فهرست
کلید قهرمانی: تغییر پست هندرسون
کلید قهرمانی: تغییر پست هندرسون

کلید قهرمانی: تغییر پست هندرسون

آی‌اسپورت – پنج سال پیش در آن بازی شوم برابر چلسی، جردن هندرسون به دلیل محرومیت قادر به همراهی لیورپول نبود. دیشب اما انرژی بالای کاپیتان قرمزپوشان آنفیلد و پاس گل بسیار دقیقی که او برای سادیو مانه ارسال کرد، کلیدی‌ترین عامل در پیروزی تیمش برابر چلسی بود، پیروزی‌ای که می‌تواند در پایان فصل قهرمانی لیگ را برای لیورپول، بعد از ۲۹ سال به همراه بیاورد.

هندرسون بعد از ورودش به زمین، در نیمه دوم بازی مقابل ساوتهمپتون، با بالاترین انگیزه و شور ممکن بازی کرد و گل سوم تیمش را هم زد. خوشحالی خاص او بعد از به ثبت رسیدن این گل نشان از عطش قهرمانی و تعصب‌اش برای تیمش داشت. هافبک سابق ساندرلند در بازی مقابل پورتو هم یکی از کلیدی‌ترین مهره‌های لیورپول بود و با پاس هوشمندانه‌اش برای ترنت الکساندر-آرنولد، او را در موقعیت ساختن گل دوم برای روبرتو فرمینو قرار داد. کاپیتان لیورپول دیشب هم در جریان پیروزی ۰-۲ تیمش برابر چلسی به عنوان بهترین بازیکن زمین انتخاب شد، عنوانی که کاملا لایقش بود.

اما چطور هندرسون به یک باره در دو هفته اخیر چنین نقش تاثیرگذاری برای تیم یورگن کلوپ پیدا کرد؟ خود کلوپ بعد از پیروزی برابر پورتو درباره کاهش دادن بار دفاعی از وظایف کاپیتانش و آزادی عمل بیشتر دادن به او برای اضافه شدن به خط حمله چنین توضیح داد: «این تقصیر من بود که هندو یک سال و نیم در پست شماره 6 بازی کرد. ببخشید! اما ما واقعا در این پست بهش نیاز داشتیم».

رفتار و رویکرد کلوپ قابل تقدیر است، اما شاید این نمایش‌های خود هندرسون بود که مربی‌اش را مجبور کرد تا او را در نقشی جدید به زمین بفرستد. هندرسون برای تیم ملی انگلیس، مقابل مونتنگرو در نقش هافبک باکس-تو-باکس نمایشی عالی داشت و یک پاس کلیدی بسیار دقیق هم به رحیم استرلینگ داد. این فرمِ هندرسون در پست جدیدش در بازگشت به ملوود هم ادامه پیدا کرد و گزینه‌ای جدید پیش پای کلوپ گذاشت.

عامل کلیدی دیگر در این تغییر و تحولات جا افتادن فابینیو در مرکز زمین بود. هافبک سابق موناکو در نیم فصل اول برای تطبیق دادن خودش با شرایط متفاوت لیگ برتر دچار مشکلاتی شده بود. اما از شروع سال جدید فابینیو ارزش خودش در این پست را به خوبی نشان داد و نیاز لیورپول به بازی هندرسون به عنوان هافبک دفاعی را از بین برد. بدین ترتیب کلوپ با آسوده شدن خیالش از بابت پوشش لازم به خط دفاعی‌اش، با دستی بازتر هندرسون را به پستی منتقل کرد که همیشه به شکل طبیعی به آن تعلق داشته.

کلوپ با صداقت و با رویی خوش از کاپیتانش بابت دو فصل بازی کردن به عنوان هافبک دفاعی عذرخواهی کرد. با توجه به نتایجی که مربی سابق دورتموند با لیورپول گرفته به سختی می‌توان تصمیمات او را زیر سوال برد. اما آیا واقعا هندرسون از آن دست بازیکنانی نیست که به درستی درک نشده و ذات فوتبالش با سوءتفاهمی همراه بوده؟

برندان راجرز، مربی سابق لیورپول، اعتفاد داشت او بازیکنی است که زاده شده برای دویدن. هندرسون وقتی در نقش هافبک باکس-تو-باکس بازی می‌کند به خوبی رهبری پرس تیم را بر عهده می‌گیرد و مدام خط دفاعی حریف را تحت فشار قرار می‌دهد. او با بالا رفتن تجربه‌اش در سال‌های اخیر انضباط تاکتیکی بیشتری هم پیدا کرده و به همین خاطر قدرت بازی‌خوانی و تصمیم‌گیری‌اش در شروع و ادامه دادن پرس، یا عقب کشیدن تیم هم بالاتر رفته.

هندرسون وقتی در سمت راست خط میانی سه نفره قرار می‌گیرد، همچنان وظایف دفاعی‌اش را هم به جا می‌آورد و فضای پشت الکساندر-آرنولد را پوشش می‌دهد. در این پست اما هندرسون می‌تواند در مواقع لازم به خط حمله هم اضافه شود و تاثیری بسیار مفید برای تیمش داشته باشد؛ از جمله گلی که به ساوتهمپتون زد و پاس گلی که مقابل چلسی به ثبت رساند. «فکر کنم قبل از اینکه خودم با مربی حرف بزنم اصلا بهش فکر نکرده بود. من به مربی گفتم احساس می‌کنم این بهترین پستم است، چون سال‌ها به عنوان هافبک باکس-تو-باکس بازی کرده بودم. وقتی مربی به تیم آمد هم من همین وظیفه را بر عهده داشتم».

ترکیب جدید خط میانی لیورپول با هندرسون و فابینیو بعدی جدید به تیم کلوپ داده. این دو بازیکن تا پیش پیروزی مقابل ولوز، در آستانه سال نو، حتی یک بار هم در ترکیب اصلی کنار هم قرار نگرفته بودند. اولین باری هم که هندرسون و فابینیو با هم از ابتدا وارد آنفیلد شدند به بازی مقابل کریستال پالاس در ماه ژانویه بر می‌گردد. اما حالا به نظر می‌رسد کلوپ فرمولی تازه پیدا کرده، فرمولی که می‌تواند نقشی کلیدی در هفته‌های پایانی بازی کند.

۶    
آی اسپورت
2019-04-15 12:02:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر