فهرست
حق اعتراض در فوتبال؛ به کریمی حق بدهیم
حق اعتراض در فوتبال؛ به کریمی حق بدهیم

حق اعتراض در فوتبال؛ به کریمی حق بدهیم

۱- فوتبال در ایران استاندارد نیست؛ انگار تمرینی است برای «به درِ بسته خوردن». آدم‌ها هم چاره‌ای ندارند جز عادت به بازی در این فضای غیراستاندارد. غریبه‌ها هم بعد از مدتی می‌آموزند چگونه به این وضع عادت کنند. از کارلوس کی‌روش اگر بگذریم، بیشتر مدیران، مربیان و بازیکنان یاد گرفته‌اند که چگونه در این فضایِ بسته روزگار بگذرانند و بخشی از اقتصادِ ورشکسته فوتبال ایران باقی بمانند. فوتبال ایران شبیه اتاقی است با سقف کوتاه و انباشته از اسباب و اثاثیه‌هایی کهنه و قدیمیِ یادگار آدم‌های گذشته. این فوتبال ربطی به اینجا و امروزِ ما ندارد. کمبود «حرف حق» چنان مشکل لاینحل فراگیری است که بعد از مدتی آدم‌ها دیگر به آن فکر هم نمی‌کنند.

۲- مردانی که می‌توانستند اعتبار فوتبال ایران باشند قید حضور در این فوتبال را زده‌اند: وحید هاشمیان و مهدی مهدوی‌کیا. علی کریمی و علی دایی هم ماندند و شدند نمادی از مبارزه با فساد در فوتبال ایران. صدایی که با وجود برخی تلاش‌ها، ساکت نشدند. برای ماندن، همرنگ این فوتبال غیراستاندارد نشدند. آنها هم می‌توانستند مثل خیلی‌های دیگر در تار و پود فوتبال تنیده شوند و بدونِ احساس نیازِ به روزشدن، باقی بمانند و تیم داشته باشند اما متفاوت ماندند.

۳- در دنیایِ فوتبال ایران، ما خودمان را فقیر نمی‌دانیم. بلکه خودمان را بهترین تماشاگران دنیا می‌دانیم، خودمان را پیشرفته می‌نامیم و از تعداد جام‌ها، تعداد قهرمانی‌ها و تعداد عنوان‌ها نام می‌بریم. شرایط به سویی رفت که ما همه در شرایطی کمابیش یکسان زندگی کنیم و در فوتبال فعال باشیم. مدیر، مربی، بازیکن، خبرنگار و هوادار وارد چرخه‌ای شدند که از هم جدا نشوند که خطاها دیده نشود که اشتباهات سرپوش گذاشته شود. خوبیِ این رویکرد این بود که همه ما مثل هم شده بودیم و بدی این بود که خودمان این‌را نمی‌دانستیم. این، همان چیزی است که واقعیت را از ما دور می‌کند. لایه‌های متفاوت از واقعیتی متفاوت. از آرمان‌های متفاوت. معناهایی که با آنها بار آمده بودیم و با همه وجود به آن باور داشتیم. مثل همین که اگر جادوگر نداشته باشیم، موفقیت دور از دسترس است. مثل اینکه اگر دلال نداشته باشیم، بازیکن خوب نمی‌توانیم جذب کنیم. باور اینکه برای حمایت باید با خبرنگاران و رسانه‌ها، قرارداد داشته باشیم. مثل اینکه اگر بخشی از قرارداد را به مدیر و مربی ندهیم، جذب باشگاه نخواهیم شد. مثل مربی‌ای که آموزش دیده از حریف جاسوسی کند تا به ترکیب آنها پی ببرد. از این دست مثال‌ها بسیار است.

۴- علی کریمی و علی دایی به وضعیت عجیب فوتبال ایران اعتراض دارند. او فریاد زد: « یک بطری به زمین پرت کردند چهل میلیون تومان ما را جریمه کردند.این جریمه روی چه حسابی است؟» تا جایی که ما می‌دانیم در فوتبال ایران هیچ منطقی پشت این‌جور تصمیم‌گیری‌ها نیست. دلیلش قطعا هواداران نبوده، خواستن یا نخواستن آنها که اهمیتی ندارد، آنها بهتر است سرشان به کار خودشان گرم باشد. به‌نظر می‌رسد همه‌چیز مربوط به «مصلحت عالی» است. مردانی که نشسته‌اند و دور از بطن فوتبال، قانون تعریف می‌کنند. فوتبال ایران تلنباری از خشم‌های فروخورده‌ای است که پشتوانه ندارند، هدایت شده نیستند، بدهکار نیستند اما طلبکار هستندو فریاد می‌زنند بر سر فوتبال ایران و مدیرانش. به علی کریمی‌ها حق بدهیم. صدای آنها باید شنیده شود. او مثل بسیاری دیگر به‌دنبال شفاف‌سازی است.

۵- صدای علی کریمی و علی دایی را بشنویم که به وضعیت فوتبال ایران اعتراض دارند. صدای این فریاد را باید شنید که: « یک بطری به زمین پرت کردند چهل میلیون تومان ما را جریمه کردند. این جریمه روی چه حسابی است؟» چه منطقی در فوتبال ایران چنین تصمیم‌گیری‌هایی را توجیه می‌کند؟ خواست هواداران؟ خواستن یا نخواستن آنها که هیچگاه اهمیتی نداشته است. اصلا بهتر است هواداران در این ملغمه فوتبالی سرشان گرمِ حاشیه باشد تا از متن نپرسند. فوتبال ایران جایی است که منطق در آن جواب نمی‌دهد که تکلیف همه‌چیز را «مصلحت عالی» مشخص می‌کند. مردانی دور از بطن فوتبال که دور هم نشسته‌اند و قانون تعریف می‌کنند. این مصلحت عالی فوتبال ایران را تبدیل کرده به تلنباری از خشم‌های فروخورده‌. فریادهای علی کریمی را باید بشنویم؛ او پشتوانه‌ای ندارد، از جایی هدایت نشده و بدهکار کسی هم نیست اما حق دارد که طلبکار این فوتبال و مدیرانش باشد. به علی کریمی‌ها حق بدهیم و صدای‌شان را بشنویم. این صداها چیزی نمی‌خواهند جز شفاف‌سازی. مگر نه اینکه شفافیت اصل اول مبارزه با فساد است؟

 

روزنامه اعتماد

۱۷ ۱۴  
آی اسپورت
2018-02-06 14:11:00
نظر دهید

۱۴ نظر
سعید از خوزستان
سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶، ۱۴:۱۹
در این که وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال ایران در حمایت از باشگاه حکومتی پرسپولیس کاملا فاسد هست شکی نیست.......
اما اگه قراره با فساد مبارزه بشه باید از خود علی کریمی شروع کرد.......

اسم علی کریمی در بین سهامداران شرکت استیل آذین ایرانیان قرار دارد دلیلی بر سکوت ایشان در برابر بزرگترین فساد تاریخ فوتبال ایران است.......
او با سر و صداهای ساختگی علیه فساد در فوتبال و حمله به رئیس فدراسیون فوتبال و سایر ارکان فوتبال ایران سعی در گمراه کردن اذهان را دارد تا خود به راحتی به فسادهای مالی خود به همراهی حسین هدایتی بپردازد....
سکوت علی کریمی در برابر بزرگترین فساد تاریخ فوتبال ایران حسین هدایتی برای چیست؟؟؟؟؟؟
استقلالی قدیمی
سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۰۱
بس کن تو رو خدا! واقعا امثال تو باعت خجالت هوادارن استقلال هستید! علی کریمی آبروی فوتبال ماست! نیازی به این دله دزدی ها نداره! همانطور که ما حجازی رو به خاطر منش و شجاعتش دوست داشتیم علی کریمی رو هم به همین خاطر دوست داریم مهم نیست پرسپولیسیه!
آبروی ما رو میبری به خدا! خجالت میکشم میبینم همچین هواداری بیمنطق و کوری داریم!!
No One
سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۰۲
اصلاً می فهمی چی می نویسی؟
قبل نظر دادن فکر هم میکنی؟
چجوری این حجم از بلاهت تو وجودت جا شده اِی «سعید از خوزستان»؟
حیف اسم خوزستان...
ناصر
سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۰۵
ببند
علیرضا
سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۰۸
آخه ...! تا به حال دو هزار دفعه توضیح دادن که علی کریمی به همراه یک سری دیگه از پیش کسوت های پرسپولیس رو سهامدار کردن که بهشون مجوز خرید باشگاه رو بدن!
اگر نفهمید این نفهمی خود را هر روز فریاد نزنید!
تتلو از خوزستان
سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶، ۱۶:۱۴
این افراد ننگی برای تمام دوران هستن...
کپی پیست کردن مطالب کانال تلگرام با ادمین های خردسال نهایت تفکر این مفلوکین بینواست...
برای سلامتی سعید و امثال سعید دعا کنیم چرا که بیمار بودن جرم نیست
هواداردوآتیشه
سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶، ۱۸:۲۰
خرعبلات و چرندیاتت رو با اسم استقلال نیار لطفا... تو از هواداری بویی نبردی ....
۲
خاطره الهلال
سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶، ۲۱:۱۷
سعید جان دمت گرم
مهدی تاجی
سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶، ۲۱:۲۴
این استقلالی قدیمی که خودشو جا طرفدارا استقلال جا زده یک بی شرف لنگیه
فرزاد
سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶، ۲۱:۲۶
علیناز کریمی که معلومه از فساد تیم محبوبش چیزی نمیگه.
قلي
سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶، ۱۶:۲۰
حق اعتراض، نه حق دري وري گويي و مزخرف پراني!
پرسپولیس
چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۶، ۰۲:۱۸
این کیسه کشا حق دارن از کریمی بد بگن یک فینال مفت فدراسیون تقدیمشون کرد وحق نفت رو خوردن
حسین اهوازی
چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۶، ۰۲:۲۳
اگر علی کریمی پرچمداره مبارزه با فساده باید زودتر از اینها حرف میزد نه اینکه چون یک هند براش نگرفتن به آسمون و زمین گیر بده. کریمی باید بدونه محبوبیت دوران بازیگری هیچ کمکی به ضعف مربی گریش نمیکنن. به نظرم بهتره محبوبیتش رو فدای ندانم کاریهاش نکنه
serezo
چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۶، ۱۲:۱۷
جناب آقای عالی نمیدونم یا چه منطقی علی دایی رو تو این مطلب اورده اونو مدافع حق دونسته ! دایی از همیشه ازین نابسامانی بیشترین سودو برده از این که سالها حاضر نبود از تیم ملی کنار براه تا یک شبه سرمربی تیم ملی و پزسپولیس شدن و مراودات سیاسی اش .دایی اطرافش امثال قدوسی رو داره که ...!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر