فهرست
بالماسکه حرفه‌ای‌گری بر چهره فوتبال ایران
بالماسکه حرفه‌ای‌گری بر چهره فوتبال ایران

بالماسکه حرفه‌ای‌گری بر چهره فوتبال ایران

آی اسپورت - چند سالی است کنفدراسیون فوتبال آسیا با قوانین سخت و حرفه‌ای خود فدراسیون‌ها و باشگاه‌های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا را مجاب به رعایت آن کرده است و شرط حضور در این رقابت‌ها داشتن این ملزومات است. در این یادداشت سعی می‌کنیم بررسی کنیم آیا مجموعه فوتبال ایران از داشتن شرایط حرفه‌ای‌گری برخوردار است یا مثل همیشه با سندسازی و نقاب حرفه‌ای‌گری فقط به حضور در سطح اول فوتبال آسیا فکر می‌کند!

اِی اف سی پنج معیار اصلی را برای ماراتن بزرگ‌ترین رویداد باشگاهی خود در پهناورترین قاره جهان یعنی آسیا تعیین کرده است :

۱) معیار اول؛ ورزشی است و شامل برگزاری مسابقات ورزشی ؛ دیدارهای تیم‌های پایه و مسایلی از این دست است. با نگاهی گذرا به مسابقات فوتبال در سطوح مختلف بخصوص تیم‌های پایه در کشورمان متوجه بی‌برنامگی و نبود ابتدایی‌ترین امکانات برگزاری یک مسابقه فوتبال در سطوح پایه می‌شویم ؛ یادمان نرفته است در سال ۹۰ امیر توکلی نوجوان ۱۵ ساله تیم آبفا در مسابقه با تیم آلیاژی فولاد در چارچوب لیگ نوجوانان یزد بر اثر برخورد توپ با قفسه سینه‌اش به علت نبود پزشک و دیر رسیدن آمبولانسی که با داشتن حداقل‌ترین امکانات پزشکی بود به رحمت خدا رفت و خانواده‌اش را برای همیشه داغدار کرد!

۲) معیار دوم؛ داشتن کارکنان صلاحیت‌دار اداری و پرسنلی در باشگاه‌هاست. سوال اینجاست اساسا باشگاه‌های ما چه تعداد نیروی انسانی حرفه‌ای که دوره‌های لازم آموزشی برای گرداندن سیستم اداره یک باشگاه فوتبال را دیده باشند را دارند؟!

۳) معیار سوم؛ بحث حقوقی شامل ثبت تجاری باشگاه‌ها، قراردادهای باشگاه‌ها با بازیکنان-مربیان و کارکنان است. سال‌هاست شاهد بروز اتفاقات عجیب و غریب و تاسف‌آوری به دلیل نبود سواد لازم در بخش‌های حقوقی فوتبال و بروز نبودن پرسنل این واحد مهم و اساسی در فوتبال ایران هستیم که نتیجه آن بدهکاری‌های کلان و جریمه‌های انضباطی فیفا است ولی آب از آب تکان نمی‌خورد!

۴) معیار چهارم؛ مربوط به ترازنامه‌های مالی و بدهی‌های باشگاه‌ها می‌باشد. به دلیل نبود یک مدیرعامل مسلط به مسائل مالی و یا حضور یک معاونت مالی کارکشته در کنار مدیرعامل و اعضا هیئت مدیره؛ همیشه باشگاه‌های فوتبال ایران چه دولتی و چه خصوصی با مشکلات عدیده و بعضا غیرقابل مهاری مواجه هستند؛ نداشتن ترازنامه مالی شفاف به عنوان یک نقطه تاریک در کارنامه مالی و اقتصادی مدیران ارشد باشگاه‌های ایرانی وجود دارد، و ظاهرا قرار هم نیست هیچوقت این معضل برطرف شود! مثال زنده این داستان تلخ همین دست و پا زدن‌های هرساله مدیران عامل سرخابی‌ها به دلیل وجود پرونده‌های باز شکایات بازیکنان و مربیان داخلی  و خارجی در فیفا که برای گرفتن مجوز حرفه‌ای لیگ قهرمانان آسیا نیاز به بسته شدن این پرونده‌ها و یا گرفتن رضایت از شاکیان است!

۵) معیار پنجم؛ مربوط به زیر ساخت‌های باشگاه‌ها از جمله داشتن استادیوم اختصاصی است. داشتن استادیوم اختصاصی در فوتبال باشگاهی ما اصولا وجود خارجی ندارد چرا که اساسا هیچ باشگاهی در ایران این شرط AFC را نمی‌تواند اجرا کند! پرسپولیس و استقلال چند سالی است به همت شهرداری تهران داری دو زمین اختصاصی اجاره‌ای شده‌اند که با توجه به داشتن هواداران زیاد و نبود همیشگی امکانات برگزاری یک مسابقه در سطح لیگ برتر ایران و آسیا امکان برگزاری آن را ندارند! سرخابی‌ها در لیگ برتر ایران و لیگ قهرمانان آسیا استادیوم آزادی را به عنوان زمین اختصاصی معرفی کرده‌اند که اتفاقا بازی‌های تیم ملی هم آنجا برگزار می‌شود، و به همین دلیل استادیوم آزادی روز به روز فرسوده‌تر و به نابودی نزدیک‌تر می‌شود!

با بررسی این پنج معیار باید گفت فوتبال باشگاهی ما فقط حداقل‌ها را برای این مسابقات داراست و تا کی قرار است با سندسازی و با پاک نشان دادن ترازنامه‌های مالی به AFC و FIFA دروغ گفت؟ آیا وقت آن نرسیده که شعار خصوصی شدن پرسپولیس و استقلال رنگ عمل بگیرد؟ وقتی این دو تیم خصوصی شوند هم ترازنامه شفاف‌تری خواهند داشت و هم می‌توانند برای زیرساخت‌های باشگاه خود برنامه‌ریزی کنند، و بتوانند با درآمدزایی هم دارای استادیوم اختصاصی شوند و هم در نقل انتقالات فصل بهترین بازیکنان ایران و لژیونرهای خارجی را جذب کنند تا شاهد حضور فوتبالیست‌های درجه چندم خارجی نباشیم!

این روزها در محافل اقتصادی صحبت از حذف چهار صفر پول ملی است؛ ترکیه وقتی در سال ۲۰۰۵ میلادی ۶ صفر از پول ملی خود را حذف کرد به موازات آن بانک‌ها را ملزم به حضور در فوتبال باشگاهی خود نمود تا از صنعت فوتبال بیشترین سود را ببرد و امروزه فوتبال باشگاهی ترکیه یکی از نهادهای پول‌ساز این کشور اورآسیایی است؛ می‌شود با الگو گرفتن از ترکیه صنعت پولساز فوتبال را در ایران به حرکت وا داشت؛ به امید آن روز.

۴ ۱  
آی اسپورت
2019-09-09 18:07:00
نظر دهید

۱ نظر
سعید
دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸، ۲۳:۰۳
واقعا امید داری؟؟؟؟؟ مثلا باشگاه ها که با سند سازی کارشونو راه میندازن و طرف دیگه هم ژورنالیستان که نمیزارن فیفا محروممون کنن که مبادا از نون خوردن بیفتن
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر