فهرست
کواچ: دروغ‌های مصلحتی و بازی روزگار
کواچ: دروغ‌های مصلحتی و بازی روزگار

کواچ: دروغ‌های مصلحتی و بازی روزگار

آی‌اسپورت – گفتن دروغ‌های مصلحتی ممکن است راهی برای فرار از مشکل امروز باشد، اما همیشه فردایش بهایی باید بابتش پرداخت، نکته‌ای که نیکو کواچ این روزها به خوبی درکش کرده است.

وقتی در ماه آوریل گمانه‌زنی‌های زیادی از پیوستن کواچ به بایرن مونیخ به گوش می‌رسید، کواچ به مدیر ورزشی آینتراخت فرانکفورت، فردی بوبیچ، اطمینان داد هیچ تماسی بین او و بایرن نبوده و همچنان مربی آینتراخت است و خواهد بود... "فعلا". حالا در شرایطی که هنوز یک نیم فصل هم از نشستن کواچ روی نیمکت بایرن نگدشته، از بازی روزگار این کلمه "فعلا" بدل به کابوس مربی کروات و سرتیتر اکثر بحث‌هایی که درباره آینده شغلی او می‌شود شده: «نیکو کواچ همچنان مربی بایرن مونیخ است؛ فعلا».

حتی بعد از پیروزی 1-5 مقابل بنفیکا که بهترین نمایش بایرنِ کواچ را با خودش به همراه داشت، سوال اصلی خبرنگاران از حسن سالیحمیدزیچ، مدیر ورزشی باشگاه، آینده مربی 47 ساله‌شان بود: «آیا او برای بازی با برمن همچنان مربی بایرن خواهد ماند». جواب سالیحمیدزیچ مثبت بود، اما بدون هیچ توضیح بیشتری.

نمایش بایرن مقابل بنفیکا پیروزی‌ای برای کهنه‌سواران باشگاه بود. آرین روبن دو گل کلاسیک روبنی زد. فرانک ریبری هم یک گل انفرادی زد. رابرت لواندوفسکی هم با دو گلی که زد بدل به ششمین گلزن برتر تاریخ چمپیونز لیگ (در فرمت جدیدش) شد. لواندوفسکی حالا 51 گله از منظر سرعت رسیدن به مرز 50 گل نسبت به تعداد بازی‌هایش فقط لیونل مسی و رود ون نیستلروی را بالاتر از خودش می‌بیند. بدین ترتیب و با این نمایش فشار روی هیات مدیره باشگاه برای یک خانه‌تکانی اساسی کمتر شد؛ فعلا.

اما این پیروزی مقتدرانه به جای اینکه کمکی به حفظ جایگاه کواچ کند بیشتر این سوال را مطرح کرد که چرا تیم او در بوندسلیگا چنین بازی نمی‌کند؟ چرا بعد از شروعی عالی و هفت پیروزی پیاپی در رقابت‌های مختلف، فرم بایرن تا این حد افت کرد؟

روزنامه بیلد خبر از دیداری خصوصی بین کارل هاینتز رومینیگه با ریبری و لواندوفسکی و توماس مولر و مانوئل نویر در روز دوشنبه داده. آیا این ملاقات تاثیری روی نمایش بایرن داشته؟ در این دیدار گویا رومینیگه اول به بازیکنانش فرصت داده تا نگرانی‌های خودشان از عملکرد مربی جدیدشان را بازگو کنند و بعد یادشان انداخته به عنوان بازیکن بایرن چه رسالتی روی دوششان قرار دارد. اما نفس و لزوم چنین دیداری حاکی از به هم ریخته شدن ساختار باشگاه دارد و مشکلات بنیادینی که با آن درگیر شده‌اند.

مشخصا خود کواچ چنین اوتوریته‌ای نداشته که با بازیکنانش حرف بزند و روحیه و مسئولیت لازم را بهشان بدهد. خود سالیحمیدزیچ هم چنین کاراکتری ندارد، همانطور که این هفته یک بار دیگر اولی هوینس به یادمان انداخت رئیس واقعی در بایرن کیست وقتی اعلام کرد: «تصمیم گرفتیم امروز حسن با شما (خبرنگاران) حرف بزند». پس سالیحمیدزیچ با اجازه هوینس به خبرنگاران اطمینان داد که نه با آرسن ونگر، و نه هیچ مربی دیگری برای جانشینی کواچ تماسی برقرار نشده.

یکی از منابع بایرن به ESPN گفته باشگاه قصد ندارد تا آخر فصل دست به تغییر مربی بزند، مگر اینکه نتایج کواچ در بوندسلیگا موقعیت او را غیر قابل نجات کند. صعود به دور بعدی چمپیونز لیگ آرامشی چند روزه به کواچ داده، اما مادامی که بازیکنانش از ناتوانی او در چیدن طرح‌های هجومی شکایت کنند نمی‌توان آینده بلندمدتی برایش در سابنر اشتراس متصور شد.

از سوی دیگر مسئولین باشگاه باید از همین حالا به فکر تابستان و پروسه خانه‌تکانی‌شان باشند. اگر قرار است بایرن دست به جوانگرایی بزند و مثلا کای هاورتز، مستعدترین فوتبالیست آلمانی نسل خودش، را بخرد، اول باید تکلیف مربی‌اش را مشخص کند.

کواچ این روزها در نبردی بزرگی به سر می‌برد تا به رئسایش در باشگاه ثابت کند او مربی مناسبی برای ریبوت کردن بایرن است. کواچ در حال شکست خوردن در این نبرد است؛ فعلا.

۷    
آی اسپورت
2018-12-01 11:36:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر