فهرست
ایران به رده دوازدهم المپیک لندن صعود کرد!
ایران به رده دوازدهم المپیک لندن صعود کرد!

ایران به رده دوازدهم المپیک لندن صعود کرد!

آی اسپورت - با اعلام کمیته بین المللی المپیک مدال طلای اولکسی توروختی اوکراینی در دسته ۱۰۵ کیلوگرم وزنه برداری به دلیل دوپینگ از این وزنه بردار پس گرفته شد و پس از هفت سال به نصیرشلال رسید. این تغییر نتیجه ایران در المپیک 2012 را درخشان‌تر کرد. 7 طلا، 5 نقره و یک برنز و حضور در رده دوازدهم المپیک نتیجه‌ای بی سابقه در تاریخ ورزش ایران محسوب می‌شود.

در هفت سال و نیم گذشته اتفاقات رقم خورد که رتبه ایران در این المپیک بهتر و بهتر شد.  ورزشکاران ایرانی در لندن 12 مدال به دست آوردند. ایران با 4 مدال طلا(بهداد سلیمی، افشین نوروزی، قاسم رضایی، حمید سوریان)، 5 مدال نقره(سجاد انوشیروانی، محمد باقری معتمد، نواب نصیرشلال، احسان حدادی و صادق گودرزی) و 3 مدال برنز(کمیل قاسمی، کیانوش رستمی و احسان لشگری) در رده هفدهم جهان قرار گرفت. ایران پیش از این هرگز در المپیک بیش از هفت مدال نگرفته بود. کسب چهار طلا هم بی‌سابقه بود. این کارنامه تحسین‌برانگیز در ادامه با یک سری اتفاقات پربارتر هم شد. بررسی دوباره نمونه‌های آزمایش دوپینگ در المپیک لندن نتایج شگفت‌انگیزی برای ورزش ایران رقم زد.

اتفاق اول برای کیانوش رستمی رقم خورد. او در مسابقات وزنه‌برداری در دسته 85 کیلو گرم به مدال برنز رسید. پس از چهار سال مشخص شد که نفر دوم این وزن دوپینگی بوده و مدال برنز کیانوش به نقره تبدیل شد. عجیب‌ترین اتفاق اما برای سعید محمدپور در در وزن 94 کیلوگرم رقم خورد. این وزنه‌بردار که در لندن در وزن خود پنجم شده بود. آزمایش دوپینگ نفرات اول تا چهارم همگی مثبت اعلام شد و سعید محمدپور به طلای این وزن رسید. به این ترتیب در اواخر سال 2016 یک مدال طلا به مدال‌های ایران در المپیک 2012 لندن اضافه شد. طلایی شدن محمدپور و تغییر مدال رستمی موجب شد تا کارنامه ایران پس از چهار سال به 5 طلا، 6 نقره و 2 برنز تبدیل شود. 12 مدال به 13 مدال افزایش رسید و ایران به رده پانزدهم صعود کرد. بهترین رتبه ایران در ادوار المپیک، چهاردهمی در المپیک 1956 ملبورن بود.

چند ماه پیش در سومین تغییر مدالهای ایران در لندن، کمیل قاسمی در کشتی آزاد به طلای المپیک رسید. با طلایی شدن کمیل، ایران با عبور از نیوزیلند و اوکراین با 6 طلا، 6 نقره و یک برنز به پله سیزدهم رسید و این جایگاه بهترین رتبه ایران در ادوار المپیک محسوب می‌شد. این اما پایان کار نبود. حالا با نهایی شدن طلای نواب نصیرشلال ایران موفق به عبور از هلند هم شد تا در رتبه دوازدهم قرار بگیرد. جدول مدال‌ها نشان می‌دهد که یک طلای دیگر می‌تواند ایران را به رتبه تک‌رقمی برساند. آیا این معجزه ادامه دارد؟

روند صعودی ایران در جدول مدال‌ها:

تابستان 2012: هفدهم با 4 مدال طلا، 5 مدال نقره و 3 مدال برنز

2016: پانزدهم با 5 مدال طلا، 6 مدال نقره و 2 مدال برنز

تابستان 2019: سیزدهم با 6 مدال طلا، 6 مدال نقره و 1 مدال برنز

زمستان 2019: دوازدهم با 7 مدال طلا، 5 مدال نقره و 1 مدال برنز

 

90tv

۳    
آی اسپورت
2019-12-22 14:45:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر