فهرست
شگفت‌انگیزها، سلطان جدید اروپا
شگفت‌انگیزها، سلطان جدید اروپا

شگفت‌انگیزها، سلطان جدید اروپا

آی اسپورت - سوت دامیر اسکومینا پایانی بود برای این فصل فوتبالی اروپا، جایی که لیورپول قهرمان انتهای داستانش بود. جایی که کلوب «تا سه نشه بازی نشه» را معنا کرد. او بعد از فینال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۸، دیگر این بار جام را تقدیم حریف نکرد و خودش در پایان روی دست بازیکنان به هوا پرتاب شد.

سرخ‌های بندر لیورپول برای ششمین بار بر بام اروپا ایستادند و حالا تنها دو تیم را بالای سر خود می‌بینند. آنها تعداد قهرمانی‌های تیم‌های انگلیسی در رقابت‌های لیگ قهرمانان و جام باشگاه‌های اروپا را به عدد ۲۳ رساندند و از ایتالیایی‌ها پیشی گرفتند. لیورپول حالا به اندازه تمام رقبای خود در جزیره توانسته به فینال اروپا برسد. به قول ونگر «لیورپول شهر موسیقی، طبقه کارگر و فوتبال است. هر کسی که گذرش به انگلستان افتاده باشد، می‌داند آنجا مکان خاصی برای فوتبال است. به همین خاطر آنها همیشه می‌توانند دست به خلق معجزه بزنند.»

این قهرمانی در رسانه‌های اروپایی بازتاب فراوانی داشت و همه به شایستگی تیم برنده فینال، واقف بودند. تیمی که ذهنیت برنده شدن داشت و در مقابل، تیمی قرار داشت که به‌رغم شایستگی فراوانش، برای گرفتن جام به میدان نیامده بود یا حداقل به اندازه لیورپول اشتیاق نداشت.

در انگلیس روزنامه شهر لیورپول، «اکو» با چاپ عکس بزرگ بازیکنان لیورپول در لحظه بالای سر بردن جام قهرمانی لیگ قهرمانان از تیتر «جاودانه‌ها» استفاده کرد. ضمیمه ورزشی این روزنامه هم عکس صفحه اول خود را به یورگن کلوب جام در دست اختصاص داده و از تیتر «جام کلوب» استفاده کرده است. صفحه یک دیگر ویژه‌نامه ورزشی این روزنامه یورگن کلوب را روی دست‌های لیورپولی‌ها به تصویر کشیده که به هوا پرتاب شده و با استفاده از ۶ ستاره به نماد ۶ قهرمانی اروپایی لیورپول از تیتر « لذت 6» استفاده کرده است.

روزنامه «دیلی استار» با اختصاص دادن صفحه اول خود به عکسی از شادی بعد از گل محمد صلاح زننده گل اول لیورپول از روی نقطه پنالتی، از تیتر «شگفت‌ انگیزها» استفاده کرده است.

روزنامه «ساندی اکسپرس» هم با چاپ عکسی از محمد صلاح که جام قهرمانی را بالای سر برده تیتر زد: «لیورپول تاج قهرمانی اروپا را بر سر گذاشت»

روزنامه «آبولای» پرتغال با انتشار عکسی از لحظه بالای سر بردن جام قهرمانی توسط لیورپولی‌ها تیتر زد: «سلطان جدید اروپا»

روزنامه پرتغالی «او جوگو» هم با انتشار عکسی از یورگن کلوب در حالی که روی دست‌های بازیکنان لیورپول قرار دارد از تیتر «لمس کردن آسمان» استفاده کرد.

روزنامه ایتالیایی «گاتزتا» هم با چاپ عکسی از لحظه بالای سر بردن جام قهرمانی توسط لیورپولی‌ها نوشت: «و حالا ششمین قهرمانی»

در اسپانیا هم روزنامه «آاس» با چاپ عکسی بزرگ از یورگن کلوب و ستاره‌های لیورپول که جام قهرمانی را در دست دارند از تیتر «لیورپول ابدی» استفاده کرد. روزنامه «موندو دپورتیوو» که در شهر بارسلونا منتشر می‌شود هم با چاپ عکسی از لحظه بالای سر بردن جام قهرمانی توسط لیورپولی‌ها از تیتر «غرور سرخ» استفاده کرد.

در فرانسه هم نشریه فرانسوی «اکیپ» صفحه اول خود را به بازیکنان سرخ‌پوش لیورپول و جام قهرمانی اختصاص داد و تیتر اول خود را به زبان انگلیسی نوشت: «خدا پشت و پناه قرمزها» که به‌عنوان و ترجیح‌بند سرود ملی بریتانیا اشاره دارد. در راه این قهرمانی همانقدر که امثال صلاح، مانه، فیرمینو و اوریگی تاثیر داشتند مدافعان و دروازه‌بان لیورپول هم خوب درخشیدند. فان دایک در 64 بازی این فصل دریبل نخورد. او گل‌های حساسی را هم به ثمر رساند. رابرتسون و آرنولد به‌عنوان مدافعان چپ و راست فراتر از حد تصور بودند. آنها با پاس‌گل‌های بی‌نظیر خود مسیر گرفتن این جام را هموار‌تر کردند. آلیسون عقب‌تر از همه نفرات بود اما نقش غیرقابل انکاری در این موفقیت داشت. او نشان داد فرق یک دروازه‌بان خوب با یک دروازه‌بان بد منجر به قهرمان شدن یا نشدن می‌شود. او بعد از ۹ سال به اولین گلری تبدیل شد که در فینال کلین‌شیت می‌کند. اگر سیو او مقابل میلیک در دور گروهی نبود شاید لیورپول اصلا به یک‌هشتم نهایی نمی‌رسید. اگر واکنش‌های نجات بخشش مقابل بارسا در نیمه اول بازی برگشت نبود به هیچ وجه معجزه آنفیلد رقم نمی‌خورد.

 

فرهیختگان 

۳    
آی اسپورت
2019-06-03 11:53:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر