فهرست
گزارش؛ بررسی قصور استراماچونی در جدایی از استقلال
گزارش؛ بررسی قصور استراماچونی در جدایی از استقلال

گزارش؛ بررسی قصور استراماچونی در جدایی از استقلال

آی اسپورت - آندره‌آ استراماچونی علیرغم محبوبیت گسترده‌ای که بین هواداران استقلال پیدا کرد، به استقلال بازنگشت. برخی معتقدند که او علاوه بر قصور باشگاه و مدیران و اعضای هیات مدیره، تقصیرهایی دارد‌. اگر چه در قطع همکاری باشگاه استقلال با سرمربی ایتالیایی‌اش، اکثریت هواداران استقلال، مدیران باشگاه را در این ماجرا مقصر دانستند و ما هم در فوتبالی، در روزهای گذشته قصور مدیران و اتفاقهای مربوط به مدیران را در مقالات، گزارش ها و یادداشت هایی بررسی کرده ایم و امروز می خواهیم تقصیرهای استراماچونی را بررسی کنیم. اتفاقاتی که از روز رفتن استرا از تهران تا مذاکرات دوحه رخ داد باعث شد که از دید عده‌ای، مرد خوشتیپ ایتالیایی، چندان هم بی تقصیر در این ماجرا نباشد. بیاید دلایل این افراد را با هم بررسی کنیم:

1-  منتقدان استراماچونی معتقد هستند سرمربی سابق استقلال زمان بدی را برای جدایی از این تیم انتخاب کرد. به عقیده آنها، استرا هم می‌توانست مثل کالدرون تا نیم فصل صبر کند و بعد از آن درباره جدایی از تیمش تصمیم بگیرد. او می توانست با توجه به معادلات جدول، شانس قهرمانی نیم فصل هم داشته باشد. اما او استقلال را به خاطر ماجرای فسخ قراردادش، در اعتراض به امیرحسین فتحی مدیرعامل وقت و دیگر اعضای هیات مدیره رها کرد. البته قرارداد استراماچونی بند فسخ نداشت و تنها در صورتیکه دو ماه حقوق نمی گرفت می توانست قراردادش را به صورت یکطرفه فسخ کند. کاری که فتحی با پرداخت نکردن پول استراماچونی انجام داد و بهانه فسخ را به او داد تا قراردادش را فسخ کند.

2-  استراماچونی مدعی شده بود( یا از قول او جملاتی منتشر شد مبنی بر آنکه) مشکلاتی که در راه پرداخت حقوق او به وجود آمده بود، در کشورش برایش مشکل ساز شد و حتی او مجبور شد درباره این مساله به سازمان‌های مربوطه مثل پلیس ایتالیا یا قوه قضاییه این کشور در ایتالیا توضیح دهد. در رسانه‌های ایتالیا به این موضوع پرداخته نشد. در اینکه مطمئنا به خاطر تحریم مشکلاتی برای پرداخت وجود داشت شکی نیست  اما طی این مدت هیچ خبری درباره مشکلاتی که برای استراماچونی در ایتالیا به وجود آمده، در رسانه‌های این کشور منتشر نشد و به نظر می رسد حتی اگر مشکلی وجود داشت استراماچونی می توانست تا پایان بازی با ماشین سازی در استقلال بماند و پس از آن تهران را ترک کند اما آنقدر از دست فتحی و دیگر مدیران استقلال ناراحت بود که فرار را بر قرار ترجیح داد.

3-  مصاحبه‌های ابتدایی استراماچونی بعد از بازگشت به ایتالیا را بخوانید. او گفته بود به محض دریافت مطالباتش با اولین پرواز به تهران برخواهد گشت اما وقتی این اتفاق افتاد و مدیران استقلال بالاخره توانستند پول را به حساب او واریز کنند، مربی ایتالیایی از خواسته‌های جدیدش رونمایی کرد. خواسته‌هایی که البته او و مدیر برنامه‌هایش آنها را رد می‌کردند اما مدیران استقلال معتقد بودند که مربی ایتالیایی برای باشگاه شرط و شروط جدیدی گذاشته است. شروطی مثل کنار گذاشتن برخی از اعضای هیات مدیره استقلال که طرح آن هر چقدر هم که از دید استراماچونی منطقی باشد، از دید مدیران باشگاه و همچنین وزارت ورزش، درست نبود. شاید استراماچونی می توانست به تهران برگردد و پس از موفقیت برای رسیدن به خواسته اش فشار بیاورد.

4-  استراماچونی و همسرش طی این مدت بارها و بارها روی علاقه‌شان به هواداران استقلال مانور کردند و حتی بعض استرا بعد از دیدن کلیپ گلایه هوادار نابینای استقلال، در فضای مجازی بازتاب زیادی پیدا کرد منتهی استراماچونی علیرغم این علاقه، حاضر نشد به خاطر هواداران تیمش، از برخی از مواضعش کوتاه بیاید و به تهران برگردد. بسیاری از هواداران استقلال حتی با اعلام خبر سرمربیگری فرهاد مجیدی، هنوز منتظر استراماچونی هستند.

5-  اگر استراماچونی از روز اولی که قراردادش با باشگاه استقلال را فسخ کرد و به کشورش برگشت، استقلالی‌ها را در جریان تصمیم نهایی‌اش قرار می‌داد، آبی‌ها می‌توانستند زمان بیشتری را صرف انتخاب جانشین او کنند اما او اینقدر طی این مدت تصمیم‌های متغیری گرفت که استقلال زمان زیادی را برای انتخاب جانشین او از دست داد. هر چند تیم مذاکره کننده در دوحه با وکیل استراماچونی، ظرف ۴۸ ساعت پس از نه استراماچونی، فرارا و دی بیاسی را پیش بردند و در نهایت با دی بیاسی تمام کردند اما در نهایت طبق ادعای رسانه های ایتالیایی وزیر ورزش و جوانان با حضور دی بیاسی مخالف کرد تا مجیدی جایگزین شود.

6-  اگر فیلمهای رسانه‌های ایتالیایی از خانه استراماچونی را دیده باشید، قطعا چمدان‌های بازنشده او را دیده‌اید. مربی ایتالیایی با نشان دادن این چمدان‌ها می‌خواست بگوید که امیدوار است هر چه زودتر مشکلش حل شود و به تهران برگردد منتهی او هیچ وقت درباره این مساله توضیح نداد که اگر به بازگشت به تهران امید داشت، چرا تمام وسایلش را با خود به ایتالیا برد و به قول معروف، خانه‌اش در تهران را کاملا خالی کرد؟ او و همسرش خانه را خالی کردند و هیچ نشانی از بازگشت در منزل آنها در تهران نبود.

7-  نکته دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد تفاوت روحیه استراماچونی با سرمربیانی مثل کارلوس کی‌روش یا برانکو بود. سرمربی سابق تیم ملی و سرمربی پرسپولیس هم با مشکلاتی مشابه مشکلات استرا روبرو شد اما از رویارویی با آن فرار نکردند. کی روش به شیوه خودش با آنها جنگید و توانست مدیران فدراسیون فوتبال را مجبور به قبول خواسته‌هایش کند و حتی چند مدیر را هم عوض کرد. برانکو با تداوم موفقیت و صبوری و حتی با پنجره بسته به جنگ مشکلات رفت و البته هنوز ۹۷۰ هزار یورو از پرسپولیس طلب دارد. شاید اگر استرا هم مثل مربی پرتغالی اهل جنگیدن برای رسیدن به خواسته‌هایش بود یا کمی صبر و تحمل برانکو را داشت می‌توانست در آینده ای نه چندان دور، نه تنها به خواسته‌های مورد نظرش برسد بلکه بیشتر از قبل، هواداران استقلال را مجذوب شخصیتش کند. البته با توجه به بی نظمی ها و بلاهایی که سر استراماچونی آمد، فرار را بر قرار ترجیح داد اما شاید توقع هواداران استقلال از او مبارزه برای رسیدن به موفقیت و قهرمانی بود.

فوتبالی

۶ ۱  
آی اسپورت
2020-01-05 23:36:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
پرسپولیس ❤
دوشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۸، ۰۱:۰۷
نکته دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد تفاوت روحیه استراماچونی با سرمربیانی مثل کارلوس کی‌روش یا برانکو بود. سرمربی سابق تیم ملی و سرمربی پرسپولیس هم با مشکلاتی مشابه مشکلات استرا روبرو شد اما از رویارویی با آن فرار نکردند. کی روش به شیوه خودش با آنها جنگید و توانست مدیران فدراسیون فوتبال را مجبور به قبول خواسته‌هایش کند و حتی چند مدیر را هم عوض کرد. برانکو با تداوم موفقیت و صبوری و حتی با پنجره بسته به جنگ مشکلات رفت و البته هنوز ۹۷۰ هزار یورو از پرسپولیس طلب دارد. شاید اگر استرا هم مثل مربی پرتغالی اهل جنگیدن برای رسیدن به خواسته‌هایش بود یا کمی صبر و تحمل برانکو را داشت می‌توانست در آینده ای نه چندان دور، نه تنها به خواسته‌های مورد نظرش برسد بلکه بیشتر از قبل، هواداران استقلال را مجذوب شخصیتش کند.

برانکو جنتلمن واقعی بود که هنوز هم طلب خودشو نگرفته و هنوز هم در پی پیدا کردن راهی برای حل و فصل دوستانه برای دریافت طلب خودشه.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر