شد. ۱۵ جام مختلف با رئال مادرید: ۴ لیگ قهرمانان، ۲ لالیگا، ۲ جام حذفی، دو سوپر جام اسپانیا، دو سوپر جام اروپا، سه جام باشگاه های جهان در کنار ۴ جایزه Ballons d’Or، دو جایزه بهترین بازیکن جهان و سه کفش طلا.

حالا در نبود رونالدو در مادرید، نه تنها تیم با مشکل گلزنی مواجه شده است که به نظر می‌رسد ذهنیت پیروز خود را هم از دست داده است. فصل گذشته یک بحران واقعی در مادرید رقم خورد، حضور سه مربی در یک سال، ناکامی در لالیگا، پایان حکمرانی در اروپا و حتی امار گلزنی ناامیدکننده همه و همه نشان از رقم خوردن یک فصل بد برای مادرید بودند. بنابراین رئال مادرید فعلاً حتی نزدیک به جانشین کردن رونالدو هم نشده و با غیبت او وفق نیافته است.

سرآلکس فرگوسن – منچستریونایتد

در حضور ۲۷ ساله اش در یونایتد ۳۸ جام مختلف بدست آورد و ۱۵۰۰ بار روی نیمکت تیم نشست، یونایتد را بدل به یک برند شناخته شده در جهان کرد و کمتر کسی تصور میکرد با جدایی او، یونایتد تا این حد افت کند. درست است که فرگوسن شخصیتی استثنایی بود. اما تصور این میزان سقوط، این میزان بی نظمی و بی ثباتی نمی‌رفت. یونایتد بعد از فرگوسن، در ۶ سال گذشته ۵ مربی مختلف روی نیمکت خود دیده است، در دوران فرگوسن یونایتد یک بار هم نشد که در جمع ۳ تیم برتر لیگ قرار نگیرد. حال آنکه در طی سالهای بعد از جدایی وی، فقط یک بار بین ۳ تیم برتر لیگ قرار گرفته و عادت به حضور در رده های ۴ تا ۶ کرده، مشخصاً منچستریونایتد نتوانسته جای خالی فرگوسن را پر کند و نبود او به شدت حس می شود.

نود

۲    
آی اسپورت
2019-09-14 00:50:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر