فهرست
منتقدان عادل، تذكر گرفتند
منتقدان عادل، تذكر گرفتند

منتقدان عادل، تذكر گرفتند

آی اسپورت- رويكرد تلويزيون در مواجهه با تراژدی پلاسكو، از اولين ثانيه‌های بعد از حادثه مهيب سقوط ساختمان تا پايان آخرين روز از آواربرداری، هرگز تغيير نكرد. رسانه ملی، به پخش زنده 24 ساعته از محل حادثه مشغول بود اما در عين حال، هيچ اطلاعات مهمی از ابعاد ماجرا را به دريچه دوربين‌هايش راه نمی‌داد. در اين رسانه، مسببان اصلي نابودی پلاسكو به عنوان ناجيان جهادی ستايش مي‌شدند و تنها افرادی فرصتِ قرارگرفتن پشت تريبون‌های اطلاع‌رسانی تلويزيونی را به دست مي‌آوردند كه قصد داشتند كلياتي پيش پا افتاده و تكراري را با مردم در ميان بگذارند.

وقتي خبررسان‌هاي توئيتري با سرعت، نبوغ و كنجكاوي از پشت حصارهای ساختمان قديمی خيابان جمهوری، قاب‌هايی شگفت‌انگيز روی اينترنت قرار مي‌دادند، اوج هنر گزارشگران خبري تلويزيون، ايجاد مزاحمت براي آتش‌نشان‌ها و داستان‌سرايي درباره روحيه شاد آن‌ها بود. ميان اين حجم از انفعال، لابه‌لای اين فقر شديد در پرداختن به اصل ماجرا و انتقال دادن خشم و بغض مردم، يك استثنا هم وجود داشت كه دوشنبه شب روي آنتن شبكه سه رفت. نود به عنوان پرمخاطب‌ترين برنامه تلويزيون، ناچار شد كم‌كاری برنامه‌های توليدی ديگر درباره پلاسكو را با دعوت از يك داورِ آتش‌نشان، پخش يك نريشن احساسات‌برانگيز و البته اشاره به روند طبيعي برخورد با اين فجايع در كشورهای استاندارد جهان، تلافی كند.

احساس مسئوليت رسانه‌اي نودي‌ها كه مي‌توانستند مثل برنامه‌هاي مشابه در شبكه‌های ديگر بي‌تفاوت از اين ماجرا عبور كنند، همان تمايز هميشگی نود با همه محصولات رسانه ملی بود. تمايزی كه البته براي عده‌ای خوشايند به نظر نمی‌رسيد و اقليت‌های صاحبِ بلندگو را به موضع‌گيري تازه عليه نود ترغيب كرد. آن‌ها كه از هر بهانه‌اي براي تاختن به برنامه محبوب مردم استفاده مي‌كردند، اين بار روي يك جمله فردوسي‌پور حساس شدند و طبق معمول، پاي بازي‌هاي سياسي موردعلاقه‌شان را وسط كشيدند. حتي صحبت از شكايت چند وكيل از برنامه نود هم مطرح شد و تلويزيون درست مثل هميشه پشت مجری‌اش را در مقابل تندروها خالی كرد و تصميم گرفت برنامه اين هفته نود را با يك چرخش عجيب، به ساعت 23:55 تبعيد كند. اوايل هفته، عادل از منتقدان‌اش تذكر گرفت و دوشنبه‌شب، اين منتقدان مجري محبوب تلويزيون بودند كه با تذكر جدي مردم روبرو شدند.

تنها بيست دقيقه پس از آغاز نود در يك ساعتِ ديرهنگام غيرتخصصي، نزديك به 800 هزار پيام كوتاه به برنامه رسيد تا مشخص شود مردم در كدام جبهه از اين نبرد ايستاده‌اند. مردم نه تنها نود را انتخاب كردند، بلكه حتي براي حمايت از اين برنامه دست به كار شدند و ركورد سرعتِ ارسال پيامك بر دقيقه در تاريخ تلويزيون ايران را جابجا كردند.

نتيجه مسابقه پرسپوليس و تراكتورسازي، تنها بهانه‌اي بود تا ثابت شود چرا نود عليرغم همه فشارهاي غيرقابل‌انكار در اين سال‌ها، هرگز جايگاه‌ و موقعيت‌اش را از دست نداده و هيچگاه به تعطيلي كشيده نشده است. مردم، دوباره پشت فردوسي‌پور و نودش و روبروي انتقادات غرض‌ورزانه و نگاه غيرفني آن‌هايي كه همه چيز را به دامنِ آلوده سياست مرتبط مي‌دانند، ايستادند.  در همه اين سال‌هاي طولاني، نود هرگز شبيهِ خود تلويزيون نشده و جهت‌گيري‌هاي امروز، دقيقا به همين دليل هستند كه اين برنامه تلويزيوني هنوز مي‌تواند صداي مردم باشد و بازتابي از آن‌چه در جامعه مي‌گذرد، ارائه بدهد. اين در حالي است كه تلويزيون به جاي پرداختن به سليقه عمومي، بر اساس سليقه و خط قرمزهاي مشخص خودش كه غالبا با جامعه همخوان نيستند، به توليد برنامه‌ها ادامه مي‌دهد. براي چهره‌هاي هراسان از نظرسنجي‌هاي مردمي و براي روزنامه‌هايي كه اتهامات‌شان، تنها شيشه پنجره خانه‌ها را تطهير مي‌كند، نود هميشه شبيه يك مزاحم است. مزاحمي كه از  درس‌هاي رسانه ملي، چشم‌بستن روي مردم را ياد نگرفته است.

۳۶ ۱۴  
آی اسپورت
2017-01-31 17:09:00
نظر دهید

۱۴ نظر
علی
سه شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۵، ۱۷:۲۶
این دومین مقاله غیر کارشناسی امروز در مورد فردوسی پور هست!
یعنی شما نمی دانید نظرسنجی نود از سه ساعت قبل از شروع برنامه در اپلیکیشن نود در دسترس است و زودتر شروع می شود؟ و با احتساب دو ساعت تاخیر پنج ساعت قبل از شروع برنامه مردم در حال ارسال بوده اند!
علی
سه شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۵، ۲۰:۱۰
علی آقا متن بالا میگه مردم عادلو دوست دارند "مردم در كدام جبهه از اين نبرد ايستاده‌اند. مردم نه تنها نود را انتخاب كردند ..." باید ببینیم منظور از مردم کیه مسلما طرفداران پرشپولیس، "عادل" را خیلی دوست دارند ولی منفورترین چهره صدا و سیما از نظر استقلالی ها، سپاهانی ها و آذری ها کیه جز " لونگی پور " به نظر تون؟ آی اسپورت جاناین بنده خدا اوج افراطه برای یه عده خیلی محبوب و برای یه عده از مردم اوج و سمبل منفوریت
۴
آنتی
سه شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۵، ۲۱:۳۸
دوست عزیز، در مورد برنامه دیشب تو اپلیکیشن هیچ خبری نبود. اتفاقاً من خودم شک کرده بودم که شاید نخوان نشون بدن.
ضمن اینکه هر هفته نهایتاً 250 هزار نفر از اپ استفاده میکنن که در مقابل کل پیامکا آمار نسبتاً کمیه.
مضاف بر اینکه طبق تئوری شما اگر فرضاً مردم میدونستن سوال چیه، تا شروع برنامه هیچ پیامکی دریافت نمیشه که میشه یه چیزی حدود 75 درصد از کل.
بنابراین نظرتون زیاد منطقی نیست
۹
محمد
سه شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۵، ۱۷:۲۷
موافق نیستم شما هم مثل عادل فردوسی پور غیر تخصصی به مسائل نگاه می کنید و طبیعیه که همدیگر رو تحسین می کنید ! به جای این مقالات به فکر خودتون باشید و مدام در دام سایت ها و کانال های ضد انقلاب و دنباله رو های داخلی اون ها نیفتید . عادل جونتون هم همین طور !
حمید
سه شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۵، ۱۷:۵۶
مساله اینجاست که وقتی ضد انقلاب راست میگه و انقلابی اشتباه میکنه اونوقته که این واژه های از نظر معنایی خنثای انقلاب و ضد انقلاب همون معنیایی رو می گرین که شما و صدا و سیما سال هاست که قراره نفهمین!
میلاد
چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۵، ۰۰:۵۰
هر کسی انتقاد میکنه و حرف درست میزنه ضد انقلاب نیست!عادل ضد ناعدالتی هستش و براش فرقی نداره طرف مقابلش شخص باشه یا سازمان. صدای عادل صدای عدالت خواهی هستش که اینو بارها ثابت کرده
۴
Bee
سه شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۵، ۱۸:۰۴
یعنی اگه هر مطلب چرت ورزشی تو سایت میزاشتید هیچ وقت تصمیم نمی گرفتمدیگه به سایت نیام
ولی 2 مقاله چرت و مغرضانه امروز که اصلاً نمی دونم چه دلیلی واسه این همه جو سازی وجود داره چه معنی میده،من که با 5 تا سیم کارت شرکت کردم هیچ همچین عقیده ای ندارم،خواهشاً وصله به بقیه نچسبونید
غیر از اینکه اصلاً موضوع بزرگ و قابل بحثی نیست، شما بزرگش می کنید،
خداحافظ
این سایت باشه برای نویسندگان عوام فریب و جو گیر و خوانندگانِ ساده لوحش
۶ ۱
آنتی Bee
سه شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۵، ۲۱:۴۵
کافر همه را به کیش خود پندارد!
خوش آمدید، در رو هم پشت سرتون ببندید که باد نیاد...
۷
قرمز
سه شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۵، ۱۸:۰۷
برین بابا شما هم تا تقی به توقی میخوره می خواین بهره برداری سیاسی کنین.کم مونده شعار بنویسین "وصیت عادل خان حمایت از خاتمی"
۵
حرف حساب
سه شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۵، ۲۰:۲۱
آخه تعداد شرکت کننده در نظرسنجی پیامکی نود برای نتیجه بازی پرسپولیس تراکتور که نمیشه جانبداری از فردوسی پور؟؟ هواداران فراوان دو تیم سر یک بازی حساس با هم رقابت کردند! همین! فردوسی پور اگه مرد بود فساد فوتبال پایه رو پیگیری میکرد!
۱
پرسپولیس واقعی
چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۵، ۰۰:۲۹
من صرفا برای دادن پیامک بیدار بودم؛ نه اینکه از عادل دفاع کنم نه ؛ صرفا چون حرفش درست بود. آتش نشانها مظلوم رفتند و بازخواست مسببان این اتفاق جانبداری از هیج جناحی محسوب نمیشود.
هرکسی مقصر باشد خدا ازشون نگذرد
۳
امین
چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۵، ۰۱:۱۷
جرت بود! یعنی واقعا دلیل این چرخش به قول تو عجیب رو نمی دونی؟ اگر نمی دونی باید بگم جشنواره فجر شروع شده و به خاطر سینما هفت دیترتر پخش شد! پارسال هم همینجوری بود! واقعا نمی دونستی؟
۱
آنتی امین
چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۵، ۱۲:۰۱
پارسال نود ساعت 10:30 شروع میشد تا 12:30 تموم میشد تا هفت رو نشون بدن.
امسال نود رو انداختن عقب به جاش هفت رو نشون دادن...
كيفور
چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۵، ۱۴:۲۶
چقدر خوبي تو اخه؟
چقدر قشنگو دلنشين مينويسي. خلاصه و پر از نيش و كنايه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر