فهرست
راه درست مجتبی
راه درست مجتبی

راه درست مجتبی

آی اسپورت - بین این همه فوتبالیست بازنشسته که انتظار دارند به محض اینکه فوتبالشان تمام شد، سرمربی تیم‌های لیگ برتری شوند و به کمتر از استقلال و پرسپولیس هم راضی نیستند، یکی هم پیدا می‌شود مثل مجتبی جباری که به نظر می‌رسد راه درست را انتخاب کرده.

خبر دستیاری جباری در گل‌گهر سیرجان، خبر خوشایندی است. او که در دوره فوتبالش هم تلاش می‌کرد متفاوت‌تر از دیگران باشد خوب فهمیده که باید از کجا شروع کند. مجتبی سال‌ها برای استقلال بازی کرده، روی سکو هم محبوبیت زیادی داشته و فارغ از مصدومیت‌های طولانی‌اش، یک فوتبالیست نخبه و کمیاب بوده. با این حال می‌داند که استقلال ارثیه پدری او و هیچ کس دیگر نیست. دنیای مربیگری، دنیای دیگری است و هیچ الزامی وجود ندارد که یک فوتبالیست درجه یک، بی‌آنکه تجربه‌ای در مربیگری داشته باشد به سرعت تبدیل به یک مربی درجه یک شود.

در همه دنیا، استثناهایی بوده‌اند که فردای خداحافظی از دنیای بازیگری فوتبال روی نیمکت نشسته‌اند و موفق بوده‌اند اما در نقطه مقابل، تاریخ فوتبال صدها نمونه از مثال نقض این قضیه سراغ دارد. ستارگانی که در زمین جزو بهترین‌ها بوده‌اند اما در مربیگری کمترین موفقیتی نداشته‌اند و به سرعت فراموش شده‌اند. مجتبی جباری این نکته را به درستی متوجه شده و می‌داند پیشینه‌اش به عنوان فوتبالیستی باهوش و هافبکی خلاق، به تنهایی نمی‌تواند موفقیتش در شغل مربیگری را تضمین کند. او می‌توانست مثل خیلی‌های دیگر، مدتی کوتاه از اعتبارش خرج کند و به سرعت روی نیمکت تیم‌های لیگ برتری بنشیند و به جای نفر دوم و سوم بودن، از سرمربیگری شروع کند ولی این راه پرخطر را انتخاب نکرده و ترجیح داده از دستیاری در گل گهر شروع کند.

مجتبی جباری بهتر می‌داند که در عرصه مربیگری القابی مثل «هشت شاکی» و «هشت یاغی» دیگر به کار او نمی‌آید. عصیانگری خاص او در دوره فوتبالش، امروز باید جایش را به تدبیر و تعقل بدهد. نقش عوض شده و مجتبی که روزگاری به کیفیت زمین تمرین اعتراض می‌کرد و کمبود امکانات را با رسانه‌ها در میان می‌گذاشت تا شاید گوش شنوایی وجود داشته باشد، حالا در قالب مربی باید در مواجهه با این مشکلات به سراغ تکنیک‌های مذاکره و حل مسأله برود.

فارغ از اینکه آینده مربیگری مجتبی جباری در فوتبال ایران چگونه رقم می‌خورد، اینکه فوتبالیستی در طراز جباری، مدعی «سهم خواهی» از فوتبال نیست و تصمیم گرفته بی سر و صدا کارش را از دستیاری بگوویچ شروع کند، اتفاق خوشایندی است. اتفاقی که کاش بیشتر در فوتبال ایران تکرار شود.

۲۵    
آی اسپورت
2019-09-07 00:01:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر