فهرست
هشت صحنه ماندگار از هشت شاکی؛ نبوغ و طغیان
هشت صحنه ماندگار از هشت شاکی؛ نبوغ و طغیان

هشت صحنه ماندگار از هشت شاکی؛ نبوغ و طغیان

آی اسپورت - ساعاتی پیش مجتبی جباری خبر خداحافظی‌اش از فوتبال را اعلام کرد. بازیکنی که نبوغ و یاغی‌گری را با هم در فوتبالش داشت. لحظه‌ای زیدان آسیا می‌شد و با رقص پا و پاس‌هایش همه را غافلگیر می‌کرد و ثانیه‌هایی بعد با درگیری‌هایش به سکوها شوک می‌داد. هیچ‌گاه قابل پیش‌بینی نبود؛ نه درون زمین و نه بیرون مستطیل سبز. اتفاقی که باعث شد لقب خاص فوتبال ایران را به خود اختصاص دهد. البته کم‌کم با پیش رفتن در فوتبال بداخلاق‌تر شد و از زیدان آسیا به «هشت شاکی» رسید. بازیکنی که پایان فوتبالش هم با درگیری و لج و لج‌بازی با مدیرعامل استقلال همراه بود. به همین بهانه ۸ پرده معروف از دوران بازیگری جباری را مرور می‌کنیم.

وسط تمرین قلعه‌نویی، لباس پوشید و رفت!

جباری هیچ وقت رابطه خوبی با مربیانش نداشت. یاغی شماره هشت حتی کی‌روش را قبول نداشت و در اولین مصاحبه بعد از خداحافظی‌اش از تیم ملی که با خبرگزاری مهر انجام شد، گفت که این سرمربی پرتغالی هیچ چیزی به فوتبال ما اضافه نکرد. جباری با مربیان ایرانی هم رابطه خوبی نداشت و آن‌ها هم از طعنه‌های او در امان نبودند. جباری یک بار در تمرین ناصر حجازی خطاب به او گفت: «من خودم یک تیمم!». حجازی هم تنبیه شدیدی برای این ادعای جباری در نظر گرفت. اما جالب‌ترین اتفاق برای یاغی استقلال، ترک تمرین قلعه‌نویی بود. امیر قلعه‌نویی معمولا در تمریناتی که بازیکنان به اندازه کافی جدی نیستند، به آن‌ها اعلام می‌کند که هر کسی دوست دارد می‌تواند برود خانه و دیگر تمرین نکند. ولی قلعه‌نویی تا قبل از آن شاگردی مانند جباری نداشت که حرف او را جدی بگیرد! جباری بعد از آن حرف سرمربی، لباس‌اش را پوشید و به خانه رفت!

 جباریبا مشت فتح‌الله‌زاده را زدم!

مهم‌ترین حاشیه‌های شماره هشت استقلال مربوط به تمدید قرارداد و رایزنی بر سر مبلغ قراردادش بود. اتفاقی که اهمیت بالایی برای جباری داشت. حتی چند تمرین استقلال در دوره مظلومی به خاطر مشکلات مالی و به درخواست جباری تعطیل شد. ماجرای تمسخر پیتزا خوردن بازیکنان استقلال هم در همان دوره توسط جباری مطرح شد. مهم‌ترین حاشیه مجتبی جباری هم بر سر مبلغ قراردادش بود. که کارش با علی فتح‌الله‌زاده مدیرعامل وقت استقلال به درگیری کشیده شد و جباری ۸ مرداد ۹۲ در گفت‌وگویی مفصل این درگیری را تایید کرد: «فتح‌الله‌زاده در مورد تمدید قرارداد زیر حرفش زد. من گفتم برای شما متاسفم که به عنوان مدیرعامل استقلال دروغ می‌گویید و فتح‌الله‌زاده مرا هل داد. من گفتم دستت را به من نزن و بعد از آن بود که فتح‌الله‌زاده به پدر من توهین کرد و من هم با مشت به صورت او زدم. اگر امیری معاون باشگاه میانجیگری نمی‌کرد شاید اتفاق بدتری می افتاد.»

فوت پدر در روز قهرمانی

تلخ و شیرینِ زندگی را جباری در یک مسابقه تجربه کرد. مجتبی در فینال جام حذفیِ لیگ هشتم مقابل پگاه بازی کرد. دیداری که طبق هماهنگی قبل، قرار بود پدر مجتبی جباری در ورزشگاه حاضر باشد. ولی بدون اینکه مجتبی در جریان باشد، پدرش در همان روز فوت کرد و استقلال هم با گل او قهرمان جام حذفی شد. جباری در اولین بازی فصل بعد به ابومسلم گل زد و زیر پیراهن استقلال، یادی از پدر فقیدش کرد.

1
1

دربی نباز!

جباری یکی از به‌یادماندنی‌ترین گل‌های دربی را زد و پاس گل تماشایی به فرهاد مجیدی را هم داد. جباری مجموعا ۴ گل در دربی زد و ۴ پاس گل هم داد. یکی از رکوردهای ویژه‌ شماره هشت، شکست‌ناپذیری در دربی است.

 خداحافظی بعد از بازی مقابل استقلال

مجتبی از استقلال به سپاهان رفت و در دور رفت باید در آزادی با این تیم بازی می‌کرد. نمایش ضعیف جباری در آن مسابقه باعث شد که این بازیکن قید حضور در لیگ ایران را بزند و راهی تیم‌های عربی شود!

2
2

رباط صلیبیِ معروف!

یکی از صحنه‌های تلخ برای مجتبی جباری، پارگی رباط صلیبی قبل از جام جهانی ۲۰۰۶ بود. اتفاقی که اگر رخ نمی‌داد، شاید سرنوشت او هم به کل عوض می‌شد. مصدومیتی که باعث شد در همه فصول فوتبالی‌اش بدنسازی اول فصل را بپیچاند!

درگیری با قلعه‌نویی

برخلاف ظاهر آرام جباری، این بازیکن درگیری‌های زیادی هم در کارنامه‌اش ثبت کرده است. مانند درگیری با عکاس در تمرین استقلال و در چند نوبت هم با مربیان تیم‌های خودی و حریف. جباری در فصلی که قلعه‌نویی در تراکتورسازی بود، در راهروهای ورزشگاه یادگار امام با این سرمربی درگیری کلامی داشت و با ستار همدانی کمک مربی او هم کارش به جاهای باریکتر کشیده شد.

 دعوا با کرار

درگیری به یادماندنی بعدی جباری، جنجالش بر سر ضربه ایستگاهی بود. جایی که مجتبی اجازه زدن ضربه ایستگاهی را به کرار جاسم نمی‌داد و کرار هم در واکنش به دیکتاتوری شماره هشت، به او یادآوری کرد که سال قبل از همین نقطه به تیم او گل زد. صحبتی که باعث شد جباری به سیم آخر بزند و بعد از مسابقه علیه هم‌تیمی‌اش مصاحبه کند.

3
3

نود

۴    
آی اسپورت
2018-07-14 14:44:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر