فهرست
مادریدی‌ها در دو قطب مخالف
مادریدی‌ها در دو قطب مخالف

مادریدی‌ها در دو قطب مخالف

آی‌اسپورت - رئال مادرید با تساوی 1-1 مقابل ایبار حالا شش امتیاز در سه بازی لا لیگا از دست داده و چهار بازی پیاپی در رقابت‌های مختلف را با نتیجه‌یِ مساوی به پایان برده است. زین‌الدین زیدان می‌گوید هیچ بحرانی در کار نیست. ولی به نظر من این‌ها دقیقا نتایجی هستند که می‌توانند به بحران منجر شوند. باید منتظر بمانیم و ببینیم بازیکنان چه واکنشی خواهند داشت. مطئنم رئال خیلی زود به راه پیروزی باز می‌گردد، اما برایشان مهم است که شرایط کنونی و اتفاقاتی که افتاده را آنالیز کنند.

اگر به حرف‌های زیدان گوش بدهید سخت می‌توانید باهاش موافقت کنید. زیدان می‌گوید مشکل تیمش بد شروع کردن و نداشتن فشردگی لازم در ابتدای بازی‌هاست و هیچ ارتباطی به بد بازی کردن ندارد. در حالیکه به نظر من تمام مسئله همین بد بازی کردن است.

اول هفته به دلیل مصدومیت خامس رودریگز در گرم کردنِ قبل از بازی، خط میانی رئال مقابل ایبار متشکل شد از تونی کروس، متئو کوواچیچ و ایسکو. با این هافبک‌ها انتظار می‌رفت رئال توپ و جریان بازی را کنترل کند. اما به جایش رئالی‌ها 30 بار توپ را روی دروازه‌یِ حریف ارسال کردند.

به نظرم هیچکس در حال حاضر متوجه نمی‌شود هدف بازیِ رئالی‌ها چیست و چه سبکی را دنبال می‌کنند. نکته‌ای که تقصیر مستقیم مربی است.

زیدان در بازه‌یِ کوتاه مدت با رئال نتیجه گرفته، بازه‌ای در چمپیونز لیگ که البته قرعه‌کشی هم کمک زیادی بهش کرد. اما رئال همیشه در کوتاه مدت خوب نتیجه می‌گرفته. مسئله‌یِ بنیادین کار در بلند مدت است، وقتی باید تمام این ستاره‌هایِ خودمدار را مدیریت کنی و راه حل‌های تاکتیکی بهشان نشان بدی. این کاریست که زیدان هنوز انجام نداده است.

این تیمِ رئال راهکردهای تاکتیکی کافی در زمین ندارد که نشان از ضعف در تمرینات می‌دهد. همانطور که اول فصل گفتیم این مسئله می‌تواند نهایتا منجر به سقوط زیدان شود.

درسته که کاسمیرو و لوکا مودریچ مصدوم هستند، اما واقعا باورنکردنی است که رئال فقط با از دست دادن دو بازیکنش دیگر توان شکست دادن تیم‌هایی مثل لاس پالماس و ایبار را هم نداشته باشد. بدتر از همه اینکه زیدان بعد از بازی گفت راهی که ایبار از آن به گل رسید را آنالیز کرده بودند. پس چرا بازیکنان واکنش لازم را نشان ندادند؟ آیا رویکرد زیدان بیش از حد باعث ریلکس شدن آن‌ها شده؟

مربی برای اینکه به تیمش فشردگی لازم برای ابتدای بازی‌ها، به قول خود زیدان، را بدهد راه‌های زیادی دارد. رئالی‌ها همیشه وقتی گل می‌خورند واکنش خوبی دارند چون بازیکنانی با ذهنیت برنده هستند. اما باید با تمرکز بیشتری به زمین بیایند و بازی‌ها را با فشار بیشتری شروع کنند.

البته این را هم باید گفت که ایبار در این بازی نمایشی فوق‌العاده داشت و بازیکنانش دقیقا می‌دانستند چه کار می‌کنند. این بازیکنان با تمرکز و آرامش ذهنی‌ای که نشان دادند در پایان بازی بیشتر از رئالی‌ها شوت درون چهارچوب داشتند (چهار به سه). حتی در دقیقه‌یِ 89 در حالیکه رئال فشار زیادی می‌آورد ایباری‌ها به جای دفاع کردن در باکس خودشان نظم خط دفاعی‌شان را حفظ کردند و باعث شدند کریستیانو رونالدو روی یک ارسال در دامِ آفساید بیفتد. وقتی در سانتیاگو برنابئو بازی می‌کنید، دقیقه‌یِ 89 است و نتیجه‌یِ بازی 1-1 چنین کاری اصلا ساده نیست، چون فقط یک اشتباه کار را تمام می‌کند. نمایش ایبار در این بازی نشان داد چقدر به ایده‌های مربیشان اعتقاد و اعتماد دارند.

در نقطه‌یِ مقابل رئال اما اتلتیکو مادرید قرار می‌گیرد که بعد از پیروزی 0-2 مقابل والنسیا حالا به صدر جدول رسیده است. اتلتیکو دقیقا تیمی است که بازیکنانش می‌دانند باید چه کار کنند.

اتلتیکو حالا بدل به تیمی شده که هم به رویکردی مشخص رسیده – با شوت‌ها و مالکیت توپ بیشتر – و ترکیب اصلی‌اش را پیدا کرده: خط میانی متشکل از گابی، کوکه و سائول نیگز به علاوه‌یِ خط حمله‌یِ سه نفره‌یِ آنتوان گریزمن، کوین گامیرو و آنخل کورئا، در سیستم 3-3-4. اینکه حالا فوتبالی هجومی‌تر از اتلتیکو می‌بینیم واقعا خوشایند است.

گریزمن همچنان در حال پیشرفت است و حالا با شش گل در صدر جدول گلزنان لیگ قرار گرفته. گریزمن در این بازی هم گل اول را زد که اهمیت زیادی دارد. اتلتیکو در این بازی در بعد دفاعی کاملا مستحکم بود. با اینکه گاهی از نوع دفاع کردن اتلتیکو به نظر می‌رسد آن‌ها قادر به حمله کردن نیستند، اما وقتی کسی انتظارش را ندارد به سرعت دست به حمله می‌زنند، کاری که دقیقا مقابل والنسیا کردند.

اتلتیکو در حالی این بازی را برد که دیگو آلوس دو پنالتی را هم مهار کرد. سیو اول او از گریزمن بسیار زیبا و قدرتمند بود. آلوس از وقتی به اسپانیا آمده 22 پنالتی از مجموع 45 تا را مهار کرده است. او سریع و چالاک به سمت توپ می‌پرد از حسش به خوبی استفاده می‌کند. اما بخشی از موفقیتش هم مربوط خوسه مانوئل اوچوتورنا، مربی دروازه‌بان‌های والنسیا و تیم ملی می‌شود. اوچوتورنا یک مربی افسانه‌ای است، مربی‌ای که سابقه‌یِ حضور در لیورپول را هم دارد و یرزی دودک پنالتی‌هایی که در فینال استانبول مهار کرد را مدیون او می‌داند. ترکیبی که آلوس از آن برای مهار پنالتی‌ها استفاده می‌کند باید نقشه‌ای برای دیگر دروازه‌بان‌ها باشد.

۵    
آی اسپورت
2016-10-04 13:20:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر