فهرست
تصور کن؛ فراتر از رویا
تصور کن؛ فراتر از رویا

تصور کن؛ فراتر از رویا

آی‌اسپورت- جان لنون خواننده بزرگ بریتانیایی و عضو گروه بیتلز ۴۷ سال پیش آهنگیرا  به نام «تصور کن» خواند و در آن دنیایی تصور کرد که تنها صلح و انسانیت حاکم باشد. وقتی به کمپین #نه_به_خشونت_در_استادیوم فکر می‌کنم ناخودآگاه به یاد همان دنیایی می‌افتم که جان لنون تصور کرده بود و گفته بود شاید او را یک خیال‌پرداز تصور کنند اما او تنها نیست.

من هم خیال‌پردازی می‌کنم. از همه مشکلات اقتصادی و اجتماعی و زیست‌محیطی و فرهنگی جامعه گذر می‌کنم و تصور می‌کنم در جامعه‌ای هستم که تنها دغدغه، فوتبال و قهرمانی تیم محبوب است و می‌اندیشم آیا این فوتبال می‌تواند مردمان خوشبخت و با فرهنگ و شادمان و بدون فشارهای روانی را متعادل نگاه دارد؟ فوتبالی که امکانات صنعتی کشورش برای تیم‌هایی که در آن مکان قرار دارند خرج می‌شود و بقیه کشور محروم از در آمدهای فولاد و مس و... هستند آرامش می‌دهد؟ فوتبالی که وزارت ورزشش متولی دو تیم رقیب دیرین می‌شود و با تمام بدهی‌های مدیران از گل نازک‌تر به آنها نمی‌گوید و چوب محرومیت به تیم‌های تحت تکلفش نمی‌زند می‌تواند تماشاچی آرام داشته باشد؟ فوتبالی که خصوصی‌سازی‌اش می‌شود استقلال اهواز و استیل آذین و... می‌تواند آرامش دهد؟ فوتبالی که بدهی پرسپولیس و استقلال را مرتبا به رخشان می‌کشد و اموالشان را پس نمی‌دهد به مردم آرامش می‌دهد؟ فوتبالی که اصرار دارد خصوصی‌سازی برای قطب سرخ و آبی پایتخت نباشد، فوتبالی که در میان کشمکش‌ها طرفدارانش خوشحال‌تر می‌شوند وقتی خشم بیشتری نسبت به وزیر وزارت ورزش نشان می‌دهند، می‌تواند پردیس آرامش به مردم دهد؟

فوتبالی که از کوچکترین امکانات رفاهی در ورزشگاه‌هایش بهره‌ای ندارد و در بلیط‌فروشی از سیستم عهد باستان بهره می‌گیرد چه تماشاچی‌ای جز از نوع خشمگینش را به داخل استادیوم‌ها هدایت می‌کند؟ فوتبالی که برنامه سرگرم کننده‌اش می‌شود دعواهایی که عادل فردوسی‌پور در برنامه‌اش طراحی می‌کند می‌تواند موفق باشد؟ فوتبالی که تیم‌های با سابقه‌اش چون نفت تهران و پاس تهران به سرنوشت عقاب و شاهین و تهران‌جوان و دارایی یعنی نابودی می‌رسند چگونه شادمانی دارد؟ فوتبالی که اهل فنی در کادرهای مدیریتی‌اش حضور ندارد و مدیریت فدراسیونش قوانین کاپیتالیزاسیون و امتیاز تنباکو و به توپ بستن مجلس و حقارت مردم ایران را نمایشی دیگر می‌دهد، می‌تواند آرامش دهد؟ فوتبالی که عاجز است یک بازی تحت عنوان سوپر جام برگزار کند شادی می‌دهد؟ فوتبالی که دختران عاشقش را ریش‌دار می‌کند شادی دارد؟ این حکایت فراتر از رویا نیست؟

 

t.me/tourajfootball45

۱۰    
آی اسپورت
2018-08-15 01:51:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر