فهرست
برای کی‌روش خوب است، برای ویسی بد؟
برای کی‌روش خوب است، برای ویسی بد؟

برای کی‌روش خوب است، برای ویسی بد؟

آی اسپورت – می‌گویند برخی ایرانی‌ها به صورت دست‌چین شده (Selective) با هر پدیده‌ای برخورد می‌کنند. هر چیزی از هر فرهنگ، ایدئولوژی، ساختار و … که به سودشان باشد برمی‌دارند و با باقی‌اش مخالفند! برای همین از فرهنگ چهل تیکه‌ای برخوردار شده‌اند، اگر به صفحه اینستاگرام‌شان به عنوان بُرشی عریان شده از زندگی سر بزنید می‌بینید هم عکس عزاداری محرم دارند، هم فحاشی به عرب سوسمارخور که به ایران آریایی حمله کرد، هم فحش به ایرانِ «خراب شده»، هم پرچم شیر و خورشید و عکس شاه، هم عکس حضور در راهپیمایی ۲۲ بهمن، هم نه غزه، نه لبنان، هم قربان صدقه رفتن برای سردار سلیمانی …

به اینکه آیا چنین چیزی خوب است یا بد کاری ندارم. خلایق حق دارند از هر چیزی که می‌خواهند لذت ببرند اما بعد از بازی پرسپولیس- نفت مسجد سلیمان واکنش‌هایی دیدم که به نظرم ما تکلیفمان حتی با خودمان روشن نیست چه رسد با دیگران!

نفت مسجدسلیمان در تهران به تساوی صفر- صفر مقابل پرسپولیس دست یافت. نتیجه‌ای خوشحال‌کننده برای تیمی که تازه به لیگ برتر صعود کرده مقابل قهرمان دو دوره گذشته و کامل‌ترین تیم چندسال اخیر فوتبال ایران. اما نمایش این تیم به شدت مورد نقد قرار گرفت.

در نمای دورتر نفت مسجد سلیمان با دفاع اتوبوسی، بازی تأخیری، چشم دوختن به ضدحملات، مهار بازیکنان کلیدی حریف با سلب فضا و گاه اعمال خشونت، تلف کردن زمان بازی با تمارض به مصدومیت و … این امتیاز را به دست آورد. عده‌ای به عبدالله ویسی حمله کردند که فوتبال چرک به نمایش گذاشته و این سبک بازی همان ضدفوتبالی است که مردم نمی‌پسندند.

پیش از این هم چند سرمربی لیگ برتر به همین دلایل از سوی برخی هواداران و منتقدان نقره‌داغ شده بودند. اینکه مقابل پرسپولیس دست به تجمع در زمین خودی می‌زنند و روح فوتبال را می‌کُشند. این پرسش همیشگی اما بی‌پاسخ می‌ماند که اگر شما جای عبدالله ویسی با بضاعت اندک بازیکن باشید این سبک را دنبال می‌کنید یا ترجیح می‌دهید با بازی باز و تهاجمی دست به خودزنی بزنید و چند گل زیبا دریافت کنید تا تماشاگر لذت ببرد؟!

جالب است که در میان منتقدان این سبک بازی کسانی هستند که ستایشگر سبک کارلوس کی‌روش‌اند. آنها کی‌روش را تحسین می‌کنند که با این سبک بازی از حریفان امتیاز می‌گیرد اما عبدالله ویسی را با اصطلاحاتی مثل فوتبال چرک و ضدفوتبال تحقیر می‌کنند!

-آقا! فوتبال ملی فرق می‌کنه با باشگاه!

-شما انتظار دارید مقابل پرتغال و اسپانیا حمله کنیم؟!

-...

این پاسخ‌های دم دستی را زیاد می‌شنویم اما «فوتبال، فوتبال است». برای عبدالله ویسی لیگ برتر فوتبال ایران، جام جهانی کی‌روش است، نان و شهرتش به آن گره خورده، برای او پرسپولیس همان پرتغال و اسپانیاست و حق دارد تلاش کند امتیاز بگیرد. همانطور که کی‌روش هم با دفاع اتوبوسی، بازی تأخیری، چشم دوختن به ضدحملات، مهار بازیکنان کلیدی حریف با سلب فضا و گاه اعمال خشونت، تلف کردن زمان بازی با تمارض به مصدومیت و … از حریفان امتیاز می‌گیرد.

من هم شیفته فوتبال تهاجمی و پرگل هستم اما مثل همه علاقمندان به فوتبال وقتی این سبک را دوست دارم که تیم محبوبم گل بزند نه اینکه کیسه گل شود! اما این شیوه نقد کردنِ دست‌چین شده آدم‌ها را نمی‌پسندم. اگر سبک بازی کی‌روش را می‌پسندید، به عبدالله ویسی خرده نگیرید. او به سبک کی‌روش مقابل پرسپولیس بازی کرد و امتیاز گرفت.

۳۴ ۷  
آی اسپورت
2018-08-18 13:25:00
نظر دهید

۷ نظر
عطا - تبریز
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۴۰
اقا فرق دارن این دو تا .چرا خودتو می زنی به اون راه؟کی روش ضد حمله بلده.حمله کردن بلده .فوتبال بلده.این ویسی رو با اون مقایسه می کنی؟
رضا
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۳۳
گل واژه نگو داداش تیم کیروش که اصلا حمله بلد نیستن...نمونه ش جهانبخش رو ببین تو باشگاه با تیم ملی چقد فرق دار
آرش6
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۴۳
براینباختن مقابل پرسپولیس برانکو سه راه داری

1- مثل کیروش اتوبوس ببندی و بزنی زیرش

2- مثل شوفر فرار کنی ترکیه

3- مثل استقلال خوزستان استادیوم رو فلسطین کنی
.
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۵۵
تنها راه امتیاز گرفتن از پرسپولیس دفاع اتوبوسی و چرک بازی کردنه
حرف حساب
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۰۸
هر دو مذموم و چرک هستند! هم ضدفوتبال امثال ویسی و جلالی و ... و هم فوتبال چرک کیروش! حالا یکم حال هواداران مراکشی و اسپانیایی رو میفهمیم! من که هیچوقت طرفدار این سبک بازی تیم ملی نبوده و نیستم! جناب کیروشی پور در این مورد جواب دهند!
پ.ن : جووونم کیروششششش!!!!
رضا
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۳۱
باشگاهی و ملی هیچ فرقی نداره...این روش بازی هیچ دستاوردی نداره شما کل تاریخ فوتبال رو نگاه کن چند مورد با این روش قهرمانی داشته... یکبار یونان...یکبار اتلتیکو...به تعداد انگشتهای دست هم نمیرسه...فقط روح فوتبال رو میکشه..جذابیت از بین میره
احسان
يكشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷، ۱۰:۲۴
عجیب اینه که مربیان تیم های رقیب ایران مثل این " ایرانی ها" اینقدر زشت و کینه توزانه راجع به بازی های تیم ایران حرف نزده و ان را نکوبیده اند، به نظر استراتزی کی روش در تکیه هرچه کمتر به بازیکنان تیم های داخلی و بازی گرفتن از لژیونرها برای عده ای خیلی گران تمام شده...
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر