فهرست
چه کسانی پرفسور را از پرسپولیس فراری دادند؟
چه کسانی پرفسور را از پرسپولیس فراری دادند؟

چه کسانی پرفسور را از پرسپولیس فراری دادند؟

آی اسپورت - فیلم JFK یا جان اف کندی را دیده‌اید؟ درام تاریخی خوش‌ساخت اثر اولیور استون با شرکت کوین کاستنر که به ماجرای واقعی ترور «جان فیتز جرالد کندی» سی و پنجمین رئیس جمهور امریکا می‌پردازد. کوین کاستنر در این فیلم نقش «گاریسون» دادستان نیواورلئان را ایفا میکند که سه سال پس از قتل کندی، به دنبال ارائه گزارش «کمیسیون وارن» خود به تحقیق درباره این جنایت می‌پردازد و به این نتیجه می‌رسد که برخلاف گزارش کمیسیون وارن «لی هاروی اوسوالد» در این ترور تنها نبوده و ابعاد ماجرا بسیار وسیع‌تر بوده است. در قسمت‌هایی از فیلم دادستان به شگفتی در می‌یابد که ترور کندی محصول مشترک چندین دسته و گروه بوده است و او عامدانه به قتلگاه هدایت شده و هیچ راه فراری نداشته است. بیش از ۸۰ درصد مردم امریکا معتقدند در این ماجرا عوامل دیگری غیر از اوسوالد دخیل بوده‌اند، عواملی همچون پرزیدنت لیندون جانسون، فیدل کاسترو، سازمان موساد، سیا، کا‌گ‌ب و حتی سران مافیا.  می‌گویند گاهی برای رقم خوردن یک اتفاق، یک عامل لازم است ولی به تنهایی کافی نیست و باید تمام عوامل را در کنار هم بررسی کرد. با این مقدمه می‌رسیم به موضوع مورد بحثمان یعنی ماجرای خروج برانکو از پرسپولیس یا «پروژه فراری دادن پرفسور». چه عواملی دست به دست هم دادند تا پرافتخارترین مربی تاریخ پرسپولیس از این تیم دور شود؛

۱- برهم زدن زوج موفق: برانکو ایوانکوویچ توسط نژادفلاح به ایران آورده شد اما شکی نیست که دوران موفقیت او با «علی اکبر طاهری» استارت خورد. مدیر کوتاه قامت اما بلندهمت پرسپولیس که اگرچه تمام خدماتش زیر غبار آن محرومیت کذایی فراموش شد، اما نمی‌شود از کارهای بزرگش چشم‌پوشی کرد. قراردادهای بلندمدت با ستارگان آینده‌دار پرسپولیس مانند بیرانوند و علیپور که باعث میشد سالها در تیم بمانند و فقط در ازای چندصد هزار دلار بتوانند مجوز خروج بگیرند، ایجاد سامانه پیامکی، جنگ برای بلیت‌فروشی، حق پخش و بسیاری اقدامات مثبت... اما مهمترین ویژگی طاهری تعامل کامل با پرفسور بود. طاهری با توجه به تسلط و احاطه‌اش به زبان انگلیسی ساعتها می‌نشست و بدون واسطه با مربی تیمش در هر زمینه‌ای گفتگو می‌کرد. برانکو با وجود او کاملا در کم و کیف کار باشگاه قرار داشت و شاید به همین علت در زمینه دریافت حق و حقوقش با آنها راه می‌آمد. افسوس که تلاش‌های طاهری برای حق پخش و همچنین گرفتن طلب ۲۱ میلیاردی پرسپولیس از یک شرکت واسطه اسپانسر، به مذاق عده‌ای خوش نیامد و رای به خروج او از باشگاه دادند تا برانکو یکی از بزرگترین حامیانش را از دست بدهد.

۲- پیشکسوتان: درباره پرسپولیس این کلمه نه معنای عام که یک تفسیر خاص دارد و آنهم فقط بازیکنان دهه شصت را در بر می‌گیرد که پرسپولیس را ملک طلق خود می‌دانند. مثلا زنده‌یادان همایون خان بهزادی خالق دربی‌های جاودانه دهه پنجاه یا صفر ایرانپاک زننده بیشترین گل دربی هرگز در این حلقه جای نگرفتند. از سوی دیگر علی کریمی، مهدی مهدوی‌کیا و نسل طلایی بازیکنان پرسپولیس در دهه ۷۰ و ۸۰ هم جز پیشکسوتان پرسپولیس محاسبه نمی‌شوند. این پیشکسوتانِ -منهای دهه ۵۰، ۷۰، ۸۰- پرسپولیس که به تازگی صاحب دفتر و دستک و دکان و دستگاه هم شده‌اند و مشخص نیست با چه مجوز و مصوبه‌ای از آرم و برند و اسم و نشانی اینترنتی پرسپولیس استفاده می‌کنند و یک ریال هم بابت آن نمی‌پردازند و تازه درآمد هم دارند. به هر تقدیر بزرگترین منتقدان پرسپولیس در ایران را همین گروه تشکیل می‌دادند. کافی است اسامی فنونی‌زاده، عربشاهی، سلطانی و درخشان را با کلیدواژه "برانکو" جستجو کنید تا به صدها مطلب انتقادی از پرفسور هدایت شوید. برخی از پیشکسوتان هم بسته به شدت و ضعف رابطه‌شان با این دسته برانکو را تمجید یا تخریب می‌کردند. برای فهم بهتر این موضوع باید به گفته‌های بهروز رهبری‌فرد، مجتبی محرمی، قلیچ و دیگران مراجعه کرد.

۳- وزارت ورزش و مدیران: برای شناخت سومین عامل باید به سراغ متولی این تیم رفت. انتصاب‌های اشتباه، ورود آدم‌های اشتباهی و عدم ثبات مدیریتی بزرگترین عوامل در تضعیف پرسپولیس بوده‌اند. هرگز مشخص نشد طاهری و گرشاسبی به چه دلیل از پرسپولیس جدا شدند. اگر بهانه‌ی بازنشستگی واقعیت داشت، چرا فقط برای مدیران پرسپولیس اتفاق افتاد؟ چرا تاج، ساکت و دیگران یا مشمول این قانون نشدند یا پس از مدتی به کار خود برگشتند؟ چرا راه دور برویم همین دیروز اعلام شد گرشاسبی در یکی از کمیته‌های فدراسیون مشغول به کار شد! خنده‌دار نیست؟ آنهایی که به جای این مدیران به کار گمارده شدند چطور؟ «ایرج عرب» با کمترین اطلاعات و دانسته‌های ذهنی درباره باشگاهداری را آوردند و سکان هدایت تیم را به دستش دادند. «جعفر کاشانی» مرد همیشه بی‌اطلاع را به عنوان رئیس هیات مدیره پرطرفدارترین باشگاه آسیا گماردند، که همیشه یا درگیر بیماری‌هایش است یا در استخر و جکوزی به دنبال درمان و التیام دردها، هرگاه هم از اینها فراغت یافت مصاحبه‌ای علیه مربی تیمش می‌کند. ‌«محمد مهدی نبی» مرد خبرساز فدراسیون که آمدن او از ابتدا محل مناقشه هواداران بود، و بیم آن داشتند که با توجه به قرابت و نسبتش با شرکت پیشکسوتان پرسپولیس را به آنها هبه کند، که با توجه به کارناوال خنده‌دار روز گذشته، ظاهرا نگرانی‌ها چندان هم بی‌مورد نبوده است. «علی رغبتی» کارمند وزارت ورزش که ظاهرا فقط مسئول کاستن از هزینه‌های باشگاه است و شخصی به اسم هاشمی که اصلا مشخص نیست بود و نبودش چه تاثیری دارد. این اعضای تصمیم‌ساز باشگاه بزرگی است که سال قبل به فینال قاره رسیده است. می‌گویند جنگ قدرتی در باشگاه شکل گرفته است بین دو طیف مختلف. از یک سو عرب می‌خواهد با جمع و جور کردن اوضاع بر تمام گفته‌های بالا مبنی بر ناآگاهی‌اش خط بطلان بکشد و از سوی دیگر نبی با یارکشی و مداخله در تمام وظایف مدیریت خودش یک تیم موازی تشکیل داده است. با بازیکنان مذاکره می‌کند، می‌آورد، می‌برد و مشخص نیست یک عضو هیات مدیره که نهایتا باید وظیفه نظارتی داشته باشد از کجا به چنین قدرتی رسیده است. هرچه است امروز در پرسپولیس یک بلبشوی مدیریتی را شاهدیم که هرکس ساز خود را می‌زند و به نظر می‌رسد وزارت ورزش باید به این غائله پایان بدهد. غائله‌ای که ماحصل آن خروج یکی از بزرگترین مربیان تاریخ پرسپولیس بود.

۱۵۲ ۱۳  
آی اسپورت
2019-07-08 14:58:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۳ نظر
حمید
دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸، ۱۶:۰۵
" افسوس که تلاش‌های طاهری برای حق پخش و همچنین گرفتن طلب ۲۱ میلیاردی پرسپولیس از یک شرکت واسطه اسپانسر، به مذاق عده‌ای خوش نیامد"

برای اون هایی که نمی دونن بگم منظور از این به صورت مشخص محدرضا داورزنیه.
سعید از خوزستان
دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸، ۱۶:۲۲
لنگی جان پرافتخارترین سرمربی تاریخ پیروزی علی پروین هست نه برانکو ایوانکوویچ!!!!!!!!!


1_ علی پروین : ۳ قهرمانی لیگ + ۳ قهرمانی حذفی + ۱ قهرمانی جام در جام = ۷ جام
( ۶ باشگاههای تهران ، ۲ حذفی تهران ، ۲ سومی آسیا ، ۱ نایب قهرمانی جام در جام )

2 _ برانکو : ۳ قهرمانی لیگ + ۱ قهرمانی حذفی + ۱ قهرمانی سوپرجام = ۵ جام
( ۱ نایب قهرمانی آسیا ، ۱ نیمه نهایی آسیا )

3_ استانکو : ۲ قهرمانی لیگ ( ۱ عنوان سومی و ۱ عنوان چهارمی در آسیا )

4_ الن راجرز : ۲ قهرمانی لیگ

5_ علی دایی : ۲ قهرمانی حذفی

6_ افشین قطبی : ۱ قهرمانی لیگ

7- بیوک وطنخواه : ۱ قهرمانی لیگ
۴ ۱
خور پرسپولیس سعید منیوچ
دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸، ۱۷:۵۷
برانکو چهارسال همتونو بهم دوخت
...
دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸، ۱۷:۲۷
وزارت ورزش برانکو رو فراری داد تا تاسی ها نفس بکشن
سعید مینوچ از خوزستان
دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸، ۱۷:۵۷
۴ سال لنگاتونو هوا دادیم کافی نیست؟!
سعید از خوزستان
دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸، ۱۸:۵۵
استان خوزستان _ شهرستان اندیمشک _ کوی لور _ خ شهید بهشتی _ پایین تر از پست بانک _ روبه رو هنرستان کار و دانش _ پلاک ۵۹
تلفن : 09019869642
اگه تخم پدرتی یا به این شماره تماس بگیر یا بیا به محل آدرسی که بهت دادم بیایی تا به حسابت برسم که دفعه دیگه اینقدر بدون دلیل به اسامی مختلف توی ای اسپورت و خبرگزاری فارس فحاشی و توهین نکنی و اسم جعل نکنی و آدمین خدانشناس آی اسپورت تمامی کامنت هات رو بدون سانسور تایید میکنه........
۳
برانکو ایوانکوویچ❤
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸، ۰۰:۵۰
آدرس خونه مون رو عمومی نکن پسرم
پدر سعید منیوچ
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸، ۱۵:۴۱
شماره همسر منو چرا پخش کردی؟
۶
در جواب سعید منیوچ
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸، ۰۰:۲۲
اگر تخم پدرت هستی بیا گچساران محله سادات کوچه بگو با اسکندر بچه باشت کار دارم، اگر شلوارت پات موند عمو جایزه داره برات:)))
سعید از خوزستان
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸، ۰۱:۱۱
من که شماره همراهم رو گذاشتم . همین الان زنگ بزن.
پرسپولیسی
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸، ۰۲:۵۹
میون این دشمنان نانجیب و صاحب منصبان خیانت کار، خدایا خودت نگهدار پرسپولیس باش
۷
سعید مینوچ از خوزستان
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸، ۱۲:۴۱
هر سگی جلوی خونه ش خوب پارس میکنه:)))
پارس نکن
۵
علی
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸، ۱۳:۵۶
متن عالی‌ای بود
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر