فهرست
ایران؛ فرزند ناتنی قاره
ایران؛ فرزند ناتنی قاره

ایران؛ فرزند ناتنی قاره

آی اسپورت - سه هفته پیش بود که در این صفحه گزارشی منتشر شد با تیتر: «میزبانی ایران در لیگ قهرمانان آسیا؟ بعید است». در آن گزارش به این پرداخته بودیم که AFC به دلایل متعددی با میزبانی ایران در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا موافقت نخواهد کرد. در آن برهه تمرکز رسانه‌هاا بیشتر روی میزبانی لیگ قهرمانان آسیا بود اما هشدارهایی هم درباره سلب میزبانی ایران در دیگر مسابقات مهم قاره مثل مسابقات انتخابی جام جهانی 2022 قطر داده می‌شد. تا دو سه روز پیش خوش بینی اندکی درباره میزبانی پرسپولیس از مسابقات گروه E و میزبانی ایران از مسابقات گروه C انتخابی جام جهانی 2022 قطر وجود داشت. اما همه این امیدها ظرف 48 ساعت به باد رفت. میزبانی 3 گروه از مسابقات لیگ قهرمانان آسیا به عربستان رسیده است و امارات و هند هم میزبان دو گروه دیگر هستند. برای مسابقات انتخابی جام جهانی 2022 هم AFC کشور بحرین را برای میزبانی مسابقات گروه E برگزید. بدون شک همه تصمیمات AFC در این ماجرا به زیان ایران بوده است. اما بیایید ببینیم AFC بر چه اساس و مبنایی میزبانان این مسابقات را انتخاب کرده و تیم ملی ایران و نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا چه آسیب‌هایی از این تصمیمات AFC می‌بینند.

 

هند میزبان شد؛ ایران نه!

اولین خبر بد صبح روز پنج شنبه منتشر شد و کنفدراسیون فوتبال آسیا کشورهای میزبان لیگ قهرمانان آسیا را اعلام کرد. طبق اعلام AFC عربستان به عنوان میزبان گروه اول و سوم و چهارم انتخاب شد، شهر الشارجه امارات میزبان گروه دوم شد و بازی‌های  گروه پنج هم در هند برگزار خواهد شد. طبق اعلام کنفدراسیون فوتبال آسیا بازی‌های گروه اول و چهارم در شهر ریاض عربستان برگزار خواهد شد. شهر جده هم به عنوان میزبان بازی‌های گروه سوم انتخاب شد. به این ترتیب پرسپولیس باید راهی هند شود و  استقلال هم به عربستان و شهر جده برود. تراکتور هم باید در امارات مسابقه دهد. مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا در منطقه غرب ۲۵ فروردین تا ۱۰ اردیبهشت برگزار خواهد شد. عجیب‌ترین بخش تصمیمات AFC انتخاب هند برای میزبانی مسابقات گروه E لیگ قهرمانان بود. آن هم در حضور تیم‌هایی مثل پرسپولیس و الریان قطر! البته تیم قطری درخواستی برای میزبانی نداده بود و فقط پرسپولیس و گوای هند برای میزبانی اعلام آمادگی کرده بودند. اما AFC روز پنج شنبه دلیل این تصمیمش را هم اعلام کرد. با توجه به وضعیت شیوع کرونا در سراسر قاره، AFC تصمیم گرفته بود که هر گروه را در یک مکان متمرکز میزبانی کند تا خطر  ابتلای بازیکنان و کارکنان به کرونا را به حداقل برساند. البته این مساله برای همه گروه‌ها و همه تورنمنت‌ها در نظر گرفته شده. اما عواملی مانند محدودیت‌های حداقل سفر و قرنطینه برای تیم‌های مهمان، راحتی پروازها و وضعیت پزشکی در کشور میزبان دیگر معیارهای مهم AFC برای انتخاب میزبان بود که گویا هند در این موضوعات وضعیت بهتری نسبت به ایران داشته!

 

کرونا؛ هم آری هم نه!

شاید در نگاه اول این طور به نظر برسد که اصلی‌ترین دلیل ناکامی ایران در گرفتن میزبانی مسابقات آسیایی، شیوع کرونا است. اما نکته مهمی در این باره وجود دارد و آن این است که کرونا دلیل اصلی این اتفاقات نیست. البته که شیوع کرونا باعث شده AFC تصمیم بگیرد مسابقات را تا جایی که ممکن است به صورت متمرکز برگزار کند و اگر کرونا نبود همه مسابقات (چه لیگ قهرمانان و چه مسابقات انتخابی جام جهانی) به صورت رفت و برگشت و با میزبانی همه کشورها برگزار می‌شد. اما در انتخاب کشورهای میزبان برای برگزاری مسابقات به صورت متمرکز، مساله کرونا چندان اهمیتی نداشته است! حقیقت این است که ایرادها و دغدغه‌های کنفدراسیون فوتبال آسیا مربوط به مسائلی مانند محدودیت‌های بانکی برای انتقال پول، حق پخش تلویزیونی مسابقات و مشکلات با صداوسیما، مسائل گمرکی و در نهایت شیوع کرونا بوده. سران AFC هم با توجه به همین دغدغه‌ها، کشورهای رقیب را به جای ایران در انتخابا میزبان برگزیده‌اند. فوتبال ایران البته از نظر فنی جزو برترین‌های قاره به شمار می‌رود اما در دورانی که فوتبال پا به عرصه تجاری‌سازی و درآمدزایی گذاشته و به جز برد و باخت و مسائل فنی، مسائل مالی و حتی استراتژیک سیاسی هم در آن نقش آفرینی می‌کند، فوتبال ایران در این عرصه حرفی برای گفتن ندارد.

 

استقلال و فولاد به عربستان می‌روند؟

به جز پرسپولیس که میزبانی مسابقات گروهش در آسیا را از دست داد و تراکتور که بازی‌هایش در کشور امارات بازی کند، دو نماینده دیگر ایران در لیگ قهرمانان آسیا دچار یک دردسر مضاعف هم دارند. میزبانی مسابقات گروه C که تیم‌های استقلال، الاهلی عربستان، الدحیل قطر و الشرطه قطر در آن حضور دارند به تیم الاهلی عربستان واگذار شده است. این اتفاق در حالی رخ داده که مشکلات سیاسی بین دو کشور ایران و عربستان سعودی هنوز حل نشده و چند سالی است که مسابقات بین نمایندگان این کشورها در کشور ثالث برگزار می‌شود. با این تصمیم استقلال باید دو بار با الاهلی در عربستان بازی کند! چیزی که اصلا مطلوب نماینده ایران نیست. فولاد خوزستان هم مشکل مشابهی دارد. فولاد اگر در بازی پلی آف بتواند العین عربستان را شکست بدهد وارد گروه D می‌شود. گروهی که تیم‌های السد قطر، النصر عربستان و الوحدات اردن هم در آن حضور دارند و میزبانی‌اش به النصر عربستان واگذار شده است! در واقع فولاد هم باید دو بار با النصر در خاک عربستان بازی کند! این مساله با واکنش فدراسیون فوتبال ایران و باشگاه‌های ایرانی روبرو شده است. احمد مددی مدیر عامل باشگاه استقلال در این باره گفته است: «لابی‌های سعودی در میزبانی‌ آن‌ها تاثیرگذار بوده است چون قطری‌ها نتوانستند هیچ میزبانی بگیرند و خود این مساله گویای این اتفاق است. برای ما جای تعجب داشت و از طریق فدراسیون پیگیر این ماجرا خواهیم بود.»

 

بیشترین آسیب برای تیم ملی

بعد از ناکامی باشگاه‌های ایرانی در گرفتن میزبانی مسابقات لیگ قهرمانان آسیا، صبح دیروز خبر ناگوار بعدی هم رسید و کابوس ایرانی‌ها تکمیل شد. کنفدراسیون فوتبال آسیا دیروز کشورهای میزبان بازی‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ و جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ را اعلام کرد. طبق اطلاعیه AFC، بحرین به عنوان میزبان بازی‌های باقیمانده از گروه سوم انتخاب شد که تیم ملی فوتبال ایران هم در این گروه حضور دارد! این تصمیم در حالی گرفته شد که ایران از 4 مسابقه دور رفت مسابقات، در 3 مسابقه میهمان  بود و قاعدتا باید در 3 بازی دور برگشت میزبان می‌شد. ایران در دور رفت با هنگ کنگ و بحرین و عراق در این کشورها بازی کرد و فقط در بازی آسان مقابل کامبوج در تهران به زمین رفت. اما با تصمیم جدید AFC حالا ایران باید هر 4 مسابقه بعدی‌اش را هم در کشور بحرین برگزار باشد و میهمان باشد. ماجرا وقتی بدتر می شود که بدانیم تیم ملی در جدول این گروه اصلا وضعیت خوبی ندارد. در این گروه عراق با ۱۱ امتیاز در صدر قرار دارد، بحرین با ۹ امتیاز دوم است و ایران هم با یک بازی کمتر و ۶ امتیاز در رده سوم جای دارد. ایران برای این که در پایان مسابقات این گروه صدرنشین شود و صعودش را به مرحله بعدی جام جهانی و البه جام ملتهای آسیا قطعی کند نیاز دارد که هر 4 بازی دور برگشت را با برد تمام کند. تیم ملی ایران برای رسیدن به این هدف روی میزبانی در 3 بازی دشوار دور برگشت حساب زیادی باز کرده بود. اما حالا این فرصت هم از تیم ملی گرفته شده است. واقعیت این است که تیم ملی از بازی در بحرین خاطرات خوبی ندارد. یادمان نرفته که در بازی رفت مقابل همین بحرین با مربیگری مارک ویلموتس یک بر صفر باختیم. اما حالا یک بار دیگر هم باید در خاک بحرین با این تیم بازی کنیم. تازه بازی با عراق و کامبوج و عراق هم در همین کشور برگزار خواهد شد. تصور کنید! تیم ملی باید هر 4 بازی را در خاک بحرین با برد تمام کند! آیا می‌توانیم؟ مقامات فدراسیون فوتبال واکنش قابل توجهی به این اتفاق نشان نداده‌اند. مثلا طهمورث حیدری عضو جدید هیات رئیسه درباره احتمال تغییر میزبان بازی‌های تیم ملی با اعتراض ایران گفته است: «ناامید نیستیم. عزیزی خادم و دستگاه‌های دولتی و وزارت امور خارجه در حال رایزنی هستند. این میزبانی حق فوتبال و ملت ما است که تضییع شده است. ما تا لحظه آخر از پیگیری این موضوع کوتاه نمی‌آییم. قول می‌دهم که جوانان باغیرت تیم ملی ایران تحت هر شرایط با تصمیم و اراده خود و حمایت‌های مسئولان نتیجه قابل قبولی را به دست می‌آورند و ما می‌توانیم در همین دور از مسابقات موفق شویم.» لحن این عضو هیات مدیره اما برخلاف گفته هایش اصلا امیدوار کننده نیست. او بیشتر روی «غیرت ایرانی» تکیه کرده و مسئولیت صعود را روی دوش بازیکنان انداخته است!

 

سازندگی 

۱ ۱  
آی اسپورت
2021-03-13 18:30:00
نظر دهید

۱ نظر
فری
يكشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۹، ۱۹:۲۶
خودمون خواستیم اینجوری باشیم
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر