فهرست
مانه، سار، سنگال: آماده شگفتی‌سازی
مانه، سار، سنگال: آماده شگفتی‌سازی

مانه، سار، سنگال: آماده شگفتی‌سازی

آی‌اسپورت – چهار سال پیش کاستاریکا بزرگ‌ترین شگفتی جام جهانیِ برزیل را رقم زد و از گروهی انگلیس و ایتالیا و اروگوئه در آن حاضر بودند به عنوان تیم اول به دور بعدی صعود کرد. چهار سال قبلش در آفریقای جنوبی این آمریکا بود که در صدر گروه خودش قرار گرفت و وارد دور حذفی شد. همین امسال مکزیک تا اینجا بزرگ‌ترین شگفتی را آفریده و آلمان، مدافع عنوان قهرمانی را شکست داده است.

دور اول بازی‌های جام جهانی روسیه امرزو به پایان می‌رسد، در حالیکه علاوه بر آلمان، آرژانتین، برزیل و اسپانیا هم همه امتیاز از دست داده‌اند و فرانسه و انگلیس هم به زحمت و با نتیجه 1-2 بر حریفان نه چندان قدرتمندی چون استرالیا و تونس غلبه کرده‌اند.

تمام نشانه‌ها برای ادامه روندی پر از سورپریز در روسیه وجود دارند. در این میان سنگال و لهستان که امروز مقابل هم قرار می‌گیرند هم می‌توانند نقش مهمی بازی کنند. لهستان از هفت جام جهانی اخیر فقط موفق شده بود در دو دوره شرکت کند و برای سنگال هم این تنها دومین حضورشان در بزرگ‌ترین تورنمنت جهان فوتبال است. تاریخ اما نباید نقشی در روند بازی این دو تیم در روسیه داشته باشد، چراکه هر دو از ستاره‌هایی درخشان در فوتبال اروپا بهره می‌برند.

رابرت لواندوفسکی فصل پیش با 29 گل آقای گل بوندسلیگا شد، برای سومین بار در پنج فصل اخیر. لوا در مسابقات مقدماتی جام جهانی هم با 16 گل بهترین گلزن اروپا بود. در سوی دیگر زمین هم سادیو مانه را داریم، مردی که بعد از مصدومیت محمد صلاح در فینال چمپیونز لیگ پرچم تیمش را یک‌تنه بالا نگه داشت و پیش برد و زننده گل تساوی مقابل رئال مادرید هم بود. مانه فصل پیش به یک اندازه در لیگ برتر و چمپیونز لیگ گل زد (10) و نشان از قدرت او در بازی‌های بزرگ است.

اهمیت مانه برای سنگال به قدری است که مربی‌شان، آلو سیسه (کاپیتان سنگال شگفت‌انگیز جام جهانی 2002)، گویا قصد دارد از او به عنوان شماره 10 و در پستی مرکزی استفاده کند. جدا کردن مانه از پست تخصصی‌اش یعنی بال هجومی می‌تواند البته به قدرت سنگال در این منطقه ضربه بزند، ولی سیسه با داشتن مهره‌هایی چون امبایه نیانگ و ایسمایلا سار می‌تواند دست به این ریسک تاکتیکی بزند.

نیانگ بازیکن شناخته‌شده‌ای در فوتبال اروپا است، از ظهورش در میلان گرفته تا انتقالش به واتفورد. سار اما پدیده‌ای نوظهور و تنها 20 ساله است. او تابستان پیش در حالی که بارسلونا هم علاقه زیادی به شکارش نشان داده بود راهی رنِ فرانسه شد و به شکلی عجیب دست رد به سینه کاتالان‌ها زد.

سار که با شماره 7 بازی می‌کند خیلی زود بعد از پیوستنش به لیگ فرانسه با دیگر ستاره‌ای که رن در چند سال اخیر تحویل فوتبال اروپا داده، یعنی اوزمان دمبله، مقایسه شد. سار در فصلی که گذشت نقش مستقیم روی 8 گل تیمش در 24 بازی‌ای که به زمین رفت داشت.

مهمتر از این آمار اما قدرت دریبل‌زنی اوست که شباهتش با دمبله را هم بالاتر برده. بین تمام بازیکنان 21 و زیر 21 ساله لیگ یک در فصل گذشته تنها الن سن-مکسیمن (4.3)، کیلین امباپه (3.4) و ایو بیسوما (3.2) بوده‌اند که میانگین تعداد دریبل موفق در هر 90 دقیقه‌ای بیشتر از سار (3.1) داشته‌اند.

بدین ترتیب با قرار دادن دیافرا ساکوی باتجربه در مرکز خط حمله، مثلث مانه، نیانگ و سار می‌تواند کلیدی برای شگفتی‌سازی سنگال در جام جهانی روسیه شود. پشت این نیروهای هجومی هم البته فراموش نکنیم دو هافبک دفاعی قابل اطمینان و باتجربه در لیگ برتر یعنی ادریسا گانا گی و چیکو کویاته بازی می‌کنند، و پشت این دو هافبک هم البته کالیدو کولیبالیِ ناپولی، یکی از مستحکم‌ترین مدافعین سه فصل اخیر فوتبال اروپا.

۳    
آی اسپورت
2018-06-19 11:37:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر