فهرست
گزارش ویژه: سردار گران‌ترین ایرانی تاریخ
گزارش ویژه: سردار گران‌ترین ایرانی تاریخ

گزارش ویژه: سردار گران‌ترین ایرانی تاریخ

آی اسپورت- گروهی از ایجنت‌های نقل و انتقالات فوتبال دنیا، برای یک دست کردن قیمت بازیکنان در سراسر جهان، سایتی را زیر نظر فدراسیون جهانی فوتبال اداره می کنند به نام «ترانسفرمارکت». پایگاهی که شبیه به یک پایگاه آنلاین برای دستیابی به قیمت تقریبی ولی واقعی قیمت بازیکنان سراسر دنیا محسوب می شود.

کافی است نام بازیکن مورد نظرتان را در آن جست و جو کنید. شما مدیر، مالک یا حتی مربی یک باشگاه درجه اول اروپایی یا یک تیم حرفه ای در آسیا هستید. تصمیم می‌گیرید پیش از مذاکره با باشگاه رئال مادرید یا مدیربرنامه های «کریس رونالدو» از قیمت و دستمزد کنونی این ستاره پرتغالی برای یک سال مطلع شوید. نامش را که وارد کنید، به رقم 110 میلیون یورو در سال می رسید. گران است؟ نمی ارزد؟ با کل بودجه سالیانه باشگاه شما یا حتی کل فوتبال کشورتان برابری می کند؟ خب سراغ گزینه های دیگر بروید. لیونل مسی کمی گران تر به نظر می رسد، یعنی 120 میلیون یورو نقد همین حالا. «نیمار» ستاره برزیلی بارسلونا 100 میلیون و «گرت بیل» ولزی هم 90 میلیون یورو. قیدشان را بزنید.

وظیفه کارشناسان فنی و اقتصادی «ترانسفرمارکت» فقط بررسی قیمت بازیکنان درجه اول فوتبال جهان نیست. حالا، قیمت یک ایرانی به دلایلی که درخشش در لیگ قهرمانان اروپا و جوانی این بازیکن عنوان شده، 6 میلیون یورو افزایش یافت و به رقم 13 میلیون یورو در سال رسید. رقمی که مهاجم 21 ساله فوتبال ایران را تبدیل به گران ترین بازیکن تاریخ فوتبال ایران کرد.

تصور این که سردار به زودی مرز 10 میلیون یورو را رد کند، غیرقابل پیش بینی نبود. اتحادیه فوتبال انگلستان در سال های اخیر، قانون سخت گیرانه برای حضور تک تک بازیکنان خارج از اتحادیه (نه فقط از ایران یا آسیا) وضع کرده. یکی از بندهای این قانون می گوید بازیکنان خارج از اتحادیه فوتبال انگلستان باید در بیش از 50درصد از بازی های ملی کشورشان حضور داشته باشند. همین طور رقم قرارداد آنها باید به مرز 10 میلیون پوند برسد. این بند دوم، در مواردی که سن بازیکنان کمتر از 22 سال باشد قابل چشم پوشی است، چون این بازیکن، به عنوان سرمایه وارد فوتبال انگلستان می شود.

رقمی که سردار آزمون به آن رسیده تا امروز برای ستاره های فوتبال ایران یک رویا بوده. «علی کریمی» ستاره سابق فوتبال ایران با قراردادی به ارزش 5 میلیون یورو (پیش قرارداد) به بایرن مونیخ پیوست. او البته 40 هزار یورو در سال، دستمزد ماهیانه هم دریافت می کرد.

پیش از علی کریمی، آقای گل فوتبال جهان یعنی «علی دایی» با قراردادی به ارزش 2.5 میلیون پوند در سال، از «آرمینیا بیلفلد» به «بایرن مونیخ» پیوسته بود. چنین ارقامی با آن چه ترانسفرمارکت برای «سردار آزمون» تعیین کرده، فاصله ای نجومی دارد. رقمی که پایگاه ترانسفرمارکت اعلام می کند، همواره پایین ترین رقم برای مذاکرات است. به صورت نمونه، امروز باشگاه های لیورپول، آیندهوون و آرسنال که در حال مذاکره با باشگاه روستوف و سردار ایرانی هستند، برای استخدام این بازیکن باید از قیمت پایه 13 میلیون یورو آغاز کنند. شاید این رقم، در پنجره نقل و انتقالات زمستانی بالاتر برود.

برای این که کمی بهتر بتوان معنی ارزشی که کارشناسان حوزه نقل و انتقالات فیفا روی ستاره فوتبال ایران گذاشته اند را درک کرد، باید نگاهی انداخت به قیمت سایر بازیکنان ایرانی شاغل در اروپا یا چند ملی پوش دیگر.

اشکان دژاگه، کاپیتان تیم ملی ایران به عنوان بازیکن آزاد معرفی شده. باشگاه هایی که خواهان مذاکره با او در پنجره زمستانی هستند، باید برای یک سال 2.30 میلیون یورو به او بپردازند. رضا قوچان نژاد دیگر مهاجم ایرانی تیم هیرنفین هلند، یک و نیم میلیون یورو قیمت گذاری شده. ارزش علیرضا جهانبخش دیگر ستاره خط میانی تیم ملی و باشگاه الکمار هلند هم 2 میلیون یورو تعیین شده است. سعید عزت الهی با 1.20 میلیون، کریم انصاری فرد یک میلیون و همین طور مسعود شجاعی با 700هزار یورو دیگر بازیکنان ایرانی شاغل در اروپا هستند. نکته جالب توجه قیمت واقعی «سروش رفیعی» به نظر می رسد.

«سروش رفیعی» که از او به عنوان مهمترین بازیکن در فصل و نقل و انتقالات زمستانی نام برده شده، در این سایت یک میلیون یورو ارزش‌گذاری شده. مدیربرنامه های این بازیکن چندی قبل خبر از پیشنهاد دو میلیون یورویی باشگاه تراکتورسازی برای عقد قرارداد به مدت نیم فصل (کمتر از 5ماه از سال) داده بود. یعنی دقیقا رقمی معادل آن چه «ترانسفرمارکت» برای یک سال استخدام او اعلام کرده است.

شاید فاصله فنی و قیمتی «سردار» با تک تک ملی پوشان ایران به جایی رسیده که می توان او را با حاضران در سطح اول فوتبال اروپا قیاس کرد. سردار آزمون ماه هاست که مورد توجه باشگاه لیورپول انگلستان قرار گرفته. فروردین ماه سال 93 روزنامه «مترو»، چاپ انگلستان ادعا کرد که «لیونل مسی ایران» به «آرسنال» خواهد رفت. آن انتقال به دلیل نرسیدن سردار به مرز تعیین شده اتحادیه فوتبال انگلستان برای تعداد بازی های ملی منتفی شد.

حالا به نوشته «گاردین»، «مایکل ادواردز»، رییس بخش نقل و انتقال بازیکن «لیورپول» از ابتدای فصل جاری سردار آزمون را زیر نظر گرفته و با باز شدن پنجره نقل و انتقلات زمستانی، پیشنهاد خرید این بازیکن ایرانی را به باشگاه روسی خواهد داد. این روزنامه هم چنین از علاقه دو باشگاه لیگ برتری «اورتون» و «استوک سیتی» برای به خدمت گرفتن مهاجم ۲۱ ساله تیم ملی ایران خبر داده است. «گاردین» نوامبر امسال از جدی بودن درخواست باشگاه لیورپول نوشته بود.

سری به باشگاه لیورپول انگلستان بزنیم. جایی که آخرین ستاره محبوبش «استیون جرارد» را هنوز به خوبی به یاد داریم. «یورگن کلوپ» آلمانی، در پایان هفته هجدهم لیگ برتر انگلستان، تیمش را بالاتر از منچستر سیتی، یونایتد، آرسنال، تاتنهام، لسترسیتی و اورتون، روی سکوی دوم نشانده. کلوپ برای بقا در جنگ صدرنشینی و قهرمانی و کسب سهیمه لیگ قهرمانان اروپا، مهاجم جوان ایرانی را می خواهد.

در تیم کلوپ، فاصله قیمت ها با سردار چندان زیاد نیست. مثلا «ترانسفرمارکت» اعلام کرده که «جیمز میلنر» انگلیسی 15 میلیون یورو قیمت دارد. «آدام لالانا» هافبک تیم ملی انگلستان 19 میلیون یورو و «دیووک اوریگی» مهاجم بلژیکی این تیم هم 11 میلیون یورو ارزشگذاری شده اند.

«اوریگی» هم پست و هم بازی «سردار آزمون» در لیورپول است. مهاجم بلژیکی با 21 سال سن که از سال 2010 تاکنون عضویت در تمامی رده های فوتبال پایه تیم ملی کشورش را تجربه کرده و حالا به تیم ملی بزرگسالان هم دعوت شده. اوج هنرنمایی اش، 19 بازی در تیم ملی جوانان بلژیک و ده گل زده در این رده سنی بود. پشت سر او، «سادیو مانه» سنگالی بازی می کند که 30 میلیون یورو ارزش دارد. «مانه» در یک سال اخیر خواستگارانی از باشگاه هایی مانند منچستریونایتد و اورتون داشته. او در جولای امسال گفت از این که به یونایتد نرفته و لیورپول را انتخاب کرده خرسند است. کاپیتان لیورپول، «جردن هندرسون» انگلیسی از سوی «ترانسفرمارکت» 28 میلیون یورو قیمت‌گذاری شده. او 26 ساله و در خط میانی بازی می کند.

فاصله آن چه کارشناسان نقل و انتقالات فوتبال جهان برای سردار ایران درنظر گرفته اند با ستاره های فوتبال لیورپول (تیم دوم جدول انگلستان) فاصله چشمگیری ندارد. نیمی از همین تیم، قیمتی پایین تر از او پیدا کرده اند. اما هنوز مذاکرات باشگاه انگلیسی با مسئولین روستوف روسیه برای خرید سردار به نتیجه نهایی نرسیده. سردار هفته گذشته برای اولین بار پیشنهاد لیورپول را تائید کرد.  

۲ ۳  
آی اسپورت
2017-01-02 16:53:00
نظر دهید

۳ نظر
محمد
دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵، ۱۷:۴۹
مقایسه علی کریمی ودایی با آزمون از نظر قیمت مسخره است، صرف نظر از تورم که خیلی هم زیاد نیست ،فوتبال از اون موقع خیلی تغییر کرده،ده سال پیش واسه یه بازیکن نوزده ساله(مارسیال) اینقدر پول میدادن،یا قیمت پوگبا واقعا ۱۲۰ میلیون
۱
SirNic
دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵، ۱۷:۵۰
از سبک بازیش خوشم میاد خوش استیله
مهدی
دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵، ۲۲:۳۳
چقدر دری وری میگین، هر وقت باشگاهی حاضر شد این مبلغ رو به بازیکن ضعیفی مثل آزمون بده شما اون موقع بیا قصه تعریف کن! قیمت سروش رفیعی 1 میلیون یورو؟!! یعنی تراکتورسازی حاضر شد یه نیم فصل 2 میلیارد بده؟! کی؟ سروش رفیعی که مصاحبه کرده من اصلا مدیر برنامه ندارم، چرا این همه دروغ و چرت و پرت رو با هم قاطی کردین؟ همه میدونن ترانسفر مارکت قیمت بازیکنها رو 2 یا چند برابر حالت عادی مینویسه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر